Jak założyć sklep internetowy
REKLAMA
REKLAMA
W ciągu 14 dni od daty wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, a najpóźniej w ciągu siedmiu dni od daty rozpoczęcia działalności gospodarczej, osoba podejmująca działalność powinna udać się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w celu zgłoszenia do ubezpieczenia społecznego (w przypadku gdy nie jest ubezpieczona z tytułu zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy).
Każda firma musi posiadać także własny rachunek bankowy. Do podpisania umowy z bankiem potrzebne będą wszystkie dokumenty uzyskane w trakcie rejestracji firmy (piszemy o tym na str. B1).
Specjaliści radzą, by dobrze zastanowić się nad adresem internetowym, pod którym będzie działał sklep. Adres to szyld i wizytówka sklepu w wirtualnym świecie. Niektórzy mają już własne strony www, więc nie muszą zakładać kolejnej, a jedynie przebudować dotychczasową. Jeżeli nie masz własnej strony, będziesz musiał ją założyć. Do tego potrzebne jest konto hostingowe (to miejsce, gdzie przechowywana jest strona internetowa; pozwala także na założenie kont e-mailowych). Najtańsze konta można kupić już za 100 zł rocznie (z obsługą skryptów PHP i dostępem do co najmniej jednej bazy danych, np. MySQL czy PostgreSQL). Potrzebna jest także domena (to adres www, pod którym znajduje się strona, np. www.sklepinternetowy.pl). Domenę (koszt - około 30 zł rocznie) można zazwyczaj kupić w firmach oferujących hosting.
Do założenia sklepu internetowego potrzeba jeszcze jednego elementu - oprogramowania. Zazwyczaj wybieramy między zamówieniem nowego oprogramowania a kupnem gotowej aplikacji (w większości przypadków można ją dostosować do indywidualnych potrzeb jedynie w ograniczonym zakresie - ceny od 400 zł).
W sklepie internetowym należy umieścić swoje pełne dane - jako podmiotu prowadzącego sklep. Twój klient powinien bez problemu znaleźć informacje, kto jest właścicielem sklepu oraz gdzie znajduje się jego siedziba. Wymagane są również przejrzyste regulaminy: sklepu oraz świadczenia usług drogą elektroniczną.
ADAM MAKOSZ
Podstawa prawna
l Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 173, poz. 1807 z późn. zm.).
REKLAMA