REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy MBA to paszport do świata biznesu

Tomasz Kozłowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Na polskim rynku znanych jest wiele studiów MBA. Cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Czy ukończenie MBA to moda czy wymóg nowoczesnej gospodarki? Może to tylko wyraz ludzkiego pragnienia, aby wiedzieć więcej?


Jedną z organizacji, której zadaniem jest promowanie najlepszych rozwiązań służących edukacji i rozwojowi ludzi biznesu jest Stowarzyszenie Edukacji Menedżerskiej (SEM) FORUM. Jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych rozwojem zarządzania - osób, szkół biznesu, instytucji i organizacji szkolących oraz przedsiębiorstw. Działalność Stowarzyszenia jest jednym ze sposobów podnoszenia jakości kształcenia. Dzięki podpisanemu w dniu 4 lipca 1994 r. przez 12 ośrodków i organizacji Porozumienia Szkół Biznesu na rzecz Jakości Kształcenia możliwe było uruchomienie, nieznanego dotąd w Polsce, systemu akredytacyjnego dla programów edukacji i szkolenia kadry menedżerskiej. W 2004 r. opracowano standardy jakości szkół, a w 2005 r. system certyfikacji internetowych kursów e-learningowych (www.semforum.org.pl). W rezultacie tych prac można było opracować pierwszy w Polsce rating programów MBA (rMBA).

W poszukiwaniu dobrego programu

REKLAMA

Stowarzyszenie Edukacji Menedżerskiej Forum przy podejmowaniu decyzji o opracowaniu specjalistycznego ratingu wzięło pod uwagę wyniki badań wskazujących m.in., że 77 proc. badanych absolwentów przed wyborem programu porównuje różne oferty. Głównym celem Projektu rMBA było opracowanie środowiskowej procedury oceny jakości programów.

Prowadzone na potrzeby ratingu MBA badania wskazały duże zróżnicowanie programów. Odmienne są nie tylko zestawy przedmiotów, instytucje partnerskie (są programy prowadzone we współpracy z partnerami zagranicznymi i tylko przez polskie instytucje), sposoby rekrutacji i organizacji zajęć. Programy różnią się także cenami - od 5 tys. do 61 tys. zł, czasem trwania - od 200 do ponad 800 godzin zajęć, od 2 do 6 semestrów, innym czasem funkcjonowania na rynku - od niespełna roku do 16 lat, liczbą edycji - od 1 do 26.

- Są programy MBA prowadzone wyłącznie po polsku, ale też takie, które są prowadzone tylko w języku obcym, głównie po angielsku - mówi dr Barbara Minkiewicz z SEM Forum. - Są programy, które kończą się przygotowaniem i obroną pracy lub projektu. I takie, do zaliczenia których wystarcza zdanie przewidzianych programem przedmiotów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Są programy o ogólnym profilu i specjalistyczne. Tych drugich na naszym rynku jest 10. Najlepsze programy to oczywiście te, które znalazły się w klasie mistrzowskiej ratingu (w którym wzięło udział 39 na 47 istniejących programów). Warto zaznaczyć, że różnice w tej klasie i w klasach pozostałych między programami były niewielkie, m.in. dlatego zdecydowaliśmy, że na tym etapie budowania procedury oceny jakości programów przygotujemy rating, nie ranking programów - dodaje Barbara Minkiewicz.

Mimo że rating programów MBA jest wskazaniem wartościowym, ważne jest pytanie o uniwersalną i niezwiązaną z typem żadnej szkoły jakość produktu, jakim jest MBA. Słowem można zadać pytanie: jakimi elementami charakteryzują się dobre studia MBA?

