Na wypadek ewentualnej bessy
REKLAMA
Żaden inwestor nie zakłada, że spadki na warszawskiej giełdzie mogą zagościć na dłużej, a nawet potrwać kilkanaście miesięcy albo nawet kilka lat. A jednak takie sytuacje na świecie się zdarzały.
- W Japonii bessa królowała przez 15 lat, a kryzys paliwowy na świecie w latach 70. dwudziestego wieku spowodował, że w Stanach Zjednoczonych kursy spadały przez cztery czy pięć lat. Przez lata siedemdziesiąte nie dało się zarobić. I mam wrażenie, że Polacy nie są gotowi, aby to sobie uświadomić - mówi Jacek Treumann, członek zarządu Legg Mason TFI.
Wyobraźni wystarcza jednak towarzystwom funduszy inwestycyjnych, które wprowadzają do swojej oferty fundusze z ochroną kapitału.
Jest to oferta nie tylko na czarną godzinę. Powinni się nią zainteresować wszyscy, którzy wprawdzie liczą na zyski z rynku akcji, ale jednocześnie boją się ryzyka i przyzwyczajeni są do bezpiecznych form oszczędzania, takich jak lokaty czy obligacje trzymane do chwili wykupu.
Nie wszystkie
fundusze z ochroną kapitału zapewniają wypłatę wszystkich zainwestowanych pieniędzy
Dwie kieszenie portfela
Portfel funduszu z ochroną kapitału jest podzielony na dwie części. Pierwsza - bezpieczna, zawierająca najczęściej obligacje o terminie zapadalności zbliżonym do czasu trwania funduszu, ma ochronić oszczędności. Z tej części odsetki są pewne. W zamian za nie kupowane są akcje lub instrumenty pochodne: opcje i kontrakty terminowe powiązane z określonymi indeksami giełdowymi, akcjami, walutami lub bardzo ostatnio modnymi surowcami.
Przy wzrostach na rynku klienci takich funduszy mogą partycypować w zyskach, a w razie zmiany koniunktury mieć pewność, że na inwestycji nie stracą.
Część funduszy, tak jak Bezpieczna Inwestycja BPH TFI, stosuje inny model inwestowania. Jest to tzw. strategia CPPI (Constant Proportion Potfolio Insurance), która polega na odpowiednich zmianach udziałów akcji i instrumentów dłużnych w portfelu. W tym przypadku o sukcesie decyduje umiejętność zarządzającego, który w zależności od koniunktury kupuje lub sprzedaje akcje, chroniąc w ten sposób aktywa. Od 0 do 40 proc. zgromadzonych środków lokują w papiery udziałowe, a pozostałą część w papiery dłużne zapewniające ochronę kapitału w okresach trzyletnich. Udział akcji rośnie wraz z wypracowywanymi zyskami, jednak nie może przekroczyć granicy 40 proc. Z kolei UniStoProcent Plus zarządzany przez Union Investment TFI do 45 proc. aktywów może inwestować na rynku akcji, a papiery dłużne dobierane do jego portfela mają zapewnić osiągnięcie rocznej stopy zwrotu nie mniejszej niż 0 proc. przez okres liczony od 15 grudnia każdego roku.
Bez straty, a pieniędzy mniej
Nie wszystkie fundusze z ochroną kapitału gwarantują jednak wypłatę wszystkich zainwestowanych pieniędzy. Są również takie, które gwarantują zwrot 90 proc. kapitału. Ale i wtedy klient ma pewność, że w razie bessy nie straci więcej niż 10 proc. Jest to wprawdzie większe ryzyko, ale i jednocześnie możliwość zrealizowania większego zysku.
Większość funduszy tego typu ma charakter zamknięty, co oznacza, że certyfikaty funduszy można kupić tylko w okresie subskrypcji po cenie nominalnej, a po jej zakończeniu - na Giełdzie Papierów Wartościowych.
Fundusze najczęściej działają w ściśle określonym czasie - dwóch, pięciu lub sześciu lat. Są jednak również takie jak Bezpieczna Inwestycja, które zostały utworzone na czas nieokreślony.
Bezpieczeństwo oszczędności i możliwość realizacji dodatkowych zysków również może kosztować. W tym przypadku kosztem jest zamrożenie pieniędzy na kilka lat i ryzyko inflacji. Wypłacenie z funduszu takiej samej kwoty, ale już po kilku latach, można traktować jako pewną stratę, z czego należy zdawać sobie sprawę.
Oferta dla niezdecydowanych
Fundusze z jednej grupy przynoszą bardzo różne stopy zwrotu. Gdy nie umiemy wybrać najlepszych, postawmy na FoF.
FoF (czyli fund of funds, a po polsku fundusz funduszy) umożliwia zainwestowanie kapitału w kilka funduszy jednocześnie. Dzięki takiej konstrukcji portfela, ryzyko związane z inwestycją jest znacznie ograniczone. Pozwala też zaoszczędzić na opłatach manipulacyjnych, ponieważ samodzielne kupno jednostek kilku funduszy byłoby znacznie droższe.
Przy dobrej koniunkturze FoF będzie wprawdzie notował gorsze wyniki od najlepszego funduszu na rynku, zwłaszcza gdy lider znacznie wyprzedzi konkurentów, ale w trakcie jej pogorszenia zarządzający będzie chronił powierzone mu oszczędności przez ograniczenie inwestycji w jednostki funduszy akcyjnych. Nie trzeba więc śledzić sytuacji na rynku i podejmować samodzielnie decyzji dotyczących zmiany alokacji aktywów. Odpowiednim doborem jednostek zajmie się zarządzający. Istotne jest również to, że zmiany w portfelu funduszu funduszy nie obciążają klientów podatkiem od zysków kapitałowych, jak miałoby to miejsce przy samodzielnej zmianie funduszy. Nie ponosi się również dodatkowych opłat dystrybucyjnych. Są one pobierane tylko raz przy otwarciu rejestru. Zyskiem jest też oszczędność czasu.
Ważne!
Przy dobrej koniunkturze FoF będzie wprawdzie notował gorsze wyniki od najlepszego funduszu na rynku, zwłaszcza gdy lider znacznie wyprzedzi konkurentów, ale w trakcie jej pogorszenia zarządzający będzie chronił powierzone mu oszczędności
Fundusze najczęściej
działają w ściśle określonym czasie - dwóch, pięciu lub sześciu lat
Ważne!
FoF jako duży inwestor jest w stanie wynegocjować bardzo korzystne stawki opłat w funduszach parterowych. Pewną niedogodnością jest, iż poza opłatami za zarządzanie w funduszach parterowych uczestnik ponosi również koszt opłaty za zarządzanie samym FoF. Jest to jednak opłata za czynności dokonywane przez zarządzającego, a więc dobór najlepszych funduszy oraz modyfikacje składu portfela w zależności od koniunktury rynkowej. Biorąc pod uwagę to wszystko, FoF jest efektywniejszą kosztowo alternatywą dla inwestorów
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Ile można zyskać pod ochroną
EWA BEDNARZ
EKSPERCI RADZĄ
Marek Przybylski
prezes Commercial Union TFI
Pracujemy nad produktami, które z jednej strony pozwolą inwestorom zarabiać na dobrej koniunkturze gospodarczej i giełdowej, a z drugiej będą chronić ich środki w złych czasach oraz w okresach dużych wahań na rynku akcji, kiedy skokowo rośnie ryzyko. Warunki te spełniają fundusze z różnymi rodzajami gwarancji odzyskania wpłaconego kapitału. Ten hamulec bezpieczeństwa jest również dobrym rozwiązaniem dla klientów, którzy obecnie zbyt optymistycznie oceniają ryzyko bezpośredniego inwestowania w akcje - pozwala im nie stracić przynajmniej nominalnie. Inwestorzy długoterminowi, którzy właściwie oceniają ryzyko, postąpią racjonalnie, bezpośrednio inwestując w fundusze akcyjne lub zrównoważone.
