REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak samochody tracą na wartości

Marcin Jaworski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Za trzy lata niektóre z dzisiejszych nowych modeli aut będzie można kupić za mniej niż połowę dzisiejszej ceny. Ceny samochodów spadają tym szybciej, im częściej producenci wprowadzają ich nowe lub ulepszone wersje.

Już przy zakupie auta można przewidzieć, jak będzie się kształtowała jego cena za kilka lat - wynika z analiz przygotowanych dla GP przez Eurotax Glass's.

 

REKLAMA

- Taka informacja jest kluczowa dla uczestników rynku motoryzacyjnego, jak przedsiębiorstwa kupujące przynajmniej kilkanaście aut czy firmy zajmujące się wynajmem krótko- i długoterminowym lub firmy leasingowe. Klienci indywidualni też zaczynają zwracać na to uwagę, szczególnie jeśli przewidują sprzedaż pojazdu po krótszym lub dłuższym okresie - mówi Eliza Kitlas z Eurotax Glass's.

Większość kupujących szacuje tę wartość na podstawie popularności danego modelu na rynku i ogólnej opinii o nim. Jak wynika z naszego rankingu, najmniej na wartości tracą Honda CRV czy Toyota Auris, czyli auta marek uznawanych za solidnie wykonane i niepsujące się. W naszym rankingu nie ma np. Volkswagena, bo w I półroczu nie pojawiły się żadne nowe modele tej firmy, a takie było główne kryterium naszego zestawienia. Wysoko za to znalazł się samochód siostrzanej firmy VW, czyli Seata. Co ciekawe, Skoda (też z grupy Volkswagen) traci już na wartości dużo bardziej.

- Profesjonalna analiza wartości rezydualnych opiera się na analizie o wiele większej liczby czynników, a niektóre z nich mogą w skrajnych przypadkach wpływać na prognozę nawet w zakresie od -20 do +20 proc. wartości pojazdu - mówi Eliza Kitlas.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowe modele coraz szybciej

Szczególnego znaczenia przy prognozowaniu ceny pojazdu nabiera cykl życia modelu, czyli częstotliwość zmian modelu czy korekt wyglądu, czy konstrukcji aut.

REKLAMA

- W latach 90. zmiany modelowe czy facelifting aut były rzadsze, niż ma to miejsce w ostatnim czasie. Producenci, chcąc zdobyć jak najwyższy udział w rynku, muszą dostosowywać się do działań konkurencji i wprowadzać innowacje, średnio co dwa, trzy lata, w postaci nowego modelu lub faceliftingu - mówi Eliza Kitlas.

Dodaje, że nowy lub zmieniony model jest dla koncernu szansą na zdobycie nowych klientów oraz wzrost sprzedaży. Z drugiej jednak strony, powoduje szybszy spadek wartości rynkowej oraz rezydualnej modelu poprzedniego lub wymusza wprowadzenie dużych upustów na starszy model, co również prowadzi do szybszej utraty wartości rynkowej.

- Stała i wysoka promocja na dany model może w skrajnych przypadkach doprowadzić do utraty 35-40 proc. wartości już w ciągu pierwszych 9-12 miesięcy eksploatacji - mówi Eliza Kitlas.

Duży przebieg, duża strata

Informacje o tym, w którym miejscu cyklu życia jest pojazd, Eurotax otrzymuje bezpośrednio od producentów. Przesyłają oni informacje na kilka lat naprzód, w którym roku i którym miesiącu produkcja danego modelu zostanie zakończona. Im bliżej do zmiany modelu, tym wartość tej korekty będzie wyższa. Dlaczego? Bo przy wprowadzaniu nowego zwykle stare modele są znacznie przeceniane. W Polsce najlepiej widać to ostatnio na przykładzie Citroena Xsara Picasso, który po wejściu nowego modelu C4 Picasso można kupić w salonie o prawie 30 tys. taniej. To wpływa automatycznie na cenę aut używanych.

Istotne jest też, jak użytkujemy samochód. Im ma on większy przebieg, tym trudniej uzyskać za niego dobrą cenę, przy czym tu istotna jest też wspomniana wyżej opinia o samochodzie, jego awaryjności.

50 tys. km nie wszystkim szkodzi

Na przykład pięcioletnia Skoda Fabia, z przebiegiem 100 tys. km, będzie warta około 13,6 tys. zł (35,4 proc. ceny nowego auta), ale już przy przebiegu 150 tys. km cena spada do 11,8 tys. zł (30,7 proc. ceny). Dla Seata Altea będzie to odpowiednio 47,3 proc. i 42 proc. nowego auta. Widać więc, że proporcje spadku wartości wraz z większym przebiegiem są podobne, ale dobrze utrzymującym wartość autom niewiele szkodzi przejechanie 50 tys. km więcej.

JAK POWSTAŁ RANKING

Przyszła wartość auta jest szacowana przede wszystkim na podstawie danych historycznych, a więc obserwacji zachowania wartości podobnego modelu w przeszłości. Bierze się tu pod uwagę:

- zmiany w notowaniach auta

- zmiany ceny nowego pojazdu

Tak określa się podstawową wartość rezydualną, którą potem koryguje się o:

- wartość wyposażenia dodatkowego w pojeździe

- wpływ koloru na cenę

- wpływ inflacji na wartość pojazdu

- cykl życia modelu, czyli np. częstość faceliftingów

- utratę wartości wynikającą z przebiegu pojazdu

- popularność danego modelu

SZERSZA PERSPEKTYWA - RYNEK

Najlepiej sprzedającym się samochodem jest w tym roku Skoda Fabia, którego tegoroczna sprzedaż wyniosła na koniec lipca 10 627 sztuk, o 11,6 proc. więcej niż przed rokiem - wynika z analiz firmy Samar. To jedyny model, któremu udało się przekroczyć pułap 10 tys. sztuk. Drugiej w rankingu Toyoty Yaris sprzedano 7725 (wzrost o 31,5 proc.). Trzecia znowu jest Skoda, tym razem Octavia (sprzedaż 7141, wzrost 17 proc. Dalsze lokaty zajmują Ford Focus z wynikiem 6430 sprzedanych aut (wzrost o 29,5 proc.), Fiat Punto (5730 sztuk, 20,8 proc. wzrostu), Fiat Panda (5563 auta, spadek o 11,6 proc.), Volkswagen Passat (4277 sztuk, wzrost o 42,9 proc.), Opel Astra Classic (4111 sztuk, 22,0 proc. spadku), Toyota Corolla (4002 auta, spadek o 30,1 proc.) i Opel Astra (3 950 sztuk, 22,3 proc. wzrostu).

Źródło: www.samar.pl

Ranking modeli debiutujących w tym roku według utraty wartości po trzech latach użytkowania

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MARCIN JAWORSKI

marcin.jaworski@infor.pl

 

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA