REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Moim żywiołem jest tworzenie

REKLAMA

REKLAMA

Głównym autorem sukcesu GW INFOR S.A., która w tym roku obchodzi 20 rocznicę powstania, jest Ryszard Pieńkowski - menedżer, wizjoner, znajdujący się na liście 100 najbogatszych Polaków tygodnika Wprost.

W 1987 roku Ryszard Pieńkowski, dziś jeden z najbogatszych biznesmenów branży medialnej, postanowił zmienić radykalnie swoje życie zawodowe.

Praca u kogoś przestała go interesować. Z doświadczeń w dotychczasowym miejscu pracy wyniósł przekonanie, że rzemieślnikom i tzw. wtedy „prywaciarzom” bardzo przydałyby się uporządkowane przepisy prawne, dotyczące prowadzenia firmy. W przygotowaniu się do zaistnienia na rynku pomogło mu też wykształcenie prawnicze.

Ale najpierw sam musiał się zetknąć z twardymi realiami. Ówczesny system podejrzliwie patrzył na człowieka planującego założenie prywatnego wydawnictwa. Po dwóch rozprawach sądowych udało się. Firma „Inform – Ryszard Pieńkowski” została zarejestrowana w lipcu 1987 roku, a działalność rozpoczęła 2 miesiące później.

Pierwszym pomysłem było  wyprodukowanie segregatorów i wpinanie do nich usystematyzowanych kopii dzienników ustaw.

Pożyczyłem pieniądze od dwóch znajomych – wspomina Ryszard Pieńkowski  - Dzięki temu mogłem zamówić segregatory i zrobić kopie do mojego pierwszego produktu – „Prawa Rzemieślnika”".

Pomysł był strzałem w dziesiątkę, już w kilka tygodni można było spłacić pożyczki. Właściciel INFOR-u prowadził także biuro rachunkowe, pomagał ludziom zakładać firmy.

Pierwsze lata był niezwykle ciężkie. Miałem tylko jednego pracownika na pół etatu, który zajmował się księgowością – mówi twórca INFORu – Wszystkim zajmowałem się sam, pomagała mi najbliższa rodzina. O telefonie mogłem tylko pomarzyć, a stary Zaporożec psuł się bardzo często. Pracowałem po 16 godzin dziennie, także w weekendy”.

Ryszard Pieńkowski często podkreśla, że dla niego podstawową wartością jest tworzenie. Zawsze lubił wszelkiego rodzaju usprawnienia, nowości w organizacji pracy.

Może dlatego po uruchomieniu jednego produktu, rzuca się z zapałem do tworzenia innych. 

Po kilku latach postanowił zmienić sposób dystrybucji i zawartość „Prawa Rzemieślnika”. Powstał z niego tygodnik „Prawo Przedsiębiorcy” , zawierający informacje niezbędne do prowadzenia firmy. Wprowadzenie tytułu do szerokiej dystrybucji nie było łatwe, ale opłaciło się. „Prawo Przedsiębiorcy” sprzedawało się świetnie.

Ale wtedy pojawił się tez pierwszy duży stres. – mówi – wysokiej sprzedaży towarzyszyły wysokie zwroty”.

Jak większość wizjonerów, ma za sobą także mniej trafione decyzje. Nie udało się uniknąć porażek, które na szczęście nie zachwiały pozycją firmy. Jego dziennik „Prawo i Gospodarka” nie odniósł sukcesu, dlatego musiał zostać sprzedany.

Stworzenie potężnej Grupy Wydawniczej, kosztowało go wiele pracy i wyrzeczeń. 

Nigdy nie miałem chwil zwątpienia, co do całego przedsięwzięcia. Ale porażki przeżywałem ciężko. Dlatego w biznesie niezwykle istotna jest umiejętność przyjmowania niepowodzeń” – komentuje.

W historii INFORu znaczącą datą był październik 1994 roku. Ukazał się wtedy pierwszy numer tygodnika „Gazeta Prawna”. Po eksperymentach z częstotliwością GP stała się dziennikiem w 2001 roku.

Wielu odradzało mi taką zmianę – mówi wydawca – badania opinii, które prowadzimy regularnie dla naszych tytułów też pokazywały, że dziennik może nie zyskać czytelników. To było duże ryzyko, ale się opłaciło”.

INFOR jako jeden z pierwszych wydawców postawił na Internet. Strona www.infor.pl powstała 10 lat temu, a strona internetowa www.gazetaprawna.pl w roku 2000. Dziś są ważnymi graczami na rynku portali biznesowych. W 2006 roku rozpoczęło nadawanie internetowe RadioINFOR.pl o profilu gospodarczo – prawnym. Na stronach internetowych oglądać można pliki wideo z komentarzami, poradami i szkoleniami. Coraz silniejszym produktem jest INFOR Lex – seria publikacji prawno-gospodarczych na CD-ROMach, połączona z codziennie aktualizowanymi wydaniami w Internecie.

Rosnąca pozycja INFOR.pl cieszy – zauważa R. Pieńkowski – To jeden z naszych głównych kierunków ekspansji w najbliższych latach. Najbardziej odpowiada naszej misji – INFOR – najszybsze odpowiedzi”.

Przez większą cześć swojej historii INFOR stawiał na rozwój wewnętrzny. Większość zysku przeznaczana była na inwestycje. To procentowało. Powstawały nowe tytuły, utworzono cieszącą się renomą firmę szkoleniową INFOR Training, rozwijano Internet.

W ostatnich latach Ryszard Pieńkowski zaczął dostrzegać możliwość rozwoju w przejęciach firm, będących liderami w swoich obszarach. Tak do Grupy Wydawniczej INFOR S.A. trafiły spółki Lucrum (producent kalendarzy) i Eurodirect (firma szkoleniowo – doradcza z południa kraju).

Założyciel INFOR-u dużo czyta i cały czas się dokształca. Niedawno ukończył studia podyplomowe w Szkole Głównej Handlowej. Dba też o rozwój pracowników i kadry menedżerskiej.

Wielokrotnie podkreślał rolę ludzi w realizacji własnych marzeń i projektów.

Cenię ludzi kreatywnych, elastycznych – mówi – z okazji święta firmy życzyłem pracownikom, by mieli odwagę mieć marzenia i by one im się spełniały. Dzięki marzeniom zbudowałem INFOR”.

Kluczem do sukcesu INFORu okazało się odkrycie potężnego rynku dla informacji prawnej i gospodarczej. Także zmiany prawa na początku lat 90-tych (wprowadzenie podatku dochodowego i VAT) pozwoliły wydawnictwu nabrać wiatru w żagle. Początkowo jednoosobowa działalność gospodarcza przekształciła się w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i spółkę akcyjną.

Na początku rozwoju firmy nie myślałem, że stanie się ona tak wielka. Także media wtedy wyglądały zupełnie inaczej, nie było jeszcze Internetu, który teraz ostro rywalizuje z mediami tradycyjnymi. – zauważa Ryszard Pieńkowski – Chcę wykorzystać nasz potencjał do zajęcia silnej pozycji dostawcy informacji prawno-gospodarczej w Europie Środkowo-Wschodniej. A może i w innych częściach świata? – dodaje po chwili”.

Wygląda na to, że Ryszard Pieńkowski w biznesie medialnym nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.


Mariusz Kwiatkowski
Wywiad ukaże się we wrześniowym numerze miesięcznika „Biznes Trendy”

 

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy komornik może wejść na konto Revolut? Zmiany na horyzoncie

Czy komornik może wejść na konto w aplikacji Revolut? Czy popularna platforma fintechowa będzie włączona do systemu Ognivo? Przed nami wydarzenie, które może być początkiem końca dobrych czasów dla polskich dłużników.

Zmiana czasu z zimowego na letni w 2025 r. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu z zimowego na letni w 2025 r. Kiedy przestawiamy zegarki z czasu zimowego na letni w 2025 r.? Kiedy zmiana czasu z letniego na zimowy w 2025 r.? Co ze zmianą czasu w 2026 r.? Kiedy przestaniemy przestawiać zegarki?

Wejdą nawet w nocy, bez zapowiedzi i dokonają kontroli: dotyczy milionów Polaków

Takie działanie jest zgodne z prawem. Mogą wejść nawet w nocy, w zasadzie o każdej porze, też w dzień, bez zapowiedzi i mogą dokonać szczegółowej kontroli. Dotyczy to milionów Polaków, czy jest się o co obawiać?

Zasiłek pielęgnacyjny 2026 r.

Zasiłek pielęgnacyjny 2026 r. Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny w 2025 r.? Ile wyniesie zasiłek pielęgnacyjny w 2026 r.? Kto może wystąpić o zasiłek pielęgnacyjny? Komu przysługuje? Kiedy złożyć wniosek o zasiłek pielęgnacyjny? Czy można pobierać równolegle zasiłek pielęgnacyjny i dodatek pielęgnacyjny?

