Moim żywiołem jest tworzenie

Głównym autorem sukcesu GW INFOR S.A., która w tym roku obchodzi 20 rocznicę powstania, jest Ryszard Pieńkowski - menedżer, wizjoner, znajdujący się na liście 100 najbogatszych Polaków tygodnika Wprost.

W 1987 roku Ryszard Pieńkowski, dziś jeden z najbogatszych biznesmenów branży medialnej, postanowił zmienić radykalnie swoje życie zawodowe.

Praca u kogoś przestała go interesować. Z doświadczeń w dotychczasowym miejscu pracy wyniósł przekonanie, że rzemieślnikom i tzw. wtedy „prywaciarzom” bardzo przydałyby się uporządkowane przepisy prawne, dotyczące prowadzenia firmy. W przygotowaniu się do zaistnienia na rynku pomogło mu też wykształcenie prawnicze.

Ale najpierw sam musiał się zetknąć z twardymi realiami. Ówczesny system podejrzliwie patrzył na człowieka planującego założenie prywatnego wydawnictwa. Po dwóch rozprawach sądowych udało się. Firma „Inform – Ryszard Pieńkowski” została zarejestrowana w lipcu 1987 roku, a działalność rozpoczęła 2 miesiące później.

Pierwszym pomysłem było  wyprodukowanie segregatorów i wpinanie do nich usystematyzowanych kopii dzienników ustaw.

Pożyczyłem pieniądze od dwóch znajomych – wspomina Ryszard Pieńkowski  - Dzięki temu mogłem zamówić segregatory i zrobić kopie do mojego pierwszego produktu – „Prawa Rzemieślnika”".

Pomysł był strzałem w dziesiątkę, już w kilka tygodni można było spłacić pożyczki. Właściciel INFOR-u prowadził także biuro rachunkowe, pomagał ludziom zakładać firmy.

Pierwsze lata był niezwykle ciężkie. Miałem tylko jednego pracownika na pół etatu, który zajmował się księgowością – mówi twórca INFORu – Wszystkim zajmowałem się sam, pomagała mi najbliższa rodzina. O telefonie mogłem tylko pomarzyć, a stary Zaporożec psuł się bardzo często. Pracowałem po 16 godzin dziennie, także w weekendy”.

Ryszard Pieńkowski często podkreśla, że dla niego podstawową wartością jest tworzenie. Zawsze lubił wszelkiego rodzaju usprawnienia, nowości w organizacji pracy.

Może dlatego po uruchomieniu jednego produktu, rzuca się z zapałem do tworzenia innych. 

Po kilku latach postanowił zmienić sposób dystrybucji i zawartość „Prawa Rzemieślnika”. Powstał z niego tygodnik „Prawo Przedsiębiorcy” , zawierający informacje niezbędne do prowadzenia firmy. Wprowadzenie tytułu do szerokiej dystrybucji nie było łatwe, ale opłaciło się. „Prawo Przedsiębiorcy” sprzedawało się świetnie.

Ale wtedy pojawił się tez pierwszy duży stres. – mówi – wysokiej sprzedaży towarzyszyły wysokie zwroty”.

Jak większość wizjonerów, ma za sobą także mniej trafione decyzje. Nie udało się uniknąć porażek, które na szczęście nie zachwiały pozycją firmy. Jego dziennik „Prawo i Gospodarka” nie odniósł sukcesu, dlatego musiał zostać sprzedany.

Stworzenie potężnej Grupy Wydawniczej, kosztowało go wiele pracy i wyrzeczeń. 

Nigdy nie miałem chwil zwątpienia, co do całego przedsięwzięcia. Ale porażki przeżywałem ciężko. Dlatego w biznesie niezwykle istotna jest umiejętność przyjmowania niepowodzeń” – komentuje.

W historii INFORu znaczącą datą był październik 1994 roku. Ukazał się wtedy pierwszy numer tygodnika „Gazeta Prawna”. Po eksperymentach z częstotliwością GP stała się dziennikiem w 2001 roku.

Wielu odradzało mi taką zmianę – mówi wydawca – badania opinii, które prowadzimy regularnie dla naszych tytułów też pokazywały, że dziennik może nie zyskać czytelników. To było duże ryzyko, ale się opłaciło”.

INFOR jako jeden z pierwszych wydawców postawił na Internet. Strona www.infor.pl powstała 10 lat temu, a strona internetowa www.gazetaprawna.pl w roku 2000. Dziś są ważnymi graczami na rynku portali biznesowych. W 2006 roku rozpoczęło nadawanie internetowe RadioINFOR.pl o profilu gospodarczo – prawnym. Na stronach internetowych oglądać można pliki wideo z komentarzami, poradami i szkoleniami. Coraz silniejszym produktem jest INFOR Lex – seria publikacji prawno-gospodarczych na CD-ROMach, połączona z codziennie aktualizowanymi wydaniami w Internecie.

Rosnąca pozycja INFOR.pl cieszy – zauważa R. Pieńkowski – To jeden z naszych głównych kierunków ekspansji w najbliższych latach. Najbardziej odpowiada naszej misji – INFOR – najszybsze odpowiedzi”.

Przez większą cześć swojej historii INFOR stawiał na rozwój wewnętrzny. Większość zysku przeznaczana była na inwestycje. To procentowało. Powstawały nowe tytuły, utworzono cieszącą się renomą firmę szkoleniową INFOR Training, rozwijano Internet.

W ostatnich latach Ryszard Pieńkowski zaczął dostrzegać możliwość rozwoju w przejęciach firm, będących liderami w swoich obszarach. Tak do Grupy Wydawniczej INFOR S.A. trafiły spółki Lucrum (producent kalendarzy) i Eurodirect (firma szkoleniowo – doradcza z południa kraju).

Założyciel INFOR-u dużo czyta i cały czas się dokształca. Niedawno ukończył studia podyplomowe w Szkole Głównej Handlowej. Dba też o rozwój pracowników i kadry menedżerskiej.

Wielokrotnie podkreślał rolę ludzi w realizacji własnych marzeń i projektów.

Cenię ludzi kreatywnych, elastycznych – mówi – z okazji święta firmy życzyłem pracownikom, by mieli odwagę mieć marzenia i by one im się spełniały. Dzięki marzeniom zbudowałem INFOR”.

Kluczem do sukcesu INFORu okazało się odkrycie potężnego rynku dla informacji prawnej i gospodarczej. Także zmiany prawa na początku lat 90-tych (wprowadzenie podatku dochodowego i VAT) pozwoliły wydawnictwu nabrać wiatru w żagle. Początkowo jednoosobowa działalność gospodarcza przekształciła się w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i spółkę akcyjną.

Na początku rozwoju firmy nie myślałem, że stanie się ona tak wielka. Także media wtedy wyglądały zupełnie inaczej, nie było jeszcze Internetu, który teraz ostro rywalizuje z mediami tradycyjnymi. – zauważa Ryszard Pieńkowski – Chcę wykorzystać nasz potencjał do zajęcia silnej pozycji dostawcy informacji prawno-gospodarczej w Europie Środkowo-Wschodniej. A może i w innych częściach świata? – dodaje po chwili”.

Wygląda na to, że Ryszard Pieńkowski w biznesie medialnym nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.


Mariusz Kwiatkowski
Wywiad ukaże się we wrześniowym numerze miesięcznika „Biznes Trendy”

 

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...