REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Operatorzy mają powstrzymać SMS-owych przestępców, przede wszystkim blokując ich wysyłanie. Czy to ochroni przed oszustwami

Operatorzy mają teraz obowiązek blokowania SMS-ów od internetowych oszustów, ale to nie rozwiązuje problemu
Operatorzy mają teraz obowiązek blokowania SMS-ów od internetowych oszustów, ale to nie rozwiązuje problemu
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

SMS-owe oszustwa. Chyba każdy użytkownik smartfona otrzymał SMS z prośbą o dopłatę do paczki, energii elektrycznej, czy gazu. To jedna z najczęstszych metod stosowanych przez cyberprzestępców w celu wyłudzenia od swoich ofiar pieniędzy lub wrażliwych danych.

Jednak pojawia się nadzieja, że liczba wysyłanych przez oszustów SMS-ów spadnie, bowiem od 25 marca operatorzy telekomunikacyjni są zobowiązani blokować smishing. Idzie okrótkie wiadomości tekstowe, w których nadawca podszywa się pod inny podmiot w celu nakłonienia adresata do określonego zachowania (najczęściej kliknięcie w link prowadzący do spreparowanej przez hakerów strony). 

REKLAMA

Operatorzy mają wykluczać dostawę fałszywych SMS-ów

Ostatnie lata przyniosły ze sobą znaczny wzrost liczby oszustw za pomocą SMS-ów. Nowa ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej ma za zadanie ograniczyć ten proceder, ale go nie wyeliminuje, uważają eksperci.

REKLAMA

Zgodnie z zapisami ustawy, kluczową rolę w walce z oszustami spełnia NASK CSIRT (Computer Security Incident Response Team – zespół ds. bezpieczeństwa komputerowego i reagowania na incydenty), zarządzający systemem informatycznym przeznaczonym do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach pomiędzy policją, UKE oraz przedsiębiorstwami telekomunikacyjnymi.
Na podstawie danych zebranych w wyniku tej współpracy CSIRT NASK tworzy wzorce fałszywych wiadomości. Natomiast przedsiębiorcy telekomunikacyjni blokują SMS-y zgodnie z otrzymanymi wytycznymi.

Jak tłumaczy tłumaczy Robert Dziemianko, Marketing Manager G DATA, uruchomienie systemu do wymiany wzorców fałszywych wiadomości jest dobrym posunięciem, które utrudni życie oszustom. Jednak jak zadziała to w praktyce, przekonamy się dopiero po pewnym czasie.
– Napastnicy z pewnością nie złożą broni. Będą sięgać po bardziej wysublimowane metody, a rywalizacja wejdzie na wyższy poziom. Poza tym wzorzec powstaje dopiero po zgłoszeniu incydentu. To oznacza ni mniej, ni więcej, że pierwsza fala ataku nie zostanie zatrzymana, czyli będą też ofiary – uważa Robert Dziemianko.
To jeszcze nie koniec 

Fałszywe SMS-y są skuteczniejsze niż fałszywe linki

SMS bardzo szybko stał się kluczowym narzędziem komunikacji cyfrowej. Każdy telefon komórkowy może odbierać i wysyłać SMS-y.
Wiadomości tekstowe docierają do odbiorcy niemal w czasie rzeczywistym, co jest ważne, zwłaszcza w przypadkach, kiedy trzeba szybko reagować. Poza tym obsługa SMS-ów jest dziecinnie prosta i mogą z nich korzystać osoby nawet będący na bakier z technologią, w tym ludzie starsi i dzieci.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Cyberprzestępcy znają nie tylko zalety SMS-ów, ale również dane dotyczące skuteczności przeprowadzonych akcji.
Według Constant Contact średni współczynnik klikalności linków zamieszczonych w e-mailach wynosi zaledwie 1,33%, natomiast Klaviyo podaje, że w przypadku SMS-ów wskaźnik ten wynosi od 8,9% do 14,5%. Co ciekawe, Forum Mobile Ekosystem zidentyfikowało aż 14 sposobów oszustw wykorzystujących krótkie wiadomości tekstowe. 

Nawet jeśli telekomy zablokują część SMS-ów wysyłanych przez cybergangi, wiele z nich przejdzie przez sito ze względu na swoją specyfikę. Napastnicy nie będą mogli się podszywać pod banki czy urzędy państwowe, aczkolwiek pozostaje im jeszcze kilka innych opcji.
Wyrafinowane ataki polegają na wykorzystaniu taktyk socjotechniki w celu pozyskania informacji o potencjalnych ofiarach, włączając w to ich miejsce zamieszkania i pracy, oraz z kim nawiązują interakcje w przestrzeni internetowej. Zebrane dane pozwalają tworzyć bardzo realistyczne fałszywe wiadomości SMS.

Jednym z takich przykładów może być SMS od szefa firmy. Większość pracowników kiedy otrzyma wiadomość tekstową od dyrektora generalnego z prośbą o pilną pomoc, od razu przystąpi do realizacji zadania.
Czasami oszuści bazują na ludzkiej chciwości, wysyłając SMS-a o wygranej w loterii, zachęcając do odbioru kuponu rabatowego, czy rozpoczęcia wielkiej przygody w kasynie online, ale pod warunkiem wpłacenia depozytu.
Oszuści chętnie biorą na cel starsze osoby, które mogą być samotne i w związku z tym chętnie odpowiadają na każdą wysłaną wiadomość tekstową. Cyberprzestępcy bardzo często podszywają się pod długo niewidzianych członków rodziny, prosząc na przykład o pieniądze, pozwalające wydostać się im z trudnej sytuacji.

Blokowanie SMS-ów przez operatorów: czy całkiem rozwiąże problem oszustw

Kreatywność internetowych oszustów nie zna granic. Dlatego też nie można wyłącznie polegać na przedsiębiorstwach telekomunikacyjnych, które zablokują tylko część fałszywych SMS-ów.
– Poważnym wzmocnieniem linii obrony jest instalacja na smartfonach oprogramowania antywirusowego. Szczególnie jest to zalecane w przypadku firm, które pozwalają pracownikom na korzystanie z prywatnych urządzeń podczas wykonywania służbowych obowiązków – radzi Robert Dziemianko.
Jednak niezależnie od obowiązujących ustaw, czy różnego rodzaju obostrzeń, najlepszą obroną przed smishingiem jest stosowanie zasady zero zaufania i ignorowanie podejrzanych komunikatów, a zwłaszcza takich, gdzie występują skrócone adresy URL.
Oszuści bardzo często w ten sposób próbują zamaskować fałszywe adresy. 

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Korekta roczna VAT 2025 (za 2024 rok): proporcja, preproporcja, termin, zasady. Jak ustalić proporcję na 2025 rok?

W deklaracji JPK_V7 za styczeń 2025 r. podatnicy, którzy stosowali proporcję lub preproporcję albo zmienili przeznaczenie środków trwałych, będą wykazywać kwotę korekty rocznej za 2024 r. Można zrezygnować z jej dokonania, ale nie wszyscy podatnicy mają taką możliwość.

To już pewne: dłuższe urlopy dla pięciu milionów zatrudnionych, wyższe dodatki do wynagrodzenia i nagrody. Rewolucja w stażu pracy gwarantowana przez rząd

Rzadko kiedy zmiany przepisów kodeksu pracy mają znaczenie dla osób na umowach cywilnych lub zarobkujących w każdy innym sposób niż umowa o pracę. Tym razem jest inaczej. Rewolucja w sposobie ustalania stażu pracy da korzyści zarówno samozatrudnionym, jak pracownikom etatowym. Rząd już o niej zdecydował a nawet ustalił termin wejścia w życie zmian korzystnych dla 5 mln zarobkujących Polaków.

Oni renty wdowiej nie dostaną. Tak ich załatwili prawnym kruczkiem. "To jakieś żarty, śmiech przez łzy"

Jak wyżyć tylko z jednej, zazwyczaj nędznej emerytury po śmierci męża czy żony? Kołem ratunkowym dla tego wiązania końca z końcem ma być renta wdowia. Składanie wniosków ruszyło z początkiem stycznia, ale okazuje się, że nie wszystkim nowe świadczenie przysługuje. Ci, którzy zostali przez współmałżonka porzuceni, ale formalnie się nie rozwiedli, pieniędzy nie dostaną. 

Stypendium rektora dla studenta. Jak je otrzymać na I roku studiów

Stypendium rektora może otrzymać student, który uzyskał wyróżniające wyniki w nauce, osiągnięcia naukowe lub artystyczne, lub osiągnięcia sportowe we współzawodnictwie co najmniej na poziomie krajowym.

REKLAMA

Stypendia dla studentów będących osobami niepełnosprawnymi

Stypendium dla osób niepełnosprawnych może otrzymać student posiadający orzeczenie o niepełnosprawności, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie, o którym mowa w art. 5 oraz art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

Czy można w szkole wprowadzić strefy rodzica na podstawie regulaminu?

To kontrowersyjna sprawa. Dyrektor szkoły podejmuje decyzję o wprowadzeniu "Strefy rodziców" - rodzice tylko w tej strefie (najczęściej na korytarzu za wejściem do szkoły) mogą przebywać w szkole. Tam czekają na wyjście syna albo córki z klasy. Rodzic nie może poruszać się po szkole poza "Strefą". Dlaczego to jest kontrowersyjne? Nie ma przepisu rangi ustawowej, który pozwalałby na wprowadzanie takich ograniczeń praw rodziców do np. szybkiego odnalezienia syna albo córki w klasie (np. wynika to z nagłej choroby w rodzinie albo innej sytuacji kryzysowej).

Negatywnie o podwyżkach dla pracowników samorządowych. Prowadzą do spłaszczenia płac

Związek Powiatów Polskich wydał negatywną opinię do projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Według samorządowców propozycja MRPiPS prowadzi m.in. do spłaszczenia wynagrodzeń pomiędzy pracownikami o najniższych i najwyższych kwalifikacjach.

Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

REKLAMA

Zasiłek losowy w 2025, 2026 i 2027 r. [1000 zł, ZMIANY]

Pomoc w formie zasiłków losowych i inne działania interwencyjne będą kontynuowane w latach 2025-2027. Pojawi się jednak kilka zmian. Tak wynika z założeń projektów uchwały i rozporządzenia, które zostały opublikowane wykazie prac legislacyjnych rządu . Czy będzie łatwiej uzyskać pomoc?

Studia: Urlop zdrowotny, okolicznościowy, nieuwarunkowany. Do jakich urlopów ma prawo student?

Student ma prawo do urlopów od zajęć oraz urlopów od zajęć z możliwością przystąpienia do weryfikacji uzyskanych efektów uczenia się określonych w programie studiów. Do wymienionych urlopów zalicza się urlopy: zdrowotny, okolicznościowy, nieuwarunkowany. Podział tych urlopów przedstawimy na przykładzie Politechniki Warszawskiej (Wydział Administracji i Nauk Społecznych15-lecie Wydziału Administracji i Nauk Społecznych).

REKLAMA