REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cyberoszuści i hakerzy nie odpuszczają cyfrowym Polakom. Kto teraz jest najbardziej narażony na ataki w Internecie

Dwuskładnikowe logowanie i mocne hasło to w ocenie większości Polaków gwarancja spokoju o bezpieczeństwo w sieci - a jaka jest rzeczywistość?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czujemy się bezpiecznie używając haseł i dwuskładnikowego logowania do banków i urzędów i mniej niż połowa z nas weryfikuje nadawcę wiadomości czy wiarygodność strony internetowej. Niemal co piąty Polak nie wie, czy był ofiarą internetowego oszustwa. 

Ponad 17% Polaków nie jest pewnych czy padło ofiarą oszustwa w sieci. Aż 40% nie weryfikuje tożsamości rozmówcy telefonicznego lub nadawcy e-maila – wynika z opublikowanego przez SMSAPI raportu „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”.

REKLAMA

Phising to dla połowy Polaków abstrakcja

REKLAMA

Jak wskazuje Leszek Tasiemski, ekspert firmy WithSecure, czasem trudno jest jednak określić, czy staliśmy się ofiarą ataku. Dodatkowo przestępcy wykorzystują nowe kanały komunikacji do rozsyłania np. phishingu – coraz częściej stosują do tego nie tylko wiadomości e-maile i SMS, ale też komunikatory internetowe.

W samym 2022 roku CERT Polska – zespół powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w Internecie, obsłużył ponad 25 tys. incydentów, które zaklasyfikował jako phishing. Jest to forma cyberataku, w której przestępcy podszywają się pod wiarygodne instytucje lub firmy, aby wyłudzić dane lub rozsyłać złośliwą zawartość. Niestety, jak wskazuje badanie aż 46% Polaków nie wie, na czym polega phishing. 

– Prawie co piąty respondent nie ma pewności, czy padł ofiarą oszustwa w sieci. Wskazuje to na niską świadomość społeczeństwa w tym obszarze i potrzebę edukacji. Trzeba jednak pamiętać, że czasami trudno jest określić, czy jesteśmy ofiarą. Jeżeli zostaną wykradzione nasze dane, może to być zupełnie nie do wychwycenia. Oczywiście tylko do momentu, aż informacje te zostaną wykorzystane na przykład do dokonania transakcji czy przejęcia konta – wskazuje Leszek Tasiemski.

Kogo lubią hakerzy i inni cyberoszuści

Raport o bezpieczeństwie cyfrowym Polaków wskazuje, że większość stosuje podstawowe środki bezpieczeństwa, takie jak bezpieczne hasła (83%) czy dwuskładnikowa autoryzacja podczas logowania z pomocą SMS (74%) lub kodu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jednak nadawcę wiadomości lub rozmówcę weryfikuje 59,5%, a wiarygodność stron internetowych – tylko 41%. Wyniki badania wskazują też, że techniki przestępców mające zwiększać presję do działania są skuteczne – aż 16% użytkowników klika w link z wiadomości SMS lub e-mail, jeśli dotyczy ona statusu ważnych spraw (np. rachunków), a kolejne 11% gdy zainteresuje ich treść komunikatu. 

Do prowadzenia ataków phishingowych cyberprzestępcy najczęściej wykorzystują wiadomości e-mail oraz SMS. Jednak coraz popularniejsze stają się komunikatory internetowe (13% wskazań internautów), które pod tym względem wyprzedzają rozmowy telefoniczne (9%). Sposób działania pozostaje ten sam – oszuści wykorzystują różne formy manipulacji i nacisku, aby zwiększyć presję na ofiarę do podjęcia szybkiego działania, zanim zdąży się zastanowić i sprawdzić nadawcę. 

– Coraz częściej spotykamy się z wykorzystaniem do phishingu alternatywnych kanałów, które zdecydowanie utrudniają wykrycie i blokowanie ataku, np. komunikatora WhatsApp. Ma on dla przestępców tę zaletę, że wiadomości są szyfrowane w sposób uniemożliwiający operatorowi monitorowanie przesyłanych treści – podkreśla Leszek Tasiemski.

