REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

"Bezpieczne" fundusze tracą nasze pieniądze

Maciej Bednarek

REKLAMA

REKLAMA

Od początku lipca wszystkie fundusze notują duże spadki. Aż 8 funduszy zrównoważonych straciło więcej niż najlepszy fundusz akcyjny. Czy bezpieczne fundusze są naprawdę bezpieczne?


Po czwartkowej panice na warszawskim parkiecie piątek okazał się dla inwestorów nieco łaskawszy. Indeksy, reagując przede wszystkim na nieoczekiwaną obniżkę stopy dyskontowej przez amerykański bank centralny (Fed), nieznacznie zyskały: WIG wzrósł o 1,8 proc., a indeks największych spółek WIG20 o 1,6 proc. To jednak niewielkie pocieszenie dla klientów funduszy inwestycyjnych. Od szczytu indeksów z 6 lipca WIG stracił ponad 10 proc., a WIG 20 - niecałe 10 proc., dlatego w dół poszły też notowania funduszy akcji. Straciły one nawet po kilkanaście procent. W największym stopniu przecena dotknęła małe spółki, a tym samym fundusze inwestujące w spółki z tego segmentu. Rekordzista, Pioneer Małych i Średnich Spółek, zanotował spadek jednostki o 17,5 proc.

 

Twarda amortyzacja

REKLAMA

Porównując średnie wyniki funduszy z udziałem akcji od początku korekty i w okresie umożliwiającym porównanie wyników wszystkich funduszy (od 6 lipca do 14 sierpnia 2007 r.), najmniej straciły fundusze stabilnego wzrostu, które inwestują około jednej trzeciej portfela w akcje, więcej zrównoważone, a najwięcej agresywne. Ta zasada nie sprawdza się jednak w każdym przypadku. Okazuje się, że niektóre fundusze, które posiadają w swoim portfelu instrumenty bezpieczniejsze, np. obligacje, i teoretycznie powinny w większym stopniu oprzeć się spadkom, osiągnęły wynik podobny do tych, jaki odnotowały najlepsze fundusze akcji.

Aż osiem funduszy z grupy zrównoważonych - Commercial Union, Pioneer, ING Subfundusz Budownictwa i Nieruchomości, Millennium, UniAktywna Alokacja, Skarbiec Sektora Nieruchomości, SEB i KBC Beta - straciło więcej od najmniej dotkniętego korektą funduszu agresywnego subfunduszu Allianz Akcji. Co prawda, tylko o 1,68 proc. zniżkował subfundusz akcji PKO/Credit Suisse, ale jego sytuacja jest specyficzna - niedawno rozpoczął działalność i dopiero buduje portfel (podobnie jest z pozostałymi subfunduszami PKO/CS z linii plus, które wypadły najlepiej w swoich kategoriach).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z tego wynika, że nie należy ślepo przyjmować, że przynależność funduszu do grupy zrównoważonych gwarantuje mniej ryzykowną strategię.

- Zaangażowanie w akcje poszczególnych funduszy zrównoważonych bardzo się od siebie różni - od 30 do nawet 75 proc. Ponadto w tej grupie zaczęły się pojawiać fundusze sektorowe, np. ING Budownictwa i Nieruchomości Plus. Chociaż mają w portfelu mniej akcji niż klasyczne fundusze agresywne, to z uwagi na sektorowy charakter portfela przeznaczone są dla osób akceptujących wysoki poziom ryzyka - tłumaczy Katarzyna Siwek, kierownik działu analiz w Expanderze.

Niepewny stabilny wzrost

REKLAMA

Podobna sytuacja miała miejsce w grupie funduszy stabilnego wzrostu, które inwestują od 0 do 50 proc. aktywów na rynku akcji i są o klasę bezpieczniejsze od funduszy zrównoważonych. Przynajmniej teoretycznie. Aż 25 funduszy stabilnego wzrostu osiągnęło gorszy wynik od najlepszego funduszu zrównoważonego PZU SFIO Ochrony Majątku, który stracił 2,67 proc. (nie bierzemy pod uwagę funduszu PKO/Credit Suisse).

Teoria nie sprawdziła się również w przypadku funduszy tzw. zmiennej alokacji, których strategia zakłada dostosowywanie udziału akcji (od 0 nawet do 100 proc.), w zależności od oceny rynku przez zarządzającego. W badanym okresie fundusze SKOK Aktywny Zmiennej Alokacji (grupa zrównoważona) i SKOK Stabilny Zmiennej Alokacji wypadły przeciętnie, a zatem nie obroniły się przed spadkami. Lepiej uplasował się Allianz Aktywnej Alokacji, który w grupie zrównoważonej był drugi (nie licząc PKO/CS).

Najważniejsza jest strategia

Co ciekawe, swojej odporności na spadki nie potwierdziły też fundusze alternatywne, które mogą zarabiać zarówno na wzrostach, jak i na giełdowych spadkach. W praktyce jednak bywa z tym różnie. Przykładem mogą być fundusze Superfund. Od 6 lipca na najbezpieczniejszej strategii inwestorzy stracili ponad 13 proc., na najbardziej agresywnej 18 proc.

- Wybierając fundusz, warto dokładnie dowiedzieć się, jaka jest jego strategia inwestycyjna. Warto oszacować, czy bardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie samodzielne zdywersyfikowanie portfela, np. zainwestowanie pieniędzy po połowie w fundusz agresywny i w pieniężny. Wynik, przynajmniej w okresie spadków, może być lepszy, a koszt zarządzania niższy - radzi Katarzyna Siwek.

RODZAJE FUNDUSZY INWESTUJĄCYCH W AKCJE

Fundusze akcyjne - należą do najbardziej ryzykownych. Inwestują pieniądze klientów w akcje spółek notowanych na giełdzie, zarówno na GPW, jak i na giełdach zagranicznych. Fundusze te w okresie hossy przynoszą największe zyski. Jeszcze bardziej ryzykowną grupę stanowią fundusze tzw. MiŚ, inwestujące w akcje małych i średnich spółek. W tym przypadku potencjalne zyski są jeszcze bardziej atrakcyjne niż w przypadku strategii opartych na inwestycjach w duże spółki, ale i ryzyko strat nieporównywalnie większe.

Fundusze zrównoważone - uznawane są za produkty o klasę bezpieczniejsze od funduszy akcyjnych, ponieważ część swoich aktywów (w zależności od strategii) lokują w papiery dłużne (obligacje). Część dłużna (o raczej pewnej, ale niskiej stopie zwrotu) ma na celu niwelowanie potencjalnych strat w okresie wahań na giełdzie. Mimo to ta grupa funduszy zaliczana jest do grupy podwyższonego ryzyka. Zarządzający rekomendują co najmniej trzyletni horyzont inwestycyjny.

Fundusze stabilnego wzrostu - strategia tej grupy funduszy zakłada inwestowanie do 50 proc. aktywów na rynku akcji. Dlatego te fundusze również narażone są na giełdowe wahania. Pozostałe aktywa inwestowane są w bezpieczniejsze instrumenty rynku pieniężnego i obligacje.

Fundusze alternatywne - oprócz klasycznych strategii (zakup akcji) często wykorzystują tzw. instrumenty pochodne, np. opcje, czyli swego rodzaju zakład o zachowanie się danego instrumentu bazowego (np. indeksu giełdowego) w przyszłości. Z tego względu fundusze również należą do grupy bardzo ryzykownych, ale ich przewagą jest to, że mogą (co nie jest regułą) przynosić zyski w okresie dekoniunktury na giełdzie.

Kliknij aby zobaczyć wyniki bezpieczniejszych funduszy na tle funduszy akcyjnych.

MACIEJ BEDNAREK

maciej.bednarek@infor.pl

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA