REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zarabianie na surowcach, energii...

Ewa Bednarz

REKLAMA

Możliwości inwestowania dają także fundusze hedgingowe, biotechnologie, surowce, fundusze zagraniczne i nieruchomości. Ten, kto poszukuje nowinek, ma w czym wybierać.

Nowe trendy związane z rynkiem funduszy inwestycyjnych w Polsce są zauważalne - klienci są lepiej wyedukowani, poszukują nowych rynków oraz oczekują od krajowych towarzystw funduszy inwestycyjnych bardziej zaawansowanych produktów inwestycyjnych - mówi Hubert Łukaszewicz, kierownik ds. produktów w Pioneer Pekao Investment Management.

Klienci poprzez inwestycje w jednostki uczestnictwa zagranicznych funduszy mają dostęp do wielu nowych rynków, zarówno pod względem geograficznym (np. fundusze rynków azjatyckich), jak i sektorowym (np. fundusze nowych technologii). Mogą również korzystać z doświadczeń zagranicznych asset managerów i partycypować w bardziej wyrafinowanych formach lokowania aktywów poprzez fundusze hedgingowe, surowcowe lub fundusze strukturyzowane, które umożliwiają im jednoczesną alokację na wielu światowych rynkach.

Inwestycję w fundusz

nieruchomości należy traktować jako długoterminową i nie ulegać emocjom rynkowym

- Widoczny jest też napływ pieniędzy do nowo powstających funduszy inwestycyjnych, które swoje aktywa lokują w krajowe nieruchomości, wierzytelności czy też stosują strategie zabezpieczania wartości portfela lub szukają na rynku nisz, na których mogą sporo zyskać (np. w funduszach małych i średnich spółek). Są to tendencje świadczące o tym, że nasz rynek rozwija się w prawidłowym kierunku, zaś udział rynkowy tego typu funduszy inwestycyjnych w najbliższych latach na pewno wzrośnie - zapewnia Hubert Łukaszewicz.

Egzotycznie i bez podatku

Przybywa klientów zainteresowanych inwestowaniem poprzez udział w funduszach w złoża surowców, w nową energię, w ochronę zdrowia i nowe technologie. A wybór jest szeroki: Franklin Biotechnology Discovery Fund, Franklin Technology Fund, MLIIF New Energy Fund, MLIIF World Energy Fund, MLIIF World Gold Fund, MLIIF World Healthscience Fund, MLIIF World Mining Fund, których nazwy mówią same za siebie.

Zwolennicy egzotycznych inwestycji powinni też zwrócić uwagę na fundusze indyjskie - Jyske Indian Equity, który można kupić w Jyske Bank Polska czy Templeton India Fund, dostępny w firmach doradztwa finansowego: Expander, Open Finance, Xelion oraz w IFM i Deutsche Banku PBC. Ciekawe są również fundusze tzw. BRIC, działające w Brazylii, Rosji Indiach i Chinach. Fortis wprowadził nawet fundusze z serii L Fix - produkty strukturyzowane, opakowane w fundusz, gwarantujące kapitał, a dodatkowo wypłacające zysk w postaci dywidendy, który jest wolny od podatku od zysków kapitałowych. Nie musimy więc już jeździć do Luksemburga, by uniknąć zakusów fiskusa.

Aby zainwestować w te fundusze, trzeba mieć co najmniej kilkaset złotych. Minimalna wpłata do funduszy Franklin Templeton wynosi bowiem 2,5 tys. dolarów lub euro w zależności od rynku, na jakim inwestuje interesujący nas fundusz. Pieniądze można też wpłacać w złotych po odpowiednim kursie. Meriil Lynch wymaga już wpłaty dwukrotnie wyższej.

Inwestorzy poszukujący ciekawych form lokowania kapitału mogą też wzbogacić swój portfel inwestycyjny o fundusze hedgingowe. Od dwóch lat działa na polskim rynku Superfund TFI, towarzystwo należące do austriackiej firmy Superfund Asset Management.

Superfund inwestuje w luksemburskie fundusze SICAV. Klienci mają do wyboru trzy strategie inwestycyjne zróżnicowane pod względem oczekiwanych zysków i poziomu ryzyka.

Na początku fundusze, zarządzane przez Superfund, skierowane były do klientów o zasobnych portfelach - minimalna wpłata wynosiła bowiem równowartość 40 tys. euro. Teraz szanse mają wszyscy. Towarzystwo poszerzyło bowiem ofertę o fundusz, do którego minimalna wpłata wynosi 5 tys. zł lub równowartość tej kwoty w walucie obcej.

