W Arłamowie o przyszłości zawodu biegłego rewidenta - XV Zjazd Wyszehradzki

Polska Izba Biegłych Rewidentów
Samorząd zawodowy biegłych rewidentów
rozwiń więcej
W Arłamowie o przyszłości zawodu biegłego rewidenta - XV Zjazd Wyszehradzki
Organizacje biegłych rewidentów z Polski, Czech, Słowacji i Węgier spotkały się w Arłamowie w dniach 27-29 maja 2015 r. by dyskutować o przyszłości profesji. Już po raz czwarty Krajowa Izba Biegłych Rewidentów była organizatorem Zjazdu Wyszehradzkiego.

Tematykę XV Zjazdu zdominowały przede wszystkim kwestie dotyczące unijnej reformy rynku audytorskiego i jej wpływu na rozwiązania prawne w poszczególnych krajach. Uczestnicy dyskutowali na temat podziału uprawnień i odpowiedzialności pomiędzy publicznymi organami nadzoru nad zawodem biegłego rewidenta a samorządami zawodowymi. Innymi omawianymi zagadnieniami były wyzwania związane z wdrożeniem międzynarodowych standardów badań w poszczególnych krajach, i związane z tym wsparcie merytoryczne i technologiczne małych i średnich firm audytorskich ze strony krajowych organizacji zawodowych. Eksperci poświęcili też uwagę planowanym zmianom w zakresie rachunkowości i badania sprawozdań finansowych jednostek sektora publicznego.

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Szerszy zasięg unijnej reformy rynku audytorskiego?

Petr Kriz, prezes FEE, zachęcił uczestników pierwszego warsztatu do rozmowy o modelach implementacji unijnej reformy rynku audytorskiego. Goście zjazdu dyskutowali m.in. o pojawiających się pomysłach rozszerzania regulacji dotyczących usług zakazanych i rotacji firm audytorskich na inne podmioty niż tylko jednostki zainteresowania publicznego. Kraje grupy zgodziły się, że takie działanie może stworzyć nieproporcjonalne obciążenia dla rozwoju usług audytorskich w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Co więcej, byłoby też niezgodne z modelem nadzoru ustanowionym przez Unię. We wszystkich państwach grupy zawężona najprawdopodobniej zostanie natomiast definicja jednostek zainteresowania publicznego. Dotychczas najwęższy zakres definicji jzp stosowali Węgrzy i Czesi. Teraz do tej grupy dołączą najprawdopodobniej Polska i Słowacja.

Uczestnicy warsztatów dyskutowali też o modelach nadzoru nad zawodem biegłego rewidenta. - Czesi i Słowacy idą w kierunku mieszanej kontroli jakości - mówi Krzysztof Burnos, członek KRBR. To oznacza, że w przypadku gdy firma audytorska przeprowadza badanie w jzp i innym podmiocie, organa nadzoru publicznego będą wykonywać kontrolę tylko w tym pierwszym zakresie. - To podejście zgodne z duchem reformy unijnej, której ideą było skupienie się na najbardziej wrażliwej części rynku, a więc jednostkach zainteresowania publicznego - wyjaśnił Krzysztof Burnos.


Uczestnicy zjazdu podpisali deklarację w celu opracowania wskazówek
wspierających MŚFA w stosowaniu MSRF. Od lewej: Ondrej Balaz (SKAU),
Janos Lukacs (MKVK), Józef Król (KIBR), Pavel Kulhavy (KACR). (fot. Dariusz Żurek).

Firmy oczekują wsparcia we wdrażaniu MSB

Drugi dzień zjazdu zdominował temat wyzwań związanych z wdrażaniem międzynarodowych standardów badań. Przedstawiciele organizacji z państw, w których od lat one funkcjonują zwracali uwagę na potrzebę ciągłego zapewnienia wsparcia dla firm audytorskich. - Biegli rewidenci będą na początku popełniać błędy, to nieuniknione - mówili zagraniczni goście. Ważne, by zrozumieć, że to wciąż proces wdrażania, który może nie być doskonały w pierwszym okresie stosowania MSB. Takie podejście do problemu powinno pojawić się też ze strony polskiego regulatora. Być może należałoby rozważyć ten fakt w przypadku kontroli, tak by w pierwszym roku stosowania nowych standardów nastawić się na sankcje w większym stopniu o charakterze rekomendacyjnym. Ale większego wsparcia we wdrażaniu MSB oczekują też małe i średnie firmy audytorskie. - Uczestnicy warsztatu zgodzili się, że przewodniki globalne dot. stosowania MSB są niewystarczające i jest potrzeba opracowania przewodników o charakterze lokalnym - mówi Krzysztof Burnos, który zainicjował i poprowadził warsztat na temat wsparcia Izby dla MŚFA. W niektórych krajach UE pojawił się nawet pomysł przeanalizowania standardów pod kątem stworzenia specjalnych, dedykowanych małym i średnim firmom audytorskim. - Widać tendencję rozwijania pomocy o charakterze merytorycznym dla mniejszych podmiotów. Jako Izba widzimy potrzebę opracowania dodatkowych materiałów i wytycznych do badania zgodnie z MSB. Podpisaliśmy już stosowną deklarację - dodał. Być może organizacje należące do Grupy podejmą decyzję o połączeniu sił i opracowaniu wspólnych wytycznych. To pozwoliłoby dodatkowo zachować jednolitość w lokalnych interpretacjach standardów.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Potrzebne jasne zasady w sprawozdawczości sektora publicznego