- Niezależnie od swojego profilu przedmiotowego, np. MBA ogólny czy też dla lekarzy lub dla inżynierów, dobry program MBA to nie tradycyjna szkoła, w której centralną postacią jest przekazujący określone fragmenty wiedzy nauczyciel (jeden kierunek przekazywania wiedzy) - mówi profesor Stefan Kwiatkowski, przewodniczący Komisji Akredytacyjnej Stowarzyszenia Edukacji Menedżerskiej (SEM) Forum. - Taki dobry program oparty jest na założeniu, że już posiadający bogatą wiedzę uczestnicy będą budować pod przewodnictwem (a nie kierownictwem) swoich starszych i bardziej doświadczonych kolegów nową wiedzę, powstającą z ciągłej wymiany informacji i doświadczeń zdobytych przed przystąpieniem do uczestnictwa w programie. MBA ma uświadomić uczestnikom, że nawet największy dzisiejszy sukces osobisty nie jest jeszcze w biznesie kluczem do nieprzerwanego pasma sukcesów w przyszłości. Ma im także uświadomić znaczenie kapitału intelektualnego (ludzkiego oraz organizacyjnego, a szczególnie sieci osobistych powiązań), na bazie którego budowany może być przyszły sukces dzisiejszego uczestnika programu. Dobry program MBA, w którym uczestniczą doświadczeni przedsiębiorcy, ma im otworzyć oczy i uszy na ryzyko nowych przedsięwzięć oraz na osobistą, strategiczną przewagę, posiadającą swoje korzenie w nowych znajomościach i przyjaźniach.

Zdaniem profesora Stefana Kwiatkowskiego, ważne staje się też pytanie o źródła potrzeby ustawicznego kształcenia się. Można do nich zaliczyć m.in.:

l gwałtownie rozwijającą się technikę, która wymaga nowych umiejętności,

l globalizację życia i pracy skutkującą nowymi zagrożeniami konkurencji, przemianami demograficznymi, a zwłaszcza starzeniem się ludzi,

l szybkie zmiany w zapotrzebowaniu na konkretne produkty i usługi,

l rosnącą rolę głębokiej wiedzy ekonomicznej i wiedzy z zakresu zarządzania umożliwiającej czynne uczestnictwo w życiu publicznym,

l zwykłą chęć rozumienia otaczającego nas świata.

Tomasz Kozłowski

tomasz.kozlowski@infor.pl

SŁOWNIK

Master of Business Administration, MBA (pol. Magisterskie Studia Menedżerskie) - dwuletnie studia podyplomowe (często wymaga się tu ponadto posiadania określonego doświadczenia zawodowego), najczęściej zaoczne, które po raz pierwszy zaczęły być organizowane w USA na początku lat pięćdziesiątych XX w. (chociaż pierwsze próby kształcenia specjalistów w zarządzaniu specjalnie dla potrzeb przedsiębiorstw pojawiły się już wraz z powstaniem pierwszej amerykańskiej szkoły biznesu w 1881 r., którą była Wharton School of the University of Pennsylvania, na kontynencie europejskim jej odpowiednikiem była École des Hautes Études Commerciales założona przez Paryską Izbę Przemysłowo-Handlową również w 1881 r.), w Polsce programy tego typu pojawiły się na początku lat dziewięćdziesiątych XX w.

W kursach MBA bardzo dużą wagę przykłada się do umiejętności praktycznych, dlatego też nie brakuje tu podstawowych informacji na temat ekonomii i analizy ilościowej, ale są także zajęcia z umiejętności prowadzenia negocjacji i prezentowania zdolności decyzyjnych.

Program studiów jest bardzo szeroki i obejmuje m.in. takie dziedziny jak: księgowość, finanse, marketing, zarządzanie przedsiębiorstwem i korzystanie z systemów informacji, prawo, oraz tzw. human resources czyli zarządzanie zasobami ludzkimi.

Studia tego rodzaju trwają w USA od 2 do 3 lat, w Europie jest to okres od roku do 2 lat (w Polsce zazwyczaj 2 lata).


Można wyróżnić kursy MBA:

- podstawowe, executives (dla zawodowych menedżerów)

- global executives (dla menedżerów pracujących w instytucjach międzynarodowych)

- tematyczne, skierowane do kadry menedżerskiej o określonej specjalizacji (np. finansiści, HR, IT i in.)


Źródło: Wikipedia

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA