REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rosną ceny mało używanych aut

Marcin Jaworski

REKLAMA

REKLAMA

Ceny dwuletnich, jak również czteroletnich samochodów nie tylko nie spadają, ale nawet rosną. Podobną sytuację mamy też w segmencie aut ciężarowych.


Samochody o okresie eksploatacji do czterech lat mają obecnie niespotykanie wysoką wartość rynkową, która jest nawet 10 proc. wyższa niż w poprzednich miesiącach - mówi Eliza Kitlas, z EurotaxGlass.

To rzadkość, bo zwykle jest tak, że takie młode auta tracą na wartości nawet po kilka procent miesięcznie. Z danych zebranych przez tę firmę wynika, że Polacy zaczęli szukać aut młodszych rocznikowo. Ponieważ nadal jest ich stosunkowo mało na rynku, sprzedający nie tylko nie obniżają cen, ale nawet żądają coraz więcej.

- Po przeanalizowaniu rynku analitycy Eurotax zdecydowali się podnieść notowania niektórych modeli w stosunku do ich cen w maju czy czerwcu: np. VW golf V, skoda fabia, opel corsa, peugeot 307, renault clio - mówi Eliza Kitlas.


Ta sytuacja może się zmienić już wkrótce.


- Uczestnicy handlu samochodowego w odpowiedzi na potrzeby rynku zaczęli zwiększać liczbę najmłodszych aut w imporcie - mówi Eliza Kitlas.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Przeciętnie w tym roku udział w imporcie aut nie starszych niż czteroletnie ogółem sięgnął 10,54 proc., a jeszcze rok temu było to 6,3 proc. Jednak ten wynik zaniża rezultat ze stycznia tego roku, kiedy ten wskaźnik wyniósł 6,3 proc. W kolejnych miesiącach było już znacznie lepiej i na przykład w maju auta do czterech lat stanowiły już 12,6 proc. całego importu. Jeszcze bardziej napływ nowych aut w tym okresie widać na konkretnych liczbach. W styczniu sprowadzono około 4,4 tys. aut, a już w maju było to niemal 11,2 tys. sztuk. Dla porównania w 2005 roku przeciętnie co miesiąc do Polski trafiało niecałe 3 tys. sztuk samochodów z tego segmentu.

Podobną sytuację mamy też w segmencie aut ciężarowych. Gospodarka szybko rozwija się i przedsiębiorcy potrzebują nowych samochodów. Tymczasem na nową ciężarówkę trzeba czekać przynajmniej kilka miesięcy. Firmy szukają więc aut używanych, najchętniej sześcio-, siedmioletnich, które spełniają unijne wymogi ekologiczne. Ale tu jest problem, bo właściciele flot na Zachodzie też korzystają z koniunktury i samochodów nie sprzedają.

- To powoduje, że samochody jedno-, dwuletnie kupuje się praktycznie w cenie nowego samochodu - mówi Eliza Kitlas.


Z RYNKU


W I połowie 2007 r. sprzedano 149,6 tys. aut., podczas gdy w analogicznym okresie 2006 roku było to 119,7 tys. sztuk. Oznacza to wzrost o prawie 25 proc. W efekcie zwiększa się też udział nowych aut w ogólnej liczbie wprowadzanych na nasze drogi.

W 2005 roku 79 proc. aut stanowiły te z importu, a resztę nowe. Po I półroczu proporcje te zmieniły się: 24 proc. było nowych aut, a 76 proc. importowanych.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Marcin Jaworski

marcin.jaworski@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA