REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Silne hasło zabezpieczające to podstawa. Dlaczego wciąż to ignorujemy?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Bezpieczne hasła w świecie cyberzagrożeń
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy w czasach, gdy pasword1234 wciąż jest jednym z najpopularniejszych ustawianych haseł do poczty elektronicznej czy mediów społecznościowych, menedżer haseł to dobry pomysł? Pomaga w zarządzaniu hasłami, ale nie jest idealny.

Password1234 wciąż powszechne 

REKLAMA

Nie ma bezpieczeństwa bez silnego hasła zabezpieczającego. To podstawowa zasada cyberhigieny, którą powtarzają od lat specjaliści ds. bezpieczeństwa. Jednak wielu użytkowników, mimo świadomości zagrożeń, wciąż ustawia proste hasła. Na listach najpopularniejszych haseł, służących do ochrony kont internetowych i poczty e-mail, od lat królują znane sekwencje typu „123456”, „admin” czy „password”, które haker jest w stanie złamać w ciągu sekundy. Jednak proste hasła to nie jedyny grzech popełniany przez internautów.

REKLAMA

Powszechnym błędem jest używanie tego samego hasła do różnych serwisów. W takim przypadku, wystarczy, że haker przejmie hasło z jednego miejsca, a zyskuje dostęp do pozostałych kont internetowych. Szacuje się, że przeciętny internauta posiada ponad dwadzieścia kont. Trudno się zatem dziwić, że nie jest w stanie zapamiętać tylu haseł i często idzie po linii najmniejszego oporu. - mówi Robert Dziemianko, Marketing Manager w G DATA Software.

Kradzież danych uwierzytelniających to powszechny proceder. W obecnych czasach niemal każdego dnia do tego dochodzi, a dane zazwyczaj trafiają do Darknetu. W połowie roku rodzime media informowały o dostępnych na czarnym rynku milionach loginów i haseł polskich użytkowników, pochodzących między innymi z poczta.onet.pl, poczta.wp.pl, online.mbank.pl, ingbank.pl, gov.pl, morele.net, x-kom.pl, allegro.pl czy facebook.com. Pewnego rodzaju ciekawostką jest fakt, iż w skali globalnej liczba skradzionych numerów kart kredytowych, loginów i haseł jest tak duża, że ich ceny w Darknecie spadają.

Jak ukrócić proceder kradzieży danych? Co zrobić, aby zachęcić użytkowników do generowania mocnych i trudnych do złamania haseł? Eksperci rekomendują stosowanie menedżera haseł, czyli aplikacji pozwalającej przechowywać, zarządzać i generować hasła dla różnych kont użytkownika.

 

Czy menedżer haseł to dobry pomysł?

REKLAMA

Jak wygląda stosowanie menedżera haseł? Pracę z menedżerem haseł rozpoczyna się od stworzenia głównego hasła do tzw. przechowalni tożsamości, do której następnie umieszcza się wszystkie hasła i loginy. Menedżer przechowuje zapisane hasła w bazie danych, która może być przechowywana lokalnie na urządzeniu użytkownika lub u zewnętrznego usługodawcy, na przykład w chmurze publicznej. Największe zalety menedżera obejmują konieczność zapamiętania tylko jednego hasła, pozwalającego na odblokowanie i uzyskanie dostępu do wszystkich informacji przechowywanych w bazach danych, a także generowanie przez aplikację złożonych, długich i trudnych do odgadnięcia kombinacji znaków lub sentencji. Narzędzie może również służyć do przechowywania danych kart płatniczych, dokumentów i tym podobnych. Niemniej jednak nie jest to rozwiązanie idealne, o czym świadczą głośne incydenty, takie jak ubiegłoroczne niedociągnięcia LastPass, czy ogromne kłopoty firmy Okta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O co chodziło? Pod koniec ubiegłego roku serwis internetowy „Wired” w artykule „Yes, It’s Time to Ditch LastPass” apelował do swoich czytelników, aby raz na zawsze pozbyli się tego menedżera. Co skłoniło dziennikarzy, aby namawiać użytkowników do tak radykalnego kroku?

LastPass w listopadzie poinformował, że nieznani sprawcy uzyskali dostęp do chmurowej usługi przechowywania danych, którą twórcy LastPass wykorzystywali do składowania kopii zapasowych. Atakujący wyłuskali na tej podstawie dane o klientach, w tym także ich hasła oraz nazwy użytkowników. Niestety, nie była to pierwsza wpadka tej firmy. We wcześniejszych latach LastPass padł ofiarą kilku innych ataków. Również w lutym 2023 roku firma nie poradziła sobie z atakiem hakerów.

Bardzo blisko poważnej wpadki był w październiku bieżącego roku Password1, jeden z największych konkurentów LastPass. Pracownicy tej firmy wykryli niezwykłą aktywność polegającą na tworzeniu i wprowadzaniu częstych zmian do kont administracyjnych. W tym samym czasie tożsame incydenty odnotowały dwie inne firmy: BeyondTrust oraz Cloudfare. We wszystkich przypadkach udało się powstrzymać napastników. Całą trójkę łączyło to, że korzystały z platformy do zarządzania tożsamością i dostępem Okta. W międzyczasie okazało się, że hakerzy włamali się do systemu obsługi klienta Okta i doszło do naruszenia danych uwierzytelniających. Początkowo szefowie firmy tłumaczyli się, że incydent dotyczy tylko jednego procenta klientów, aczkolwiek pod koniec listopada okazało się, że szkody były znacznie większe. Wśród poszkodowanych znalazły się dwa znane hotele z Las Vegas: MGM Resorts International oraz Caesars Entertainment.

Sto procent bezpieczeństwa w internecie? Nie da się 

Firmy takie jak Okta, Twilio, KeePass, są łakomymi kąskami dla cyberprzestępców, bowiem jeśli atak się powiedzie, zyskują dostęp do uprzywilejowanych poświadczeń setek organizacji. Jak do tej pory nikomu nie udało się znaleźć metody pozwalającej zapewnić sto procent bezpieczeństwa w internecie. Menedżer hasła nie stanowi wyjątku i na jego użytkowników czyhają różnego rodzaju zagrożenia. Jak pokazują przykłady LastPass czy Okta, dostawcy rozwiązań poprzez swoje zaniedbanie otwierają furtki hakerom.

- Hakerzy, aby dostać się do menedżera haseł, wykorzystują urządzenia zainfekowane złośliwym oprogramowaniem. W takim przypadku przechwytują hasło główne, a tym samym zyskują pełen dostęp do przechowywanych danych uwierzytelniających. Dlatego użytkownicy menedżerów haseł powinni zainwestować w godny zaufania program antywirusowy. Notabene, wiodący dostawcy antywirusów oferują menedżery haseł w pakiecie z oprogramowaniem bezpieczeństwa. - tłumaczy Robert Dziemianko. 

Jak zatem wybrać najlepiej? Przy wyborze rozwiązania należy kierować się opiniami użytkowników. Jeśli menedżer haseł ma słabe recenzje, a na dodatek ograniczoną funkcjonalność, nie warto z niego korzystać. Zaoszczędzenie kilkunastu złotych miesięcznie nie powinno być w takim przypadku priorytetem. Poza tym nie można ulegać fałszywemu poczuciu bezpieczeństwa, co jest częstym błędem popełnianym przez użytkowników. Wychodzą oni z założenia, że skoro posiadają wysokiej klasy narzędzie do ochrony kont internetowych oraz poczty elektronicznej, mogą ograniczyć swoją czujność w zakresie reagowania na podejrzane e-maile.

Zobacz także: Czeka nas kolejny przełom w sztucznej inteligencji? 4 trendy na 2024 rok
BNR: Oprogramowanie Microsoftu umożliwiało hakerom dostęp do skrzynek pocztowych

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najemca nie płaci za czynsz, niszczy mieszkanie. Jakie prawa ma wynajmujący Jak eksmitować nierzetelnego lokatora? MRiT rozważy zmianę przepisów

W odpowiedzi na interpelację poselską, minister rozwoju i technologii poinformował, że w przypadku podjęcia prac legislacyjnych nad zmianami w ustawie o ochronie praw lokatorów, rozważy zmianę procedury wypowiadania umowy najmu z powodu zalegania z opłatami z tytułu czynszu i opłat niezależnych od właściciela oraz niszczenia lokalu przez lokatora.

Co Ty wiesz o PRL-u... QUIZ dla osób pamiętających tamte czasy
Minęło już kilka dziesięcioleci od upadku Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Mimo to dla wielu osób ze starszego pokolenia pozostaje ona piękną krainą młodości. Dla ich dzieci PRL to ojczyzna absurdów rodem z kultowego "Misia" Stanisława Barei. A co Ty wiesz o Polsce Ludowej? Zaczynamy!
Czas na e-fakturowanie. System obsługujący KSeF powinien skutecznie chronić przed cyberzagrożeniami, jak to zrobić

KSeF to krok w stronę cyfryzacji i automatyzacji procesów księgowych, ale jego wdrożenie wiąże się z nowymi wyzwaniami, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa. Firmy powinny już teraz zadbać o odpowiednie zabezpieczenia i przygotować swoje systemy IT na nową rzeczywistość e-fakturowania.

Szokująca statystyka. Tylko czterech na stu Polaków jest dumnych z poziomu rozwoju Polski

Umiejętność dostrzegania potencjału Polski i Polaków rośnie wraz z wiekiem – 84 proc. osób z generacji tzw. baby boomers jest przekonanych, że nasz kraj ma duży potencjał rozwojowy. Zupełnie inaczej uważają najmłodsi Polacy, którzy nie widzą powodów do dumy.

REKLAMA

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

4 razy droższe OC dla młodego kierowcy niż dla seniora. Jest na to sprawdzony sposób

Młodzi kierowcy muszą więcej płacić za OC. W I kwartale 2025 roku średnia cena OC dla 19-latka wyniosła aż 2 619 zł, podczas gdy 61-latek zapłacił za to samo ubezpieczenie zaledwie 578 zł. To prawie czterokrotna różnica! Jak pokazuje najnowsze badanie Rankomat.pl, ponad połowa Polaków (55%) uważa, że młodzi kierowcy płacą za dużo. Tylko 23% badanych uznaje taką politykę firm ubezpieczeniowych za uzasadnioną. Jednym z najbardziej efektywnych sposobów na tańsze OC dla młodych kierowców jest rejestracja pojazdu wraz z osobą posiadającą wypracowane zniżki, np. z rodzicem.

Dobrostan zaczyna się w pracy. Znaczenie integracji życia zawodowego i osobistego dla kondycji psychicznej pracowników

Coraz więcej firm przekonuje się, że dbałość o dobrostan pracowników nie jest tylko modnym hasłem, ale realnym czynnikiem wpływającym na zaangażowanie, zaufanie i wyniki biznesowe. Na znaczeniu zyskuje także integracja życia zawodowego i osobistego. Jak zatem stworzyć kulturę organizacyjną, w której pracownicy mają przestrzeń do dbania o swoje zdrowie psychiczne?

Osoby niepełnosprawne: Co się należy za I, II i III stopień niepełnosprawności?

Zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych wyróżniamy trzy stopnie niepełnosprawności: lekki, umiarkowany i znaczny. Osoby, które uzyskają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, będą mieć dostęp do najszerszej gamy form wsparcia oraz ulg.

REKLAMA

Ceny OC i AC w 2025 roku. W których miastach i województwach najdrożej, a gdzie najtaniej? Co wpływa na wysokość składek kierowców?

Multiagencja ubezpieczeniowa CUK Ubezpieczenia opublikowała 8 kwietnia 2025 r. raport dotyczący cen ubezpieczeń AC i OC dla kierowców. Raport dotyczy I kwartału 2025 r. ale zawiera też prognozy na dalszą część roku.

Granty w wysokości od 5 000 do 20 000 zł dla szkół. Nabór wniosków do 14 kwietnia

Do programu „Pomoc ma znaczenie”, w ramach którego przewidziano 26 grantów o łącznej wartości 300 000 zł mogą zgłaszać się publiczne placówki edukacyjne oraz organizacje pozarządowe z wybranych miast na terenie całej Polski, w których na co dzień funkcjonują oddziały Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA