Rynki finansowe przeżywają kryzys zaufania

Wiele osób zastanawia się, dlaczego doszło ostatnio do zawirowań na rynkach akcji. Otóż zasadniczo dlatego, że mamy kryzys zaufania w części rynku długu.

W ostatnich dniach na rynkach pieniężnych w Europie i w Stanach Zjednoczonych banki i inni gracze finansowi stają się nerwowi, jeśli chodzi o wzajemne pożyczanie sobie pieniędzy. Oznacza to groźbę „zamrożenia” systemu finansowego, a taka perspektywa odbiła się niekorzystnie na nastrojach na innych rynkach, także na rynku akcji.

Koszty innowacji

Czemu jednak banki stały się tak nerwowe akurat teraz, gdy gospodarka jest w dobrym stanie? W skali globalnej zasadnicze elementy sytuacji gospodarczej wyglądają dziś rzeczywiście całkiem dobrze. W zakątkach współczesnego systemu finansowego narosły jednak fatalne problemy. Niektóre instytucje finansowe poniosły straty, wynikające z inwestycji, jakie poczyniły w złożone instrumenty finansowe, powiązane z marnie zabezpieczonymi amerykańskim kredytami hipotecznymi.

Jak duże są te straty, tego nikt nie wie na pewno. Niektórzy amerykańscy politycy uważają, że straty sektora finansowego, powiązane ze słabo zabezpieczonymi kredytami hipotecznymi, mogą sięgać 100 miliardów dolarów. Ale dokonywane przez sektor prywatny oceny tych strat ogromnie się między sobą różnią.

Co gorsza, te problemy rozprzestrzeniają się i dotykają innych fragmentów rynku, takich jak rynek obligacji przedsiębiorstw. To powoduje kolejne straty z inwestycji i prowadzi do dalszego nadwątlenia zaufania do rynków finansowych.

Nie wiadomo, kto poniósł te straty. Głównie dlatego, że w minionych paru latach bankierzy wykorzystywali kredyty hipoteczne do tworzenia instrumentów finansowych, które sprzedawano bankom, firmom ubezpieczeniowym, funduszom emerytalnym i tzw. funduszom hedgingowym na całym świecie. Choć zatem cały problem zaczął się na amerykańskim rynku pożyczek hipotecznych, teraz dotyczy instytucji finansowych od Australii do Austrii.

Na pytanie: kogo ten kryzys dotknął najbardziej, uczciwa odpowiedź brzmi, że tego po prostu nie wiadomo. Niektóre instytucje finansowe przyznały się już do strat.

Trudno zliczyć straty

Uczestników rynków finansowych niepokoi jednak to, że inne instytucje, które też mają olbrzymie kłopoty, swoich strat nie potwierdziły, częściowo zresztą dlatego, że nie są w stanie policzyć szkód.

Nie potrafią tego zrobić dlatego, że sprawiające dziś problemy instrumenty finansowe obejmują skomplikowane i często „szyte na miarę” produkty, w tym także instrumenty pochodne. Handluje się nimi tylko w prywatnych transakcjach między bankami, a nie - jak w przypadku akcji - na publicznie dostępnej giełdzie. Niektóre rzadko są zresztą przedmiotem obrotu. W dodatku teraz handlujący są tak spanikowani, że odmawiają kupna i sprzedaży produktów powiązanych z kredytami hipotecznymi o obniżonej wiarygodności. To powoduje, że niemożliwe staje się ustalenie ceny takich instrumentów. Podobnie jest podczas kryzysu na rynku nieruchomości: nikt nie wie, ile jest wart jego dom i ile stracił na wartości. Dowiaduje się tego dopiero wówczas, gdy ktoś ten dom zechce kupić.

W Stanach Zjednoczonych politycy dyskutują o podjęciu działań wspierających gospodarstwa domowe, które odczuwają skutki kryzysu na rynku słabo zabezpieczonych kredytów hipotecznych. To nie rozwiąże krótkoterminowych problemów rynków finansowych. Dlatego właśnie Europejski Bank Centralny zasilił rynek międzybankowy bezprecedensowo wielką kwotą pieniędzy: chodziło o to, żeby temu rynkowi zapewnić normalne funkcjonowanie. Wydaje się, że w jego ślady podąży także amerykański Zarząd Rezerwy Federalnej. Z prawnego punktu widzenia jest to mniej więcej taka sytuacja, jakby bank centralny dawał każdej instytucji finansowej kartę kredytową bez limitu wydatków i z obniżoną stopą procentową.

Co może się stać

Czy to zadziała? Wydaje się, że posunięcia banków centralnych uchroniły rynek międzybankowy od zamarcia, ale większość analityków uważa, że mają one charakter jedynie okresowy. Nadal istotne jest bowiem zasadnicze pytanie: ile instytucji finansowych poniosło straty i w jakiej wielkości? Dopóki nie będzie jasnej odpowiedzi na to pytanie, dopóty utrzyma się prawdopodobnie nerwowość na rynkach finansowych.

Jakie mogą być skutki tych problemów dla inwestycji zwykłych ludzi, np. emerytalnych?

Przy pomyślnym obrocie spraw skutki będą niezbyt duże, a może w ogóle żadne. W ostatnich latach wiele funduszy emerytalnych inwestowało w skomplikowane aktywa kredytowe - i one mogą ponieść straty. Ponieważ jednak instrumenty finansowe bazujące na słabo zabezpieczonych kredytach hipotecznych były sprzedawane na całym świecie, skutki utraty przez nie wartości powinny raczej dzielić się na wszystkich nabywców .

Ceny obligacji będą, jak się wydaje, słabe, oczywiście wiele zależy od tego, co stanie się z rynkami akcji. Ponieważ gospodarka światowa jest w dobrej kondycji, wielu analityków sądzi, że ceny akcji wkrótce wrócą do normy.

Tłum. A.G.

Gillian Tett

Infor.pl
Czy 03.11.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka
02 lis 2024

Czy pirewsza niedziela listopada jest niedzielą handlową? Czy jeśli duże zakupy, to tylko dziś w sobotę 2 listopada, nie należy więc zwlekać, ale udać się do sklepu - adekwatnie do potrzeb związanych z brakami w lodówce czy spiżarni oraz korzyści oczekiwanych po oferowanych promocjach.

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS
01 lis 2024

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Opłaty pobierane przez cmentarze nielegalne. Nekropolia mogą pobierać jedynie opłaty za pochówek. Przełomowy wyrok WSA w Olszynie
02 lis 2024

Organy samorządowe nie mogą ustanawiać (a cmentarze – na tej postawie) pobierać jakichkolwiek opłat, które są niezwiązane z pochówkiem zmarłych, tj. m.in. opłat za dochowanie zmarłego do już opłaconego grobu, wjazd na cmentarz i korzystanie z cmentarza – orzekł WSA w Olsztynie. Wyrok ten – z pewnością – będzie stanowił istotną informację dla wielu osób, które w związku ze Świętem Zmarłych, w najbliższych dniach, udadzą się na groby swoich bliskich. 

1000 złotych brutto dopłaty do prądu. Niezależnie od bonu energetycznego i innych świadczeń. Kto może się ubiegać?
01 lis 2024

Kto otrzyma dodatkowe 1000 złotych brutto dopłaty do prądu? Należy się obok bonu energetycznego itp. świadczeń. Podwyżki cen energii elektrycznej to gorący temat. Teraz przybrał na sile w związku z usuwaniem skutków wrześniowej powodzi. Poszkodowani mogą liczyć na 1000 złotych dodatkowego wsparcia do zasiłku powodziowego  na pokrycie kosztów energii.

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać
01 lis 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać
31 paź 2024

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami
31 paź 2024

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

Dłuższy urlop dla rodziców. Rząd wprowadza uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie (ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu)
31 paź 2024

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Księgowy jako doradca strategiczny – ewolucja zawodu w erze cyfrowej
31 paź 2024

Badanie fillup k24 „Księgowi jako kluczowi doradcy klienta? Rola, wyzwania i rozwój zawodu okiem księgowych i przedsiębiorców” pokazuje, że przedsiębiorcy chcą widzieć w księgowym osobę, która doradzi, zrozumie ich, pomoże podjąć strategiczne decyzje, a nie tylko wprowadzi dane – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy fillup. 

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?
31 paź 2024

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

pokaż więcej
Proszę czekać...