REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pakiet ubezpieczeń tańszy niż samo OC

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marcin Jaworski

REKLAMA

Przenoszenie zniżek za brak szkód z polisy OC na AC, zniżki za zakup całego pakietu i warianty minipolis autocasco, to sposoby na zachęcenie klientów do zakupu polis dobrowolnych.


Towarzystwa jak mogą nakłaniają kierowców do kupowania polis AC komunikacyjnego, a nie tylko obowiązkowego OC. Robią to dlatego, że na sprzedaży takich polis coraz łatwiej zarobić, głównie dlatego, że mniej aut jest kradzionych, a towarzystwa stosują chętniej opcje likwidacji szkód zakładające wypłatę gotówki do ręki klienta, a nie pokrycia kosztów naprawy w warsztacie.

Na razie jednak notują mizerne skutki, bo relacja liczby polis OC komunikacyjnego do AC jest z roku na rok coraz gorsza. To efekt zalewu aut używanych po wejściu Polski do UE, na które nikt nie kupuje AC, bo w większości są to auta stare.

Efekt jest taki, że od I kwartału 2004 r. liczba polis OC wzrosła o 2,64 mln sztuk, a polis AC przybyło około 210 tys. Jeszcze w 2004 roku polisy AC stanowiły około 30 proc. wystawionych polis OC, a obecnie ten wskaźnik wynosi niecałe 27 proc.

Najnowszym chwytem, mającym zachęcić klientów do kupowania AC, jest przenoszenie części zniżek za brak szkód wypracowanych w OC komunikacyjnym na stawki za autocasco.

Podstawowym warunkiem jest jednak brak polisy autocasco przed zawarciem umowy. Okres jest różny i waha się od 90 dni w przypadku PZU do nawet dwóch lat w przypadku PTU czy MTU.

To ostatnie towarzystwo jako jedyne godzi się przenieść całe zniżki z OC na AC, ale jest pewien kruczek. Zasada dotyczy tylko jednego z wariantu ubezpieczenia AC, tzw. mini. Przewiduje on wypłatę odszkodowania tylko w dwóch przypadkach: kradzieży auta i tzw. szkody całkowitej. Z tą ostatnią mamy do czynienia, jeśli koszty naprawy pojazdu przekraczają 70 proc. jego wartości sprzed szkody.

To oferta głównie dla posiadaczy starszych aut, którzy godzą się pokryć z własnej kieszeni jakieś mniejsze szkody, ale chcą mieć gwarancję wypłaty w przypadku całkowitego zniszczenia lub utraty samochodu.

Podobną ofertę ma też PZU, przy czym dodatkowym warunkiem jest, że pojazd nie może być starszy niż osiem lat, a jego wartość nie jest niższa niż 10 tys. zł. To też sposób na przekonanie klientów do AC, bo dodatkowym warunkiem jest, że od wygaśnięcia poprzedniej umowy AC musi upłynąć co najmniej 90 dni.

Dodatkową zachętą jest przydzielanie dodatkowej 5-10-proc. zniżki za AC, jeśli kupujemy je łącznie z OC komunikacyjnym.

Te rozwiązania towarzystwa szeroko promują, ale są też takie, o których potencjalny klient może dowiedzieć się dopiero prosząc o wyliczenie składki za samo OC i za pakiet OC+AC.

Jak wynika z badania cen przeprowadzonego przez firmę Ogma, monitorującą rynek ubezpieczeniowy, osoby kupujące dotąd same polisy OC powinny sprawdzić, czy za pakiet OC+AC nie zapłacą... mniej. Przy czym nie jest to błąd w konstrukcji taryf, ale efekt analiz towarzystw, z których wynika, że osoby kupujące pakiet OC i AC powodują mniej szkód niż ci kupujący tylko OC komunikacyjne.

27 proc. posiadaczy polis OC komunikacyjnego ma jednocześnie autocasco

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Miałeś tylko OC?  Kup AC ze zniżkami

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Zainteresowanie polisami komunikacyjnymi

MARCIN JAWORSKI

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dodatek do renty dla niepełnosprawnego Piotra na wózku. Brak dodatku dla Katarzyny niewidomej od 30. roku życia

Piotr i Katarzyna są ciężko poszkodowani przez los, znaczne stopnie niepełnosprawności i niesamodzielności. Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń dla nich jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to renta socjalna albo stare świadczenie pielęgnacyjne. Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy.

REKLAMA

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

Edukacja zdrowotna w szkołach – na uczelniach studia podyplomowe dla nauczycieli

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot w szkołach, który zostanie wprowadzony od 1 września 2025 r. W związku z tym na 11 uczelniach zostaną uruchomione studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej. Studia nadadzą nauczycielom kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu.

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

Emerycie, rencisto, nie dostałeś z ZUS-u deklaracji PIT za 2024 rok? Możesz dostać duplikat - jak to załatwić?

Jesteś emerytem lub rencistą i nie masz deklaracji podatkowej PIT? A może otrzymałeś PIT ale go zgubiłeś lub jest zniszczony? Wyjaśniamy czy możesz otrzymać duplikat tego dokumentu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Umiarkowany stopień niepełnosprawności. Co z orzeczeniem? [LISTA]

Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności często zastanawiają się nad tym, z jakiego rodzaju form wsparcia mogą korzystać. Na jakie przywileje w pracy można liczyć? Ile wynosi dofinansowanie z PFRON w 2025 r.? Jakie zasiłki z MOPS przysługują z orzeczeniem? Oto najważniejsze świadczenia i aktualne kwoty!

Dłużnik nie płaci? Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze i zacząć działać

Każdy przedsiębiorca, niezależnie od branży, może napotkać problemy płatnicze, dotykające go bezpośrednio lub pojawiające się w wyniku współpracy z kontrahentem, którego stabilność finansowa uległa zachwianiu. Czy istnieją sygnały, które wysyła nasz partner biznesowy, mówiące o tym, że oczekiwana wpłata nigdy nie nastąpi?

REKLAMA