Internetowe wersje oszustw „na wnuczka”

Według badanych najbardziej narażone na cyberataki są osoby powyżej 55. roku życia (54% wskazań). Grupa ta jest coraz aktywniejsza w sieci, jednak może mieć niską świadomość dotyczącą cyfrowych zagrożeń. Według danych GUS w 2023 roku tylko 8% osób powyżej 55. roku życia sprawdzało, czy strona, na której podają swoje dane, jest bezpieczna. Warto jednak zauważyć, że również w grupach młodszych (16-24 lat) oraz (25-54 lat) odsetek ten był niski i wyniósł nieco ponad 20%.

Jak wskazuje Leszek Tasiemski, czynnikiem ryzyka w przypadku osób starszych jest niska świadomość zasad funkcjonowania cyfrowych rozwiązań i związanych z nimi zagrożeń.
Jest to jednak obiegowa opinia, która niekiedy może być mylna. Osoby starsze podchodzą do internetowych transakcji z niezwykłą ostrożnością, często nawet z lękiem.

–  Faktycznie jest to grupa szczególnie często brana na celownik poprzez ataki hybrydowe: z ofiarą kontaktuje się, np. przez telefon, ktoś podszywający się pod instytucję lub bliską osobę. Następnie nakłania do wykonania określonej akcji w sieci, która skutkuje kradzieżą pieniędzy lub ujawnieniem wrażliwych danych. Dlatego zawsze warto pamiętać, że gdy pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości co do nadawcy lub treści wiadomości, należy dać sobie czas na zastanowienie – wskazuje Leszek Tasiemski. 

Do zwiększania świadomości na temat cyberzagrożeń może przyczynić się każdy użytkownik. Jak wskazuje raport SMSAPI, aż 46% Polaków ostrzega rodzinę i znajomych, gdy otrzyma fałszywą wiadomość. Ponad połowa jako źródło wiedzy o cyberbezpieczeństwie wskazuje właśnie rodzinę i znajomych.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Negatywnie o podwyżkach dla pracowników samorządowych. Prowadzą do spłaszczenia płac

Związek Powiatów Polskich wydał negatywną opinię do projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Według samorządowców propozycja MRPiPS prowadzi m.in. do spłaszczenia wynagrodzeń pomiędzy pracownikami o najniższych i najwyższych kwalifikacjach.

Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Zasiłek losowy w 2025, 2026 i 2027 r. [1000 zł, ZMIANY]

Pomoc w formie zasiłków losowych i inne działania interwencyjne będą kontynuowane w latach 2025-2027. Pojawi się jednak kilka zmian. Tak wynika z założeń projektów uchwały i rozporządzenia, które zostały opublikowane wykazie prac legislacyjnych rządu . Czy będzie uzyskać pomoc?

Studia: Urlop zdrowotny, okolicznościowy, nieuwarunkowany. Do jakich urlopów ma prawo student?

Student ma prawo do urlopów od zajęć oraz urlopów od zajęć z możliwością przystąpienia do weryfikacji uzyskanych efektów uczenia się określonych w programie studiów. Do wymienionych urlopów zalicza się urlopy: zdrowotny, okolicznościowy, nieuwarunkowany. Podział tych urlopów przedstawimy na przykładzie Politechniki Warszawskiej (Wydział Administracji i Nauk Społecznych15-lecie Wydziału Administracji i Nauk Społecznych).

REKLAMA

Poradnik NFZ dla studentów: Ubezpieczenie, gdy studiujesz w Polsce i za granicą

Student możesz korzystać z bezpłatnych świadczeń zdrowotnych, jeśli zgłosi go do ubezpieczenia zdrowotnego rodzina albo uczelnia. Po podjęciu pracy na podstawie umowy o pracę, to do ubezpieczenia zdrowotnego zgłasza studenta pracodawca.

Kalendarz roku akademickiego 2024/205. Przerwy świąteczne i semestralne. Sesje egzaminacyjne. Dodatkowe dni wolne od zajęć

Kalendarz roku akademickiego 2024/205 na przykładzie Uniwersytetu Jagiellońskiego

Komunikat ZUS: Kto zgłasza studenta do ubezpieczenia zdrowotnego?

ZUS przypomina, że studenci mają bezpłatne świadczenia zdrowotne (w tym wizyty u lekarza rodzinnego), jeśli zgłosi go do ubezpieczenia zdrowotnego rodzina albo uczelnia.

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty 2025 - kiedy wyniki?

Kiedy będą wyniki egzaminu ósmoklasisty w 2025 roku? Jakie były wyniki egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego w zeszłym roku w Polsce? Kiedy można spodziewać się sprawozdania CKE ze szczegółowymi wynikami egzaminu?

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

REKLAMA