REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zarabianie na surowcach, energii...

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Bednarz

REKLAMA

Możliwości inwestowania dają także fundusze hedgingowe, biotechnologie, surowce, fundusze zagraniczne i nieruchomości. Ten, kto poszukuje nowinek, ma w czym wybierać.

Nowe trendy związane z rynkiem funduszy inwestycyjnych w Polsce są zauważalne - klienci są lepiej wyedukowani, poszukują nowych rynków oraz oczekują od krajowych towarzystw funduszy inwestycyjnych bardziej zaawansowanych produktów inwestycyjnych - mówi Hubert Łukaszewicz, kierownik ds. produktów w Pioneer Pekao Investment Management.

Klienci poprzez inwestycje w jednostki uczestnictwa zagranicznych funduszy mają dostęp do wielu nowych rynków, zarówno pod względem geograficznym (np. fundusze rynków azjatyckich), jak i sektorowym (np. fundusze nowych technologii). Mogą również korzystać z doświadczeń zagranicznych asset managerów i partycypować w bardziej wyrafinowanych formach lokowania aktywów poprzez fundusze hedgingowe, surowcowe lub fundusze strukturyzowane, które umożliwiają im jednoczesną alokację na wielu światowych rynkach.

Inwestycję w fundusz

nieruchomości należy traktować jako długoterminową i nie ulegać emocjom rynkowym

- Widoczny jest też napływ pieniędzy do nowo powstających funduszy inwestycyjnych, które swoje aktywa lokują w krajowe nieruchomości, wierzytelności czy też stosują strategie zabezpieczania wartości portfela lub szukają na rynku nisz, na których mogą sporo zyskać (np. w funduszach małych i średnich spółek). Są to tendencje świadczące o tym, że nasz rynek rozwija się w prawidłowym kierunku, zaś udział rynkowy tego typu funduszy inwestycyjnych w najbliższych latach na pewno wzrośnie - zapewnia Hubert Łukaszewicz.

Egzotycznie i bez podatku

Przybywa klientów zainteresowanych inwestowaniem poprzez udział w funduszach w złoża surowców, w nową energię, w ochronę zdrowia i nowe technologie. A wybór jest szeroki: Franklin Biotechnology Discovery Fund, Franklin Technology Fund, MLIIF New Energy Fund, MLIIF World Energy Fund, MLIIF World Gold Fund, MLIIF World Healthscience Fund, MLIIF World Mining Fund, których nazwy mówią same za siebie.

Zwolennicy egzotycznych inwestycji powinni też zwrócić uwagę na fundusze indyjskie - Jyske Indian Equity, który można kupić w Jyske Bank Polska czy Templeton India Fund, dostępny w firmach doradztwa finansowego: Expander, Open Finance, Xelion oraz w IFM i Deutsche Banku PBC. Ciekawe są również fundusze tzw. BRIC, działające w Brazylii, Rosji Indiach i Chinach. Fortis wprowadził nawet fundusze z serii L Fix - produkty strukturyzowane, opakowane w fundusz, gwarantujące kapitał, a dodatkowo wypłacające zysk w postaci dywidendy, który jest wolny od podatku od zysków kapitałowych. Nie musimy więc już jeździć do Luksemburga, by uniknąć zakusów fiskusa.

Aby zainwestować w te fundusze, trzeba mieć co najmniej kilkaset złotych. Minimalna wpłata do funduszy Franklin Templeton wynosi bowiem 2,5 tys. dolarów lub euro w zależności od rynku, na jakim inwestuje interesujący nas fundusz. Pieniądze można też wpłacać w złotych po odpowiednim kursie. Meriil Lynch wymaga już wpłaty dwukrotnie wyższej.

Inwestorzy poszukujący ciekawych form lokowania kapitału mogą też wzbogacić swój portfel inwestycyjny o fundusze hedgingowe. Od dwóch lat działa na polskim rynku Superfund TFI, towarzystwo należące do austriackiej firmy Superfund Asset Management.

Superfund inwestuje w luksemburskie fundusze SICAV. Klienci mają do wyboru trzy strategie inwestycyjne zróżnicowane pod względem oczekiwanych zysków i poziomu ryzyka.

Na początku fundusze, zarządzane przez Superfund, skierowane były do klientów o zasobnych portfelach - minimalna wpłata wynosiła bowiem równowartość 40 tys. euro. Teraz szanse mają wszyscy. Towarzystwo poszerzyło bowiem ofertę o fundusz, do którego minimalna wpłata wynosi 5 tys. zł lub równowartość tej kwoty w walucie obcej.

Hedging, czyli zabezpieczanie, określa rodzaj transakcji zawieranych w celu zabezpieczenia portfela inwestycyjnego przed niekorzystnymi ruchami cen. Przewaga funduszy tego typu nad tradycyjnymi wynika m.in. z szerszych możliwości inwestycyjnych i nieograniczaniu się do stosowania jednej strategii. Zarządzający wykorzystują więc wszystkie możliwe formy inwestowania, które dają szanse na duży zysk: instrumenty pochodne, krótką sprzedaż, dźwignię finansową i arbitraż. Dzięki temu mogą zarabiać zarówno podczas giełdowych wzrostów, jak i spadków. Niektóre z funduszy są wprawdzie dość ryzykowne, ale przez to bardziej efektywne. Inne mają za zadanie zabezpieczyć portfel. Dzięki takiej dywersyfikacji istnieje prawdopodobieństwo, że w przypadku strat odniesionych w wyniku nietrafionych inwestycji zostaną one zrekompensowane dzięki jednoczesnemu zawarciu innych.

Fundusze typu hedge są coraz bardziej popularne na świecie. Ich aktywa przekroczyły już 1 bln dolarów. W Polsce jeszcze długo pozostaną jednak nowością, choć kolejne zagraniczne firmy szykują się do wejścia na nasz rynek.

Szał nieruchomości

Nikt już nie pamięta, że na pierwszy fundusz, który chciał inwestować na rynku nieruchomości, nie było chętnych. Dziś szał ogarnął wszystkich. Większość funduszy tego typu ma jednak charakter zamknięty, co oznacza, że ich certyfikaty można kupować albo w okresie subskrypcji, albo później na Giełdzie Papierów Wartościowych po cenach rynkowych.

Nowością na rynku są fundusze otwarte, takie jak ING Subfundusz Budownictwa i Nieruchomości Plus czy Skarbiec Sektora Nieruchomości. Otwarty fundusz nieruchomości Fortisu można zainwestować również w Fortis Banku. Fundusze te nie inwestują bezpośrednio w nieruchomości, tylko w spółki deweloperskie, budowlane i produkujące materiały budowlane, notowane na GPW.

W drugiej połowie 2007 r. oferta funduszy nieruchomości poszerzy się o dwa produkty BZ WBK AIB TFI.

Inwestycję w fundusz nieruchomości powinno się traktować jako długoterminową i nie ulegać emocjom rynkowym. Najlepiej o tym świadczy walka o certyfikaty funduszy nieruchomości notowane na GPW, która doprowadziła do irracjonalnych zwyżek cen w lutym tego roku. Efekt? Przegrzanie rynku i nieuniknione spadki. Kto podłączył się zbyt późno, liże najdotkliwsze rany. Mógł bowiem stracić nawet 30 proc. zainwestowanego kapitału.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Stopa zwrotu z funduszy nieruchomości (w proc.)

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Opłaty w funduszach krajowych i zagranicznych (w proc.)

EWA BEDNARZ

gp@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA