REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności z Ministerstwa Finansów

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Instytucja odpowiedzialności solidarnej w VAT od 1 października 2013 r.

Ministerstwo Finansów zmieniło projekt ustawy dotyczący wprowadzenia isntytucji odpowiedzialności solidarnej w podatku VAT. Nowe przepisy miałyby wejść w życie 1 października 2013 r.

Prostsze procedury podatkowe? Kolejna nowelizacja Ordynacji podatkowej

6 maja 2013 r. Ministerstwo Finansów przekazało do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw. Celem tej nowelizacji jest usprawnienie i uproszczenie procedur podatkowych. Ławiej będzie można m.in. ustanowić pełnomocnika ogólnego, pojawi się klauzula przeciw klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Fiskus uzyska więcej informacji z banków i instytucji finansowych. To tylko niektóre zmiany.

Jakie są zasady ewidencji środków europejskich

Do ewidencji w zakresie przepływu środków europejskich wprowadzone zostały odrębne konta księgowe. Służą one do ewidencji rozliczenia wydatków budżetu środków europejskich, płatności, planu i zaangażowania wydatków środków europejskich.

Ministerstwo Finansów o fakturach pro-forma

Przepisy dotyczące podatku od towarów i usług nie przewidują, w celu dokumentowania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem, wystawiania dokumentów określanych mianem faktur pro-forma. Faktury pro-forma nie są dowodami księgowymi.

REKLAMA

Nie trzeba wymieniać kas fiskalnych po 1 kwietnia

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że zmiany w przepisach rozporządzenia, które weszły w życie 1 kwietnia 2013 r., nie wymagają wymiany używanych do tej pory kas, które pozwalają obecnie na prawidłowe ewidencjonowanie obrotów. Mogą one nadal być wykorzystywane aż do czasu ich zużycia. Ministerstwo wypowiedziało się także odnośnie szczegółowości nazw towarów i usług zamieszczanych na paragonach.

Zmiany w VAT 2013 r. - odpowiedzi MF na najczęściej zadawane pytania

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące zmian w podatku VAT od 1 stycznia 2013 r., których udzieliło Ministerstwo Finansów.

Metoda kasowa w VAT - zmiany 2013

Od 1 stycznia 2013 roku zniesiono 90-dniowy termin, po upływie którego mały podatnik, pomimo nieuregulowania należności przez jego kontrahenta, obowiązany był do rozliczenia podatku VAT z tytułu dokonanych dostaw towarów i świadczonych usług.

Jakie będą stawki podatku od węglowodorów

Stawki specjalnego podatku węglowodorowego będą wynosiły 12,5% lub 25%, w zależności od relacji przychodów do wydatków poniesionych od początku działalności wydobywczej - takie rozwiązanie zakłada projekt ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od 1 stycznia 2015 r.

REKLAMA

Termin składania e-deklaracji przedłużony do 3 marca

Ministerstwo Finansów przedłużyło termin składania deklaracji w formie elektronicznej do 3 marca. Wydłużenie terminu ma związek z awarią systemu e-Deklaracje.

Na co idą nasze podatki - Ministerstwo Finansów wyjaśnia

Ministerstwa Finansów, pod hasłem "Z naszych podatków – dla nas", rozpoczęło kampanię informacyjno-edukacyjną na temat wykorzystywania dochodów podatkowych przez państwo.

Nowa umowa podatkowa z USA

13 lutego 2013 r. w Warszawie podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Maciej Grabowski oraz ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Stephen Mull podpisali Konwencję między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu. Nowa konwencja zacznie obowiązywać oczywiście dopiero po ratyfikacji przez oba państwa.

1% CIT dla jednostek naukowych - już od rozliczenia za 2013 rok

Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przygotowały projekt nowelizacji ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadzające możliwość przekazywania 1% podatku CIT na rzecz wybranych przez podatników jednostek naukowych. Projekt ustawy został przekazany 13 lutego 2013 r. przez Ministra Finansów do konsultacji społecznych.

Ulga na złe długi w 2013 r.

W wyniku zmian wprowadzonych do ustawy o VAT od 1 stycznia 2013 r., obowiązują nowe zasady stosowania tzw. ulgi na złe długi, które pozwalają na korzystanie z tej instytucji w uproszczony sposób.

Jak ująć w księgach rachunkowych operacje związane z funduszem alimentacyjnym

Jakie zasady obowiązują w przypadku ewidencji operacji dotyczących funduszu alimentacyjnego w księgach rachunkowych samorządowej jednostki budżetowej i organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego?

Kiedy NIP, a kiedy PESEL w deklaracji lub informacji podatkowej?

Od ponad roku funkcjonują równolegle w polskim systemie podatkowym dwa identyfikatory podatkowe PESEL i NIP. Warto wiedzieć, którym z tych identyfikatorów powinni się posługiwać poszczególni podatnicy. Przedstawiamy aktualne wyjaśnienia ekspertów Ministerstwa Finansów w tym zakresie.

Podatnicy coraz częściej rozliczają się przez internet

Rozliczenie przez internet staje się coraz bardziej popularne. W styczniu tego roku podatnicy przesłali ponad dwa miliony dokumentów elektronicznych. To 100 proc. więcej niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku.

Nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Indiami

Ministerstwo Finansów poinformowało o zmianie polsko-indyjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Z końcem stycznia mija termin złożenia deklaracji PIT-28

Do 31 stycznia podatnicy płacący zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów z działalności gospodarczej lub z tytułu umów najmu, podnajmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze (na deklaracji PIT-28) powinni rozliczyć się z urzędem skarbowym.

Zmiana umowy podatkowej między Polską a Norwegią

5 lipca 2012 r. w Oslo został podpisany Protokół zmieniający Konwencję między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Norwegii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, sporządzoną w Warszawie dnia 9 września 2009 r.

Kontrolerzy skarbowi wystawili prawie 6 tys. mandatów

Inspektorzy nałożyli na firmy prawie 5800 mandatów za ujawnione nieprawidłowości w ewidencjonowaniu obrotów na kasach fiskalnych i wydawaniu paragonów. To efekt akcji prowadzonej przez urzędy kontroli skarbowej w czasie ferii.

Komisji Nadzoru Audytowego już działa

Minister Finansów powołał na I kadencję do Komisji Nadzoru Audytowego przewodniczącego, jego zastępcę oraz członków Komisji. W czwartek 2 lipca odbyło się pierwsze posiedzenie Komisji.

Ważne dla ubiegających się o cerytfikat

Ministrestwo Finansów opracowało przykładowy zestaw egzaminacyjny sprawdzający kwalifikacje osób ubiegających się o certyfikat księgowy.

Ministerstwo Finansów wyjaśnia 1 proc.

W związku z doniesieniami medialnymi na temat przekazywania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, Ministerstwo Finansów informuje, że warunkiem przekazania przez naczelników urzędów skarbowych 1% na rzecz organizacji pożytku publicznego jest złożenie w ustawowym terminie zeznania podatkowego wraz ze wskazaniem nazwy organizacji oraz numeru wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.

Egzamin dla księgowych - wrzesień 2008 r.

Najbliższy egzamin sprawdzający kwalifikacje osób ubiegających się o certyfikat księgowego we wrześniu.

Urzędy skarbowe szkolą przedsiębiorców

Urzędomat do przyjmowania dokumentów podatkowych

W Urzędzie Dzielnicy Warszawa Śródmieście funkcjonuje "Urzędomat" do przyjmowania dokumentów podatkowych.

Pracownicy urzędów skarbowych dyżurują w terenie

Urzędy pomagają rozpoczynającym działalność gospodarczą

Spotkanie z podatnikami rozpoczynającymi działalność gospodarczą w Urzędzie Skarbowym w Wąbrzeźnie (woj. kujawsko-pomorskie).

Interpretacja Ministra Finansów w sprawie pracowniczych programów emerytalnych

W celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa, na podstawie art. 14a Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.), przekazuję wyjaśnienia dotyczące zaliczania do kosztów podatkowych składki podstawowej płaconej przez pracodawców w związku z realizacją pracowniczych programów emerytalnych.

Interpretacja Ministra Finansów w sprawie ulgi meldunkowej

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami oraz rozbieżnymi interpretacjami organów podatkowych w zakresie stosowania przepisów art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) dotyczących zwolnienia od podatku dochodowego przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit.a-c ustawy, w celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej, na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.), uprzejmie wyjaśniam.

Nowe upoważnienia dla kontrolerów

Od dzisiaj obowiązuje nowy wzór upoważnienia do przeprowadzenia kontroli podatkowej wprowadzony przez ministra finansów rozporządzeniem z 24 maja 2007 r. Wzór stanowi załącznik do rozporządzenia (Dz.U. nr 101, poz. 677).

Urzędy wydały już prawie 10 000 wiążących interpretacji podatkowych

Podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Finansów Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej Stanisław Stec podsumował I kwartał wydawania przez urzędy skarbowe wiążących interpretacji prawa podatkowego.

Dyżury telefoniczne w Ministerstwie Finansów

W piątek 22 kwietnia, w Ministerstwie Finansów zostaną zorganizowane dyżury telefoniczne. Wszyscy podatnicy, którzy jeszcze nie złożyli rocznych deklaracji będą mogli skorzystać z pomocy ekspertów.

Zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa a VAT

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji podatkowej z 18 marca 2014 r. potwierdził, że transakcja zbycia składników majątkowych i niemajątkowych tworzących zorganizowaną część przedsiębiorstwa nie jest opodatkowana VAT. Organ podatkowy obszernie wyjaśnił także, kiedy na gruncie przepisów regulujących podatek od towarów i usług mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa.

VAT-26 - informacja o firmowych samochodach

Od 1 kwietnia 2014 r. podatnicy VAT, chcący odliczać 100% VAT od samochodów wykorzystywanych wyłącznie do swojej działalności będą musieli złożyć do urzędu skarbowego informację VAT-26. W dniu 21 marca 2014 r. Minister Finansów wydał rozporządzenie określające wzór tego formularza.

Krajowy Standard Rachunkowości nr 6 - nowelizacja

Ministerstwo Finansów poinformowało o przyjęciu nowelizacji Krajowego Standardu Rachunkowości nr 6 „Rezerwy, bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów, zobowiązania warunkowe".

Restrukturyzacja działalności pomiędzy podmiotami powiązanymi - wyjaśnienia MF

Ministerstwo Finansów opublikowało obszerne wyjaśnienia dotyczące zasad restrukturyzacji dokonywanych przez podmioty powiązane. Wyjaśnienia w wielu miejscach odwołują się do powszechnie stosowanych wytycznych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w sprawie cen transferowych.

Krajowy Standard Rachunkowości dla działalności deweloperskiej

Departament Rachunkowości Ministerstwa Finansów poinformował o przyjęciu nowego Krajowego Standardu Rachunkowości Nr 8 "Działalność deweloperska". 20 lutego 2014 r. Standard ten wszedł w życie.

Ambulanse opodatkowane podatkiem akcyzowym

Karetki pogotowia (ambulanse) nie są samochodami specjalnymi, które są wyłączone z opodatkowania, ale autami osobowymi, służącymi do przewozu osób. Dlatego do ich ceny doliczany jest podatek akcyzowy.

Zmiany w organizacji urzędów skarbowych

27 stycznia 2014 r. podpisane zostało nowe zarządzenie Ministra Finansów w sprawie organizacji urzędów i izb skarbowych oraz nadania im statutów (Dz. Urz. Min. Fin. z dnia 28 stycznia 2014 r. - poz. 3). Głównym celem nowego zarządzenia jest usprawnienie procesu poboru należności podatkowych i podniesienie efektywności funkcjonowania administracji podatkowej.

Kredyt na wypłatę dywidendy nie jest kosztem

Zapłacone prowizje i odsetki od kredytu zaciągniętego przez spółkę i wykorzystanego w całości lub w części na wypłatę dywidendy nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów spółki. Wydatki te nie realizują bowiem celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Podatnicy złożyli w styczniu ponad 3 mln e-deklaracji

Ministerstwo Finansów informuje, że e-Deklaracje są coraz bardziej popularne. Od początku 2014 roku do 31 stycznia podatnicy przesłali ponad trzy miliony dokumentów elektronicznych. To o 36% więcej niż w analogicznym okresie 2013 roku.

Krajowy Standard Rachunkowości Nr 8 "Działalność deweloperska" - uchwała

Komitet Standardów Rachunkowości przyjął Krajowy Standard Rachunkowości dotyczący działalności deweloperskiej. Nowy standard będzie miał zastosowanie do sprawozdań finansowych sporządzanych za rok obrotowy rozpoczynający się w 2014 r.

Zmiany w ustawie o rachunkowości w 2015 r.

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości, który zakłada znaczne uproszczenia dla firm w zakresie sprawozdawczości finansowej. Mikroprzedsiębiorcy będą mieli możliwość sporządzania skróconego sprawozdania finansowego. Nowelizacja ustawy o rachunkowości miałaby obowiązywać od 2015 r.

E-deklaracje akcyzowe bez podpisu elektronicznego

Od 1 stycznia 2014 r. poszerzony został katalog deklaracji elektronicznych, które można składać bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Osoby fizyczne składające różnego rodzaju deklaracje akcyzowe, mogą zrobić to bez e-podpisu, do autoryzacji wystarczą dane o przychodzie z zeznania rocznego.

Rozliczenie PIT przedsiębiorcy za poprzedni rok

Zbliża się termin rozliczenia PIT przedsiębiorcy za poprzedni rok podatkowy. Zgodnie z nowymi przepisami zaliczka za ostatni miesiąc lub ostatni kwartał roku podatkowego wpłacana jest obecnie w terminie do 20 stycznia.

PIT za 2014 r. wypełni administracja podatkowa

Ministerstwo Finansów zapowiada rewolucję w rozliczeniach podatkowych. Powstanie nowy portal podatkowy a zeznania roczne PIT za rok 2014 wstępnie za podatników wypełni administracja podatkowa.

Niższe opłaty interchange od 1 lipca 2014 r.

1 stycznia 2014 r. weszła w życie ustawa z 30 sierpnia 2013 r. o zmianie ustawy o usługach płatniczych, której celem jest obniżenie tzw. opłaty interchange – podstawowej części opłaty ponoszonej przez akceptantów (sprzedawców) przy przyjmowaniu transakcji kartami płatniczymi. Jednak dopiero od 1 lipca 2014 r. zacznie obowiązywać maksymalna stawka tej opłaty na poziomie 0,5%.

Unijne pieniądze będą lepiej nadzorowane

Powstanie Mazowiecka Grupa Robocza ds. przeciwdziałania nieprawidłowościom i przestępstwom na szkodę interesów finansowych Unii Europejskiej. Grupa ma zapewnić większą wiarygodności Polski wobec organów kontrolnych Unii Europejskiej.

Będą zmiany w ustawach o PIT i CIT

18 marca rząd przyjął projekt zmian w ustawach o podatkach PIT i CIT, który przygotowało Ministerstwo Finansów. Projekt zakłada wprowadzenie ułatwień w rozliczeniach prac twórczych i nie tylko. Jakie jeszcze zostaną wprowadzone zmiany?

REKLAMA