Uczestnicy ostatniego warsztatu - pod przewodnictwem Marii Rzepnikowskiej, członka KRBR - dyskutowali o konieczności wprowadzenia standardów sprawozdawczości finansowej w sektorze publicznym. IPSAS (International Public Sector Accounting Standards) stają się coraz bardziej istotne - sprawozdawczość wspomnianych jednostek powinna być pełna, zrozumiała i powinna ujmować wszystkie przeprowadzone transakcje. Ale wprowadzenie standardów w tym obszarze nie jest prostą operacją - Słowacji, w której IPSAS już funkcjonują, zajęło przeszło pięć lat, aby w pełni przygotować się do przejścia na nowe standardy. Konieczne było wprowadzenie zmian w organizacji rachunkowości, ale zmiana ostatecznie pomogła jednostkom w procesach zarządzania. Polskie przedstawicielstwo przyznało, że to dobry kierunek działań, a KIBR będzie promował poszerzanie wiedzy na temat IPSAS w kraju.

Polska podtrzymuje wieloletnią tradycję

Tegoroczny Zjazd Wyszehradzki to już czwarty organizowany przez polski samorząd biegłych rewidentów. Współpraca w ramach tzw. Porozumienia Wyszehradzkiego trwa od 2001 roku kiedy podpisały je oficjalnie organizacje biegłych rewidentów z: Polski (KIBR), Czech (KACR), Słowacji (SKAU) i Węgier (MKVK). W przeszłości, w niektórych spotkaniach - w roli obserwatorów - uczestniczyli przedstawiciele organizacji zawodowych z Azerbejdżanu, Bułgarii, Francji, Kazachstanu, Rumunii, Ukrainy, Wielkiej Brytanii. Spotkania służą zawsze omówieniu aktualnych zagadnień dotyczących zawodu biegłego rewidenta w poszczególnych krajach, zachodzących zmian w legislacji i innych kluczowych kwestii dyskutowanych i wdrażanych na forum europejskim i międzynarodowym. Stąd też obecność na przestrzeni lat gości m.in. z Federacji Ekspertów Księgowych (FEE), a w tym roku również reprezentantów Banku Światowego.

Infor.pl
Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Do okresu zatrudnienia będą wliczane okresy prowadzenia działalności gospodarczej czy pracy na podstawie umowy zlecenia
27 wrz 2024

Zmienią się przepisy dotyczące zasad obliczania okresu zatrudnienia. Pracownicy zyskają m.in. dłuższe okresy wypowiedzenia, dłuższe urlopy wypoczynkowe czy prawo do wyższych odpraw. Wszystko to dzięki propozycji wliczania do stażu pracy m.in. okresów prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia. Zakłada się, że zmiany zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 r.

Dodatkowy urlop, obniżenie czasu pracy, zakaz delegowania, pracy w porze nocnej i inne. Rewolucja w prawie pracy [trwają prace nad projektem]
26 wrz 2024

Szykuje się ogromna zmiana w prawie pracy. Na czym ma polegać? Chodzi o regulacje w zakresie: wydłużenia czasu usprawiedliwionej i płatnej nieobecności pracownika w pracy; urlopu na żądanie w ramach urlopu wypoczynkowego: 8 dni w związku z powodzią; urlopu wypoczynkowego w wymiarze godzinowym, do 5 dni; obniżenie wymiaru czasu pracy  do ½ etatu; zakazu zatrudniania w godzinach nadliczbowych i delegowania poza stałe miejsce pracy; zawieszenia okresowych badań lekarskich; elektronicznych szkoleń z zakresu BHP; nierozpoczęcia czy zawieszenia terminu na odwołanie od wypowiedzenia, rozwiązania bez wypowiedzenia, żądania przywrócenia, odszkodowania czy żądanie nawiązania umowy o pracę; pozwolenia na handel w niedziele. W myśl projektu nie obowiązuje zakaz handlu w niedziele w zakresie wykonywania czynności związanych z handlem na obszarze gmin poszkodowanych, polegających na rozładowywaniu, przyjmowaniu i ekspozycji towarów pierwszej potrzeby, oraz powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania takich czynności.