Hedging, czyli zabezpieczanie, określa rodzaj transakcji zawieranych w celu zabezpieczenia portfela inwestycyjnego przed niekorzystnymi ruchami cen. Przewaga funduszy tego typu nad tradycyjnymi wynika m.in. z szerszych możliwości inwestycyjnych i nieograniczaniu się do stosowania jednej strategii. Zarządzający wykorzystują więc wszystkie możliwe formy inwestowania, które dają szanse na duży zysk: instrumenty pochodne, krótką sprzedaż, dźwignię finansową i arbitraż. Dzięki temu mogą zarabiać zarówno podczas giełdowych wzrostów, jak i spadków. Niektóre z funduszy są wprawdzie dość ryzykowne, ale przez to bardziej efektywne. Inne mają za zadanie zabezpieczyć portfel. Dzięki takiej dywersyfikacji istnieje prawdopodobieństwo, że w przypadku strat odniesionych w wyniku nietrafionych inwestycji zostaną one zrekompensowane dzięki jednoczesnemu zawarciu innych.

Fundusze typu hedge są coraz bardziej popularne na świecie. Ich aktywa przekroczyły już 1 bln dolarów. W Polsce jeszcze długo pozostaną jednak nowością, choć kolejne zagraniczne firmy szykują się do wejścia na nasz rynek.

Szał nieruchomości

Nikt już nie pamięta, że na pierwszy fundusz, który chciał inwestować na rynku nieruchomości, nie było chętnych. Dziś szał ogarnął wszystkich. Większość funduszy tego typu ma jednak charakter zamknięty, co oznacza, że ich certyfikaty można kupować albo w okresie subskrypcji, albo później na Giełdzie Papierów Wartościowych po cenach rynkowych.

Nowością na rynku są fundusze otwarte, takie jak ING Subfundusz Budownictwa i Nieruchomości Plus czy Skarbiec Sektora Nieruchomości. Otwarty fundusz nieruchomości Fortisu można zainwestować również w Fortis Banku. Fundusze te nie inwestują bezpośrednio w nieruchomości, tylko w spółki deweloperskie, budowlane i produkujące materiały budowlane, notowane na GPW.

W drugiej połowie 2007 r. oferta funduszy nieruchomości poszerzy się o dwa produkty BZ WBK AIB TFI.

Inwestycję w fundusz nieruchomości powinno się traktować jako długoterminową i nie ulegać emocjom rynkowym. Najlepiej o tym świadczy walka o certyfikaty funduszy nieruchomości notowane na GPW, która doprowadziła do irracjonalnych zwyżek cen w lutym tego roku. Efekt? Przegrzanie rynku i nieuniknione spadki. Kto podłączył się zbyt późno, liże najdotkliwsze rany. Mógł bowiem stracić nawet 30 proc. zainwestowanego kapitału.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Stopa zwrotu z funduszy nieruchomości (w proc.)

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Opłaty w funduszach krajowych i zagranicznych (w proc.)

EWA BEDNARZ

gp@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej.

System kaucyjny dopiero od 1 października 2025 r. Przedsiębiorcy nie są gotowi, a przepisy trzeba doprecyzować

W Sejmie trwają prace, które mają na celu przesunięcie startu systemu kaucyjnego na 1 października 2025 r. Projekt ustawy w tej sprawie, poza zmianą terminu startu kaucji, wprowadza szereg zmian usprawniających działanie tego systemu.

REKLAMA

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

Właściciele mieszkań nie będą mogli chronić się przed ptakami [Projekt ustawy]

Właściciele mieszkań nie będą mogli chronić się przed ptakami. Już jutro posłowie zajmą się propozycją nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Co zakłada projekt nowelizacji? Jakie przepisy regulują ochronę ptaków w Polsce?

Rewolucja w kodeksie pracy 2025. Jakie korzystne dla pracowników zmiany: czterodniowy tydzień pracy, dłuższe urlopy. Czy pracodawcy są gotowi na dodatkowe koszty

Rząd ma w perspektywie trzy wielkie reformy kodeksu pracy i kilka pomniejszych. Czy zmiany dokonają się już w 2025 roku. Kto skorzysta na nich najbardziej. Czy firmy i pracodawcy są w stanie udźwignąć ich koszty?

REKLAMA

Filmowi księgowi – znasz ich historie? Rozwiąż quiz!
Księgowi na ekranie to nie tylko liczby i dokumenty, ale też intrygi, emocje i zaskakujące zwroty akcji. Jak dobrze znasz filmy, w których bohaterowie związani są z tym zawodem? Rozwiąż quiz i sprawdź swoją wiedzę o najciekawszych produkcjach z księgowymi w roli głównej!
MSWiA: Policjanci negocjują nowe świadczenie. W wojsku jest warte od 248 000 zł do 500 000 zł

Policja też chce mieć odprawę mieszkaniową: 250 000 zł dla kilku tysięcy policjantów? Jak w 2023 r. średnio 238 000 zł w wojsku dla żołnierzy 

REKLAMA