REKLAMA

Można dostać nawet kilkaset złotych więcej dodatku do tegorocznej emerytury. Wystarczy zrobić tę jedną rzecz

Jak kania dżdżu wypatrują seniorzy tegorocznej trzynastki i czternastki, które zasilą ich chude zazwyczaj portfele. Te dwie ekstraemerytury mogą być wyższe. Wystarczy tylko złożyć odpowiedni wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Czy 02.02.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Mamy dziś pierwszą niedzielę lutego. Poprzednia była niedzielą handlową, a jak jest dziś - czy to niedziela handlowa, z możliwością zrobienia zakupów w Lidlu, Biedronce i innych dużych sklepach sieciowych? Czy warto udać się do galerii handlowej na zakupy bo nie obowiązuje dziś zakaz handlu. Takie pytania wciąż są aktualne w większość niedziel w roku. Jak jest dziś, 2 lutego 2025 roku.

Skarbówka prześwietla handel w Internecie. Ruszyły gigantyczne kontrole i kary. Nikt się od tego nie wywinie!

Nikt się nie ukryje, nikt się nie wywinie. Skarbówka prześwietla właścicieli lokali i mieszkań oferowanych na popularnych portalach, takich jak Booking.com oraz Airbnb. Jak się okazuje, nie wszyscy, którzy zarabiają na krótkoterminowym najmie chcą się dzielić zyskiem z fiskusem. Na baczność muszą się mieć także handlujący w internecie. Ich też skarbówka bierze pod lupę.  

Kobiety mogą kończyć pracę godzinę wcześniej lub zaczynać godzinę później. Wystarczy złożenie pracodawcy oświadczenia [WZÓR]. Za odmowę – nawet 30 tys. zł grzywny dla pracodawcy

Kobiety karmiące swoje dziecko piersią – mają prawo do dwóch dodatkowych półgodzinnych (lub odpowiednio - 45-minutowych) przerw w pracy. Na wniosek pracownicy – przerwy te mogą być wykorzystywane łącznie, co w praktyce oznacza, że kobieta może kończyć pracę godzinę (lub odpowiednio – półtorej godziny) wcześniej lub zaczynać ją godzinę (lub odpowiednio – półtorej godziny) później. Pracodawca nie ma przy tym prawa wymagać od pracownicy przedstawienia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego fakt karmienia piersią, a za odmowę udzielania jej ww. przerw – grozi mu nawet 30 tys. zł grzywny.

REKLAMA

KE: prawo nie pozwala na zwolnienie Polski z wdrażania paktu migracyjnego UE. Duża liczba uchodźców z Ukrainy może zmniejszyć składki solidarnościowe

Po przyjęciu w maju 2024 r. przepisów składających się na pakt o migracji i azylu premier Polski Donald Tusk i Komisarz Unii Europejskiej do Spraw Wewnętrznych Ylva Johansson zapowiedzieli, że biorąc pod uwagę, że Polska przyjęła miliony Ukraińców w związku z wojną na Ukrainie, będzie zwolniona częściowo lub całkowicie z udziału w pakcie. W dniu 17 stycznia 2025 r. komisarz Magnusa Brunnera w imieniu Komisji Europejskiej odpowiedział polskiemu europosłowi, że zgodnie z prawem UE nie ma prawnych możliwości zwolnienia Polski z wdrażania jakichkolwiek części paktu. Jednak wskazał też, że jednym z czynników decydujących o tym, czy państwo członkowskie znajduje się pod presją migracyjną, czy też zmaga się z trudną sytuacją migracyjną, jest liczba osób korzystających z tymczasowej ochrony w danym państwie członkowskim. Pozwala to na całkowite lub częściowe zmniejszenie składek solidarnościowych.

Czym jest pakt migracyjny UE? Jakie nowe przepisy uchwalono i od kiedy będą stosowane? Na czym polega obowiązkowy mechanizm solidarności?

Pakt o migracji i azylu to nowe przepisy unijne dotyczące migracji i ustanawiające wspólny system azylowy na szczeblu Unii Europejskiej. Przepisy te zostały uchwalone w maju 2024 r., będą stosowane od czerwca i lipca 2026 r. i znajdują się w poniżej wskazanych i omówionych unijnych aktach prawnych.

REKLAMA