Podatek katastralny i od pustostanów - stanowisko Ministerstwa Finansów
26 wrz 2024

Czy resort finansów planuje wprowadzenie podatku katastralnego oraz tzw. podatku od pustostanów? Z takimi pytaniami posłowie zwrócili się do resortu finansów. W interpelacji parlamentarzyści poprosili ministra finansów o rozwianie wątpliwości związanych z planowanymi zmianami w systemie podatkowym dotyczącymi nieruchomości.

Ministerstwo Finansów: VAT, PIT, CIT - rozwiązania dla przedsiębiorców poszkodowanych w powodzi
26 wrz 2024

Ministerstwo Finansów przygotowało przepisy, które zawierają rozwiązania przeznaczone dla poszkodowanych w trakcie powodzi. Poszkodowani przedsiębiorcy mają wydłużone terminy płatności podatków i dodatkowe ulgi podatkowe. Przewidziano także stawkę VAT 0 proc. dla darowizn towarów i usług.

Minister Finansów wydłuża terminy dot. kas fiskalnych dla poszkodowanych w powodzi
26 wrz 2024

Ministerstwo Finansów chce wydłużyć terminy, w którym podatnicy poszkodowani w czasie powodzi muszą raportować zdarzenia dotyczące kas fiskalnych – wynika z projektów rozporządzeń, opublikowanych 26 września 2024 r. na stronach Rądowego Centrum Legislacji.

PPK a podział majątku po rozwodzie - czy możliwy jest zwrot części pieniędzy w formie pieniężnej?
26 wrz 2024

Jeśli oboje małżonkowie są uczestnikami PPK i przy rozwodzie dzielą się zgromadzonymi w tym programie oszczędnościami, otrzymane przez każdego z nich środki są zwolnione z podatku dochodowego. Jeśli w PPK oszczędza tylko jedno z nich, to otrzymane przez drugiego z małżonków - w wyniku podziału majątku wspólnego - środki mogą być również zwolnione z opodatkowania, ale nie muszą. Zależy to m.in. od sposobu ich przekazania i wieku osoby je otrzymującej.

ZUS: Wdowa z rentą rodzinną po mężu nie dostanie tego dodatku
26 wrz 2024

Osoby, które pobierają rentę rodzinną po zmarłym rodzicu i oboje rodzice nie żyją (albo zmarła im tylko matka a ojciec jest nieznany), mogą ubiegać się w ZUS o dodatek dla sierot zupełnych. Dodatek ten nie przysługuje wdowom, które pobierają rentę rodzinną po mężu - informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie podlaskim.

Estoński CIT a zagraniczne spółki - sprytna luka, o której nie wiedziałeś
26 wrz 2024

Czy udział w zagranicznej spółce zawsze wyklucza estoński CIT? Przykład polskiej firmy, która przystąpiła do luksemburskiej spółki typu special limited partnership, pokazuje, że nie jest to takie oczywiste. Wyrok sądu potwierdził, że taki udział nie musi pozbawiać prawa do preferencji podatkowej.

To już ostatnie dni na skorzystanie w pracy z tego uprawnienia. Z końcem września 2024 roku prawo do niego się przedawni. Sprawdź, czy tobie też
26 wrz 2024

To już ostatnie dni na skorzystanie z tego uprawnienia. Z końcem września 2024 roku prawo do niego przepadnie i pracownik nie będzie mógł się domagać o pracodawcy realizacji swoich uprawnień. Sprawdź, czy dotyczy to również ciebie.

Dodatek dopełniający do renty socjalnej. Komisja sejmowa jest za
26 wrz 2024

Dodatek dopełniający do renty socjalnej. Komisja sejmowa jest za. Zgodnie z harmonogramem prac Sejmu, trzecie czytanie odbędzie się w piątek, 27 września. Czym jest dodatek dopełniający do renty socjalnej? Komu i w jakiej kwocie będzie przysługiwać?

pokaż więcej
Proszę czekać...