Philippe De Brouwer
prezes Zarządu KBC TFI
Doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą efektywnie inwestować swoje oszczędności, a obawiają się ryzyka inwestycyjnego i możliwości poniesienia strat, są fundusze inwestycyjne z ochroną kapitału. Fundusze te są zwykle tworzone na określony okres, np. na kilka lat, i umożliwiają dostęp do bardzo ciekawych rynków finansowych, np. Brazylii, Rosji, Indii i Chin czy spółek z nowej Europy.
Oszczędzającym dają one możliwość uzyskania atrakcyjnych zysków z inwestycji, a równocześnie, w przypadku niekorzystnej sytuacji na giełdzie, zapewniają ochronę kapitału na koniec inwestycji. Jeśli klient dziś wpłaci do funduszu np. 1000 zł, to za kilka lat ma możliwość pomnożenia swojego kapitału lub jeśli coś niekorzystnego zadzieje się na rynku, na koniec inwestycji wypłaci zainwestowane początkowo 1000 zł. Taka gwarancja nie występuje, gdy inwestuje się na giełdzie, nie obejmuje ona również tradycyjnych funduszy inwestycyjnych. Fundusze z ochroną kapitału nie są skomplikowane, jak potocznie zwykło się uważać, każdy klient może wybrać dla siebie ciekawy produkt. Fundusze tego typu dostępne są w wybranych bankach i z uwagi na niski, minimalny pułap wpłat dostępne są dla każdego inwestora.
Piotr Kuba
wiceprezes zarządu Skarbiec TFI
Fundusz funduszy (z ang. fund of funds, czyli FoF) inwestuje środki w jednostki uczestnictwa innych funduszy inwestycyjnych. Zarządzający FoF dobiera do portfela te fundusze, które inwestują na najbardziej perspektywicznych rynkach i osiągają najlepsze wyniki. Dostosowuje strukturę portfela do sytuacji rynkowej, aby uzyskać jak najwyższą stopę zwrotu.
Fundusz funduszy jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie analizują na bieżąco sytuacji gospodarczej ani wyników poszczególnych funduszy inwestycyjnych, a jednocześnie chcą mieć efektywny kosztowo i podatkowo portfel złożony z najlepszych funduszy.
Inwestor musi jedynie wybrać strategię FoF: bardziej agresywną, akcyjną np. Skarbiec-TOP Funduszy Akcji, ING FIO Rosja EUR, ING FIO Chiny i Indie USD, Skarbiec-TOP Funduszy Zagranicznych, lub zrównoważoną, np. Skarbiec-TOP Funduszy Stabilnych. Należy zwrócić uwagę na fakt, że nie wszystkie FoF wybierają fundusze parterowe spośród szerokiego grona funduszy - niektóre FoF ograniczają się do inwestowania w inne fundusze zarządzane przez tę samą grupę finansową. W przypadku funduszy TOP Skarbca TFI - do portfela dobierane są fundusze różnych zarządzających.
Korzyścią wynikającą z inwestowania w FoF jest zwolnienie inwestora od podatku Belki przy przenoszeniu środków między funduszami parterowymi. Zyski po zmianach w ramach jednego FoF są więc reinwestowane bez uszczuplania ich o podatek. Dodatkowo, w przypadku samodzielnego lokowania w portfel kilku funduszy, inwestor poniósłby relatywnie wyższe koszty (kilka opłat manipulacyjnych), a w przypadku FOF opłatę ponosi raz. Pamiętać też należy, że FoF jako duży inwestor jest w stanie wynegocjować bardzo korzystne stawki opłat w funduszach parterowych. Pewną niedogodnością jest, iż poza opłatami za zarządzanie w funduszach parterowych uczestnik ponosi również koszt opłaty za zarządzanie samym FoF. Jest to jednak opłata za czynności dokonywane przez zarządzającego, a więc dobór najlepszych funduszy oraz modyfikacje składu portfela w zależności od koniunktury rynkowej. Biorąc pod uwagę to wszystko, FoF jest efektywniejszą kosztowo alternatywą dla inwestorów.
REKLAMA