REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Książeczka mieszkaniowa wzmocni zdolność kredytową

Ewa Ivanova

REKLAMA

REKLAMA

Pieniądze zgromadzone na książeczce mieszkaniowej mogą stanowić wkład własny przy kredycie hipotecznym. Z premii gwarancyjnej można skorzystać przed zakończeniem budowy mieszkania.


Resort budownictwa w projekcie ustawy o wspieraniu remontów i termomodernizacji proponuje rozszerzenie listy czynności uprawniających do uzyskania premii gwarancyjnej przy likwidacji książeczki mieszkaniowej. O premię będzie można ubiegać się w przypadku remontu lokalu mieszkalnego. Uprawniony będzie jednak tylko właściciel lokalu lub osoba, która ma spółdzielcze prawo do lokalu.

- Rozwiązanie proponowane przez resort budownictwa umożliwi wielu osobom odzyskanie pieniędzy z wkładu. Na premię - niestety - nie będą mogły liczyć osoby, które mają umowę najmu z podmiotem komunalnym na czas nieokreślony. A przecież nie wszyscy chcą lub mogą wybudować dom lub wykupić mieszkania na własność - wskazuje Dariusz Krupski, prezes Obywatelskiego Stowarzyszenia Konsumentów i Przedsiębiorców W Jedności Siła.

Redakcja po opublikowaniu pierwszego artykułu w tej sprawie (GP nr 137) otrzymuje wciąż liczne telefony i e-maile. Dzisiaj odpowiadamy na najczęściej powtarzające się pytania.

W jakim terminie złożyć wniosek

Aby uzyskać premię, właściciel książeczki mieszkaniowej założonej do 23 października 1990 r. musi złożyć do banku PKO BP wniosek o jej likwidację oraz wypłatę premii gwarancyjnej. Trzeba to zrobić w terminie 90 dni od dnia dokonania czynności, która uprawnia do premii. W przeciwnym razie bank odmówi wypłaty premii i wtedy będzie można z niej skorzystać dopiero przy kolejnej inwestycji mieszkaniowej.

Aby uzyskać premię gwarancyjną, należy udokumentować zaistnienie określonej czynności uprawniającej do jej wypłaty. Przykładowo przy uzyskaniu spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego bank zażąda umowy o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Jeśli ktoś zakupił lub zamienił spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, trzeba okazać akt notarialny kupna-sprzedaży lub zamiany. Jeśli wypłata premii wiąże się z przystąpieniem do użytkowania wybudowanego domu jednorodzinnego, należy przedstawić ostateczną decyzję zezwalającą na budowę własnego domu jednorodzinnego, wypis z rejestru gruntów lub z księgi wieczystej oraz ostateczną decyzję zezwalającą na użytkowanie wybudowanego domu lub zawiadomienie o zakończeniu budowy złożone we właściwym organie.

WAŻNE!

W przypadku nienależytego udokumentowania wniosku, bank ma obowiązek wyznaczyć termin na uzupełnienie dokumentów (nie dłuższy niż 30 dni, licząc od dnia złożenia wniosku)

Kiedy można skorzystać z premii

Premia gwarancyjna może być wypłacona w trakcie procesu inwestycyjnego. W przypadku samodzielnej budowy domu jednorodzinnego przez właściciela książeczki premia gwarancyjna może być wypłacona po udokumentowaniu zaawansowania budowy domu jednorodzinnego w wysokości co najmniej 20 proc. jego wartości kosztorysowej. Klient banku otrzyma wtedy środki do ręki. W sytuacji gdy dom jednorodzinny buduje deweloper, premia gwarancyjna zostanie przelana na jego rachunek po udokumentowaniu wpłacenia co najmniej 50 proc. wartości kosztorysowej domu jednorodzinnego.

WAŻNE!

Na premię można liczyć po udokumentowaniu zaawansowania budowy domu w min. 20 proc. jego wartości kosztorysowej

Kiedy najemca dostanie premię

Właścicielowi książeczki przysługuje premia w przypadku wpłacenia kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu lokalu mieszkalnego. Przy czym wysokość kaucji musi przekraczać 3 proc. wartości odtworzeniowej lokalu. W takim przypadku bank zażąda przedstawienia umowy najmu lokalu mieszkalnego oraz potwierdzenia przyjęcia kaucji wraz z informacją o jej wysokości oraz wysokości wartości odtworzeniowej lokalu na dzień wpłaty kaucji.

Z premii można również skorzystać przy wpłacie na podstawie umowy o partycypacji nie mniej niż 20 proc. ostatecznych kosztów budowy przypadających na dany lokal mieszkalny. Wówczas należy to udokumentować umową w sprawie partycypacji w kosztach budowy lokalu oraz zaświadczeniem z TBS potwierdzającym wysokości wpłaty i wysokości szacunkowych kosztów budowy przypadających na lokal mieszkalny.

WAŻNE!

Kaucja zabezpieczająca pokrycie należności z tytułu najmu lokalu mieszkalnego musi przekraczać 3 proc. wartości odtworzeniowej lokalu

Kiedy trzeba zwrócić premię

Premię należy zwrócić jedynie w przypadku, gdy właściciel książeczki pobrał ją w trakcie procesu inwestycyjnego, a następnie wycofał się z inwestycji. Jeśli środki z książeczki zostały przekazane na konto dewelopera albo spółdzielni mieszkaniowej, wtedy na podstawie udzielonego przez właściciela książeczki zobowiązania albo upoważnienia do zwrócenia równowartości przekazanej premii gwarancyjnej, premia jest przekazywana przez dewelopera albo spółdzielnię z powrotem do banku. Właściciel książeczki ma prawo ponownie wystąpić w okresie sześciu miesięcy od daty zwrotu premii do banku o wypłatę premii gwarancyjnej, ale tylko raz. Po tym terminie premia gwarancyjna zostanie przekazana do budżetu państwa.

WAŻNE!

Nie zwraca się premii przyznanej w związku z zakończeniem czynności uprawniających do jej wypłaty

Jak skorzystać z książeczki przy kredycie

Jedną z korzyści dla właścicieli książeczek mieszkaniowych jest możliwość zaliczenia wkładu zgromadzonego na książeczce mieszkaniowej wraz z odsetkami oraz premią gwarancyjną jako wkładu własnego (bądź jego części) przy ubieganiu się o kredyt mieszkaniowy Własny Kąt w PKO BP.

Czy można dalej oszczędzać na książeczkach

Od 2002 roku PKO BP wprowadził dla właścicieli książeczek mieszkaniowych z prawem do premii gwarancyjnej atrakcyjne zasady oszczędzania. Dzięki zadeklarowaniu okresu oszczędzania (12-60 miesięcy) i wysokości comiesięcznej wpłaty (minimalna wpłata 100 zł), klient banku uzyskuje wyższe oprocentowanie wkładów w okresie trwania umowy. Odsetki od wkładu są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Bank w swojej ofercie posiada również książeczki mieszkaniowe bez prawa do premii gwarancyjnej oraz książeczki mieszkaniowe powiązane z funduszami inwestycyjnymi PKO TF. Książeczki mieszkaniowe bez prawa do premii charakteryzuje: minimalna wpłata (200 zł), atrakcyjne oprocentowanie uzależnione od okresu oszczędzania (12-60 miesięcy).


Kliknij aby zobaczyć ilustrację - książeczki mieszkaniowe w liczbach.

Ewa Grączewska-Ivanowa

ewa.graczewska-ivanowa@infor.pl


Podstawa prawna

l Ustawa z 1995 roku o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych (Dz.U. z 2003 r. nr 119, poz. 1115 z późn. zm.).

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA