REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Premię gwarancyjną otrzymasz za remont mieszkania

Ewa Grączewska-Ivanova

REKLAMA

Termomodernizacyjny remont mieszkania będzie uprawniać do premii gwarancyjnej. Remont może polegać tylko na wymianie okien, instalacji gazowej lub elektrycznej. Koszt robót nie może być niższy niż wartość wkładu na książeczce wraz z premią.


Premia gwarancyjna z tytułu posiadania książeczki mieszkaniowej ma przysługiwać w przypadku termomodernizacyjnego remontu lokalu mieszkalnego - proponuje resort budownictwa w projekcie ustawy o wspieraniu remontów i termomodernizacji. Przepisy są w fazie konsultacji społecznych, dlatego warto zaczekać z remontem do czasu ich uchwalenia. Premię będzie można dostać w związku z remontem własnego lokalu mieszkalnego lub lokalu, do którego przysługuje prawo spółdzielcze. Remont może polegać tylko na wymianie okien, instalacji gazowej lub elektrycznej. Dodatkowym warunkiem jest to, że łączny koszt robót nie może być niższy niż wartość wkładu na książeczce wraz z premią gwarancyjną ustaloną na dzień złożenia wniosku o wypłatę premii.

- Pozytywnie oceniam to, że proponuje się rozszerzenie katalogu czynności uprawniających do premii. Są członkowie spółdzielni, którzy nie zamierzają budować ani kupować mieszkania i nie mieli możliwości skorzystania z premii gwarancyjnej przy likwidacji książeczki - mówi Jolanta Kwiatkowska z Krajowego Związku Lokatorów i Spółdzielców.

- Rozszerzenie zakresu czynności umożliwiających uzyskanie premii gwarancyjnej z pewnością spowoduje nasilenie procesu likwidacji książeczek mieszkaniowych z prawem do premii gwarancyjnej. Jednak - z uwagi na fakt, iż zapis nowelizowanej ustawy ogranicza czynności, w związku z którymi będzie można taki wniosek złożyć, oraz ogranicza krąg osób uprawnionych - trudno oszacować, jaka to będzie skala - mówi Marek Kłuciński, rzecznik prasowy PKO Banku Polskiego.

Spółdzielcze przekształcenia

Na premię gwarancyjną będą mogły już od 31 lipca liczyć osoby, które zamierzają przekształcić swoje mieszkania na podstawie znowelizowanych przepisów o spółdzielniach mieszkaniowych.

- Posiadacze książeczek wystawionych do 23 października 1990 r., którzy wykupią mieszkanie lokatorskie i uzyskają prawo odrębnej własności lokalu (również na warunkach określonych w ostatniej nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych), będą mogli skorzystać z premii - zapewnia Marek Kłuciński.

Na premię spółdzielca będzie mógł liczyć, jeśli uzyska prawo do lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej. Dotyczy to zarówno prawa lokatorskiego, własnościowego, jak i odrębnej własności. Wyjątkowo prawa do premii nie będą mieli ci, którzy przekształcają własnościowe prawo do lokalu w odrębną własność. Tylko przekształcając mieszkanie lokatorskie w mieszkanie własnościowe lub odrębną własność, uzyskujemy prawo do premii gwarancyjnej.

Cesja tylko wśród krewnych

Właściciel książeczki, który nie skorzysta z premii gwarancyjnej, może dokonać jej cesji na najbliższych członków rodziny. W sprzyjających warunkach jedna osoba może w drodze cesji mieć prawo do kilku książeczek wraz z odpowiednimi premiami - przykładowo syn może otrzymać książeczki od matki, ojca oraz od swojego dziadka. Można również stworzyć swoisty łańcuszek cesji, stryj może przekazać książeczkę swojemu bratu, a ten może ją przekazać swej córce, która właśnie kupiła mieszkanie.

Krąg krewnych i powinowatych, na rzecz których można scedować książeczkę, określają warunki umowy o prowadzenie wkładu dla książeczek mieszkaniowych z prawem do premii gwarancyjnej, a dokładniej, właściwe regulaminy bankowe (zwane postanowieniami) regulujące prowadzenie książeczek.

- Wkład zgromadzony na książeczce mieszkaniowej może być przedmiotem cesji pomiędzy następującymi członkami rodziny: małżonkami (również rozwiedzionymi), rodzicami i dziećmi, dziadkami i wnukami, rodzeństwem rodzonym i przyrodnim, powinowatymi - macochą lub ojczymem i pasierbami - wskazuje Marek Kłuciński.

W przypadku gdy właścicielem książeczki mieszkaniowej jest osoba małoletnia, cesja wkładu może nastąpić po przedłożeniu prawomocnego postanowienia sądu rodzinnego i opiekuńczego, zezwalającego na dokonanie tej czynności.

Półtora miliona książeczek

Przypomnijmy, że Polacy mają jeszcze w szufladach półtora miliona książeczek mieszkaniowych z prawem do premii gwarancyjnej. Osoby, które gromadziły na książeczkach wkład mieszkaniowy i nie otrzymały wymarzonego spółdzielczego mieszkania, mogą liczyć na wypłatę premii gwarancyjnej z banku PKO BP w wysokości średnio około 6 tys. zł.

- Niedawno zlikwidowałam własną książeczkę mieszkaniową z 1969 roku. Wypłacono mi ponad 18 tys. zł premii gwarancyjnej. Byłam zaskoczona wysokością sumy, ale z drugiej strony i tak na tym straciłam. W 1978 roku na książeczce miałam więcej niż wynosił wkład na 30-metrowe mieszkanie, czyli na kawalerkę. W tej chwili dostałam kilkanaście tysięcy, co wystarcza jedynie na 2 mkw. mieszkania - mówi Jolanta Kwiatkowska.

Ostateczna kwota premii gwarancyjnej wyliczana jest na podstawie specjalnego wzoru i zależy m.in. od wysokości wpłat, długości okresu oszczędzania, zgromadzonego wkładu oraz od ceny jednego metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, którą ogłasza GUS. Premię otrzymuje każdy właściciel książeczki mieszkaniowej założonej do 23 października 1990 r., jeśli spełnia warunki wynikające z ustawy z dnia 30 listopada 1995 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych (Dz.U. z 2003 r. nr 119, poz. 1115 z późn. zm.). W uproszczeniu przepisy te uzależniają prawo do premii gwarancyjnej od podjęcia przez właściciela książeczki różnego rodzaju inwestycji mieszkaniowych.

Istota premii gwarancyjnej

- Premia gwarancyjna jest państwowym dodatkiem do oszczędności zgromadzonych na książeczkach mieszkaniowych. Przysługuje ona posiadaczom książeczek wydanych przed 24 października 1990 r. z wkładem utrzymywanym przez co najmniej pięć lat. Należy pamiętać, że system celowego oszczędzania z przeznaczeniem zgromadzonego wkładu wraz z oprocentowaniem oraz dotowanymi ze środków budżetu państwa premiami (premia gwarancyjna i premia za systematyczne oszczędzanie) wprowadzony został jeszcze w końcu lat pięćdziesiątych - mówi Marek Kłuciński.

Najpierw zasady gromadzenia wkładów, cele oszczędzania oraz formy pomocy państwa w tym zakresie określane były kolejnymi uchwałami Rady Ministrów. Do 12 sierpnia 2002 r. premia gwarancyjna była wypłacana zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z 7 maja 1996 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania premii gwarancyjnej, a także jej zwrotu oraz trybu rozliczeń z bankami z tytułu refundacji wypłaconych premii (Dz.U. nr 57, poz. 259 z późn. zm.). Obecnie tryb i warunki wypłaty premii gwarancyjnej regulują przepisy rangi ustawowej.

- Obecne przepisy o premii gwarancyjnej są znacznie korzystniejsze dla spółdzielców. Dawniej bank nie dawał tych pieniędzy do ręki właścicielowi książeczki, tylko przekazywał je do spółdzielni. Dopiero wtedy spółdzielnia sama rozliczała się z członkiem i zaliczała mu to na czynsz lub inne opłaty. Teraz natomiast bank PKO BP po złożeniu wniosku o likwidację książeczki wraz z wypłatą premii gwarancyjnej wypłaca te pieniądze do ręki - mówi Jolanta Kwiatkowska.

Obecnie uprawnieni

Dziś premia przysługuje osobie, która nabyła na własność w drodze zakupu lub zamiany lokal mieszkalny, stanowiący odrębną nieruchomość lub dom jednorodzinny. Z premii może skorzystać także ten, kto wybudował własny dom jednorodzinny i przystąpił do jego użytkowania, oraz ci, którzy uzyskali odrębną własność lokalu mieszkalnego dzięki przebudowie, nadbudowie lub rozbudowie budynku mieszkalnego. Na wypłatę premii mogą liczyć również osoby, które uzyskały własność domu jednorodzinnego lub odrębną własność lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym wybudowanym przez dewelopera. Na premię może liczyć właściciel książeczki, który wpłaci kaucję zabezpieczającą pokrycie należności z tytułu najmu lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym, w wysokości przekraczającej 3 proc. wartości odtworzeniowej lokalu. Budowa takiego domu musi być finansowana przy udziale kredytu zaciągniętego w Banku Gospodarstwa Krajowego ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. Zwykle dotyczy to lokali w towarzystwach budownictwa społecznego.

Prawo do premii przysługuje również właścicielowi książeczki, dokonującemu wpłaty na rzecz osoby, która podpisze umowę najmu lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym, którego budowa była finansowana przy udziale kredytu zaciągniętego w BGK. Również w takim przypadku chodzi głównie o mieszkania w TBS, z tym że wysokość wpłaty nie może być niższa niż 20 proc. ostatecznych kosztów budowy przypadających na dany lokal mieszkalny, którego dotyczyła umowa w sprawie tzw. partycypacji. Uzyskanie premii będzie możliwe dopiero po podpisaniu przez osobę, której dotyczyła wpłata, umowy najmu tego lokalu i dokonaniu wpłaty partycypacyjnej.

W przypadku zakupu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej na rynku wtórnym przysługuje premia, jeśli nie jest to prawo nabyte w części ułamkowej. Na premię mogą liczyć także osoby, które w drodze zamiany uzyskały własnościowe prawo do lokalu spółdzielczego lub domu jednorodzinnego. Premia przysługuje także tym, którzy uzyskali własność domu jednorodzinnego lub odrębną własność lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym wybudowanym przez spółdzielnię mieszkaniową.

 

EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA

ewa.grączewska-ivanova@infor.pl


Podstawa prawna

l Ustawa o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych (Dz.U. z 2003 r. nr 119, poz. 1115 z późn. zm.).


GP
RADZI

Czy książeczkę można przekazać przyjaciółce

Czy książeczkę mieszkaniową mogę przekazać przyjaciółce, która chce po 31 lipca przekształcić prawo lokatorskiego mieszkania we własność?

Nie

Właściciel książeczki może dokonać jej cesji tylko na członków rodziny. Prawa z książeczki można scedować na małżonka dzieci, wnuków, dziadków, rodziców, rodzeństwo, macochę, ojczyma i pasierba. Nie można natomiast dokonać cesji na rzecz przyjaciół lub znajomych.

Kiedy złożyć wniosek do banku

Co trzeba zrobić, aby otrzymać premię gwarancyjną przy przekształcaniu lokatorskiego mieszkania spółdzielczego?

Warunkiem wypłaty premii jest złożenie przez właściciela książeczki mieszkaniowej do banku PKO BP wniosku o jej likwidację i wypłatę premii gwarancyjnej. Należy to zrobić w terminie 90 dni od dnia dokonania jednej z czynności, które uprawniają do premii. Po upływie tego terminu, a więc 91 dnia, nie otrzymamy premii. Do wniosku należy dołączyć dokumenty wymagane przez bank potwierdzające powstanie prawa do uzyskania premii gwarancyjnej, np. akt notarialny. W przypadku nienależytego udokumentowania wniosku bank ma obowiązek wyznaczyć termin na uzupełnienie dokumentów (nie dłuższy niż 30 dni, licząc od dnia złożenia wniosku).

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia nie dla wszystkich wdów: nie dla młodych wdów (nawet jeżeli zostały same z dzieckiem) i nie dla „porzuconych” kobiet

Renta wdowia, to nowe świadczenie dla wdów i wdowców, o które będzie można wnioskować już od 1 stycznia 2025 r. Choć nazwa sugeruje, że powinno ono dotyczyć wszystkich wdów i wdowców – będzie na nie mogła liczyć tylko ich ograniczona grupa, która spełnia wszystkie określone w ustawie przesłanki. Renty wdowiej nie otrzymają m.in. osoby, które owdowiały w młodym wieku, jak i osoby „porzucone” przez współmałżonka (nawet jeżeli nie doszło do rozwodu). 

Świadczenia z programu Aktywny rodzic zostaną wyłączone z definicji dochodu. Nie będą miały wpływu na prawo do świadczeń z pomocy społecznej

Rada Ministrów przyjęła projekt projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Świadczenia z programu „Aktywny Rodzic” zostaną wyłączone z definicji dochodu.

Nadchodzi rewolucja w urzędach pracy. Bezrobotni powinni się cieszyć czy martwić? Rząd zdecydował: będzie nowa ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Rynek pracy potrzebuje nowej ustawy? Tak uważa ministerstwo pracy, a Rada Ministrów podzieliła zdanie resortu.  Rząd w Wigilię 24.12.2024 r. przyjął projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To ma być prawdziwa rewolucja.

Czekasz na wdowią rentę, sprawdź już teraz czy ci się należy, apeluje zus i zaprasza do składania wniosków z wyprzedzeniem

W Wigilię 24.12.2024 Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS zwrócił się z komunikatem do wdów i wdowców, by jak najszybciej sprawdzili czy mają prawo do dwóch świadczeń. To ważne, bo choć samo nowe świadczenie – tzw. wdowia renta będzie wypłacane od lipca, to wnioski można już składać będzie zaraz z początkiem nowego roku.

REKLAMA

ZUS informuje: Od 1 stycznia 2025 r. można składać wnioski o rentę wdowią. Jakie warunki należy spełnić?

Od 1 stycznia 2025 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o rentę wdowią. Osoby uprawnione mogą składać wnioski, ale prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.

40 tys. zł na zakup samochodu do wzięcia już na początku lutego 2025 r. [za zezłomowanie starego auta w ciągu ostatnich 4 lat – premia 5-10 tys. zł; cena nowego samochodu – do 225 tys. zł netto]

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w dniu 16 grudnia br., ogłosił iż na początku lutego 2025 r. – ruszy nabór wniosków o dofinansowanie do zakupu samochodu elektrycznego. W ramach programu „Mój elektryk 2.0” osoby fizyczne, będą mogły uzyskać nawet 40 tys. zł dopłaty do zakupu bezemisyjnego auta. Budżet programu ma wystarczyć na zakup ok. 40 tys. samochodów.

30 tysięcy złotych kary! Kierowcy mają na to siedem dni. Nowy obowiązek dla właścicieli aut mrozi krew w żyłach

Nie odbierają listów poleconych wysyłanych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, podają nazwiska ludzi zza granicy, tak namierzeni przez fotoradary kierowcy unikają płacenia mandatów. Resort Infrastruktury mówi temu dość i od 2025 roku wprowadzi nowe mechanizmy ścigania sprawców łamania przepisów drogowych. Skóra cierpnie, włos się jeży od nowych zasad karania mandatami. 

To pewne: będzie wyższy wiek emerytalny. Najpierw zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, potem wydłużenie lat pracy

Politycy i rząd nie mają wyboru – muszą podwyższyć wiek emerytalny. Politycznie może się to wydawać samobójstwem, ale realnie brak podwyższenia wieku emerytalnego to samobójstwo ekonomiczne. Dlatego cała sztuka polega na tym, by przekonać społeczeństwo, że podniesienie wieku emerytalnego jest w interesie wszystkich.

REKLAMA

Wigilia 24.12.2024 – czy po raz ostatni zgodnie z prawem to dzień roboczy, a od 2025 dzień ustawowo wolny od pracy

Ustawa, która zmieniła status 24 grudnia z dnia roboczego w dzień ustawowo wolny od pracy odbyła już niemal całą drogę legislacyjną. By stała się prawem powszechnie obowiązującym musi być jeszcze jedynie podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jednak nie jest wcale pewne czy tak się stanie.

Na podium: Tusk, Duda i Kaczyński. 100 najczęściej pokazywanych polityków w Polsce w 2024 r. [ranking medialnej wartości]

Instytut Przywództwa przygotował ranking medialnej wartości polityków w Polsce. Ranking ten powstał na podstawie szacunków ekwiwalentu reklamowego publikacji na portalach internetowych z udziałem tych polityków w okresie styczeń - listopad 2024 r. Ekwiwalent reklamowy to kwota, jaką należałoby zapłacić za publikacje, gdyby były one reklamą. Na pierwszym miejscu znalazł się premier Donald Tusk - wartość przekazów medialnych z jego udziałem (gdyby przeliczyć to na koszt reklamy) osiągnęła imponującą kwotę 474,75 mln zł. Na podium znaleźli się również prezydent Andrzej Duda z wynikiem 272,98 mln zł oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński – 203,35 mln zł.

REKLAMA