Przelew w sieci bez internetowego konta?

Adam Makosz
rozwiń więcej
inforCMS
Aby korzystać z usług internetowego pośrednictwa finansowego, nie trzeba wcale otwierać rachunku w określonym banku. Nie trzeba też zakładać nowego konta lub zamykać dotychczas używane.

Wystarczy mieć skrzynkę e-mail i poświęcić kilkanaście minut na zarejestrowanie się na stronie serwisu pośredniczącego w płatnościach on-line.

Sama rejestracja na stronie internetowej pośrednika nie zobowiązuje do dokonywania wpłat przy udziale danego serwisu i jest - co do zasady - bezpłatna. Zawsze jednak (zanim zdecydujemy się na korzystanie z pomocy przy regulowaniu naszych płatności) uważnie zapoznajmy się z regulaminem świadczenia usług i cennikiem różnych pośredników. Jest bowiem coraz więcej firm, które umożliwiają internautom bezpieczne przekazywanie pieniędzy między użytkownikami poczty elektronicznej bez konieczności sięgania do tradycyjnych metod (czeków czy przekazów pieniężnych). Serwisy płatności obsługują najczęściej takie transakcje, jak handel elektroniczny i aukcje on-line.

E-mail to podstawa

Taki sposób prowadzenia operacji finansowych umożliwia wysyłanie i otrzymywanie bezpiecznych płatności on-line każdemu, kto ma własną skrzynkę pocztową w internecie. Wystarczy założyć konto w wybranym serwisie i zarejestrować tam dane karty kredytowej czy konta bankowego. Żeby płatność była możliwa, odbiorca gotówki musi również mieć zarejestrowane konto u tego samego pośrednika. Następnie wystarczy wprowadzić adres e-mail osoby, do której mają trafić pieniądze i kwotę płatności. Nasze pieniądze po chwili pojawią się na koncie odbiorcy. Ten następnie zdecyduje, co zrobić z otrzymaną kwotą: może ją przesłać komuś innemu bądź przelać na swoje konto bankowe (ewentualnie wysłać przekaz pieniężny na adres zamieszkania).

Pośrednik do realizacji umów

Usługi wykonywane przez internetowych pośredników finansowych nie mają charakteru czynności bankowych, a zarejestrowanie się w serwisie płatności internetowych nie wiąże się z otwarciem nowego rachunku bankowego. Podstawą prawną do przekazania pieniędzy między internautą a odbiorcą jest najczęściej istniejące między nimi zobowiązanie (pożyczka, sprzedaż). Serwis pośredniczący w płatnościach przystępuje więc do zawartej między nimi umowy i w imieniu użytkownika dokonuje płatności na rzecz wskazanych osób.

W każdym przypadku nierzetelnego wykonania usługi przez pośrednika (np. pieniądze zostaną pobrane z naszego konta, lecz nie trafią do sklepu, w którym kupiliśmy towar) internauta ma prawo zgłosić reklamację. Miejsce jej złożenia oraz termin, w którym należy to zrobić, powinien być określony w regulaminie serwisu.

W razie gdy firma nie będzie reagowała na zażalenia, sprawę można skierować do sądu. W zależności od wartości kwestionowanej transakcji, będzie to sąd rejonowy (do 75 tys. zł włącznie) lub okręgowy (ponad 75 tys. zł), właściwy dla siedziby pozywanej firmy.

Dlaczego warto korzystać z usług wirtualnych pośredników finansowych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ADAM MAKOSZ

adam.makosz@infor.pl

Podstawa prawna

l Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

l Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. z 1964 r. nr 43, poz. 297 z późn. zm.).

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...