REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Egzaminy na biegłego rewidenta

Subskrybuj nas na Youtube
Egzaminy na biegłego rewidenta
Egzaminy na biegłego rewidenta

REKLAMA

REKLAMA

Warunkiem koniecznym do uzyskania wpisu na listę biegłych rewidentów jest zaliczenie z wynikiem pozytywnym 10 pisemnych egzaminów oraz ustnego egzaminu dyplomowego, organizowanych przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów.

Egzaminy pisemne

Zgodnie z § 9 ust.1 rozporządzenia ministra finansów z dnia 29 grudnia 2009 r. w sprawie postępowania kwalifikacyjnego na biegłych rewidentów - Dz.U. z 2010 r. Nr 6 poz. 36 z późn. zm. (dalej rozporządzenie) - egzaminy pisemne składają się z 4 sesji egzaminacyjnych, z których każda obejmuje 2 albo 3 egzaminy. Szczegółowy zakres tematyczny, poszczególnych sesji egzaminacyjnych prezentuje się następująco:

Sesja I
Teoria i zasady rachunkowości
Ekonomia i kontrola wewnętrzna

Sesja II
Prawo – prawo cywilne, prawo pracy i ubezpieczeń społecznych, prawo spółek, prawo o postępowaniu upadłościowym i naprawczym, prawo regulujące działalność gospodarczą
Prawo podatkowe (część I)
Finanse

Sesja III
Prawo podatkowe (część II)
Rachunkowość finansowa
Rachunek kosztów i rachunkowość zarządcza

Sesja IV
Sprawozdania finansowe i ich analiza
Rewizja finansowa

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Kandydat na biegłego rewidenta jest zobowiązany do przestrzegania uregulowanej w § 9 ust.2 kolejności zdawania egzaminów pisemnych. Warunkiem przystąpienia do egzaminów pisemnych z sesji II jest pozytywne zaliczenie egzaminów z sesji I. Egzaminy pisemne z sesji II i z sesji III kandydat może zdawać łącznie, a ich zaliczenie jest warunkiem przystąpienia do egzaminów pisemnych z sesji IV. Poszczególne sesje odbywają się raz w roku. W przypadku złożenia egzaminu z wynikiem negatywnym można do niego przystąpić podczas kolejnej sesji.

Każdy egzamin podzielony jest na 2 lub 3 bloki tematyczne w skład których wchodzi od 10-40 pytań testowych oraz od 1 do 7 zadań sytuacyjnych. Pytania testowe są sporządzone w formule jednokrotnego wyboru i można za nie uzyskać punkty według następującej reguły: odpowiedź prawidłowa 2 punkty, odpowiedź negatywna -1 punkt, niewskazanie odpowiedzi 0 punktów. Zadania sytuacyjne oceniane są na podstawie wskazanej w zadaniu skali punktowej, jednakże w odróżnieniu od części testowej brak prawidłowej odpowiedzi nie będzie skutkował punktami ujemnymi. Egzamin uważa się za ukończony pozytywnie, jeżeli kandydat uzyskał co najmniej 60% maksymalnej liczby punktów z każdego bloku tematycznego. Warto dodać, iż czas trwania poszczególnych egzaminów uzależniony jest od liczby pytań ze wskazaniem, iż nie może przekroczyć 240 minut.

Kandydat w trakcie trwania egzaminu pisemnego zgodnie z §12 ust. 5 rozporządzenia może korzystać z pomocy w postaciprzepisów prawa ogłoszonych w dziennikach urzędowych lub zawartych w zbiorach przepisów bez komentarzy, standardów rachunkowości, standardów rewizji finansowej, uchwał, postanowień, stanowisk, wskazówek Krajowej Rady Biegłych Rewidentów oraz z urządzeń ułatwiających liczenie (kalkulatorów), z wyjątkiem urządzeń posiadających funkcje gromadzenia, przetwarzania i przenoszenia danych”.

REKLAMA

Egzaminy odbywają się w Warszawie, Poznaniu i Katowicach i można je zdawać w terminie podstawowym oraz w dwóch terminach poprawkowych, które ustalane są przez Krajową Izbę Biegłych Rewidentów. Nieusprawiedliwione (w terminie 7 dni od daty planowanego egzaminu) niestawiennictwo kandydata na egzaminie pisemnym jest równoznaczne z jego niezaliczeniem.

Przystąpienie do każdego z egzaminu wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty w wysokości 400 zł. Opłatę za egzaminy odbywające się w sesji I należy wnieść w terminie 7 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o dopuszczeniu do postępowania kwalifikacyjnego, zaś za egzaminy odbywające się w trakcie II, III i IV sesji w terminie 30 dni przed datą każdego egzaminu. W przypadku usprawiedliwionej nieobecności uiszczona opłata zostaje przesunięta na poczet kolejnego egzaminu.

Wyniki egzaminów można sprawdzić logując się na stronie Krajowej Izby Biegłych Rewidentów. Kandydaci na biegłych rewidentów mają możliwość odwołania się od wyniku egzaminu w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia wyników egzaminu. Osoba, która ukończyła egzamin z wynikiem negatywnym ma ponadto możliwość wglądu do swojej pracy poprzez złożenie pisemnego wniosku w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyników egzaminu.

Egzamin dyplomowy

Po pozytywnym zaliczeniu egzaminów pisemnych oraz ukończeniu praktyki i odbyciu aplikacji, kandydat ma prawo przystąpić do egzaminu dyplomowego. Obecnie egzamin dyplomowy przeprowadzany jest w formie ustnej, polegającej na udzieleniu odpowiedzi na 3 pytania umieszczone na jednym z 30 zestawów oraz trwa nie dłużej niż 30 minut.


Kandydat na biegłego rewidenta, losuje jeden zestaw egzaminacyjny, a następnie przechodzi do udzielania odpowiedzi na zawarte w nim pytania. Egzamin dyplomowy odbywa się w obecności przewodniczącego Komisji Egzaminacyjnej lub jego zastępcy oraz dwóch członków Komisji. Odpowiedzi udzielane przez kandydata oceniane są pod względem poprawności i spójności oraz umiejętności wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce. Egzamin dyplomowy zgodnie z § 14 ust. 5 rozporządzenia może być powtarzany czterokrotnie. Nieuzyskanie pozytywnego wyniku w żadnym z terminów skutkować będzie obowiązkiem odbycia ponownej aplikacji. Skutki nieusprawiedliwionej nieobecności kandydata są analogiczne do egzaminu pisemnego.

Egzaminy dyplomowe organizowane są w Warszawie, a opłata jaką należy uiścić za przystąpienie do niego wynosi 750 zł.

Zwolnienia z egzaminów pisemnych

Stosownie do art. 9 ust. 5 ustawy z dnia 7 maja 2009 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym, Komisja Egzaminacyjna ma możliwość zwolnienia kandydata na jego pisemny wniosek z konieczności zdawania egzaminów z przedmiotów objętych postępowaniem kwalifikacyjnym, jeżeli w tym zakresie zdał egzaminy uniwersyteckie lub równorzędne. Szczegółowe postanowienia w tym zakresie zawarte są w Uchwale nr 1802/41/2010 Krajowej Rady Biegłych Rewidentów z dnia 30 marca 2010 r. w sprawie warunków udzielania zwolnienia kandydata na biegłego rewidenta z egzaminów z przedmiotów objętych postępowaniem kwalifikacyjnym, jeżeli w tym zakresie zdał egzaminy uniwersyteckie lub równorzędne.

Warto zaznaczyć, iż planowana deregulacja zawodu biegłego rewidenta przewiduje nałożenie na Komisję Egzaminacyjną obowiązku w miejsce fakultatywności w powyższym zakresie.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zasiłek pielęgnacyjny nadal dochodem w pomocy społecznej

Zgodnie z aktualnymi przepisami zasiłek pielęgnacyjny stanowi dochód, który MOPS uwzględnia przy ubieganiu się o świadczenia z pomocy społecznej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej aktualnie nie pracuje nad zmianą przepisów w tym zakresie. Tak wynika z odpowiedzi na petycję, która w tym roku wpłynęła do resortu rodziny.

Obligacje skarbowe - maj 2025 r. Niższe oprocentowanie nowych emisji

Ministerstwo Finansów w komunikacie poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2025 r. Oprocentowanie niektórych obligacji lekko spadło w porównaniu do obligacji sprzedawanych w kwietniu br. Marże pozostały bez zmian.

Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
Reforma szkół. Będą trzy etapy edukacyjne. "Zmiany idą bardzo daleko"

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Edukacji Narodowej, reforma edukacji ma wejść do szkół 1 września 2026 r. wraz z zupełnie nową podstawą programową. Powstały już ważne dokument, które mają być fundamentem reformy edukacji. To profil absolwenta i stanowisko Rada ds. monitorowania i wdrażania reformy edukacji w sprawie nowego formatu przygotowywanej podstawy programowej.

REKLAMA

W 2025 r. ZUS też zwróci nadpłatę składki zdrowotnej. Warunek to złożenie wniosku do 20 maja 2025 r.

Zbliża się ważny termin dla przedsiębiorców – 20 maja 2025 r. to ostatni dzień na rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 rok. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i płacisz składki na ubezpieczenie zdrowotne, musisz uwzględnić to rozliczenie w dokumentach za kwiecień.

Wybory papieża: 135 kardynałów wybierze następcę papieża Franciszka. Jak przebiega konklawe?

135 kardynałów wybierze nowego papieża. Tak jak w 2013 r. Jak przebiega konklawe? Opowiada kardynał Rainer Maria Woelki, który uczestniczył w wyborze papieża Franciszka.

Najważniejsze cytaty z lektur do matury. Dasz radę zdobyć komplet punktów? Quiz
Sprawdź, czy wiesz, kto jest autorem najsłynniejszych cytatów z literatury polskiej i światowej. Pytamy także o to, z jakiego utworu pochodzi to zdanie. Gotowy? Powodzenia!
Majówka 2025 z Kartą Dużej Rodziny. Można zaoszczędzić dużo pieniędzy [LISTA ZNIŻEK]

Majówka 2025 z Kartą Dużej Rodziny oznacza realne oszczędności na wszystkim. Lista zniżek zawiera supermarkety, stacje paliw, przejazdy komunikacją, restauracje, noclegi i atrakcje. Zaplanuj długi weekend majowy z KDR.

REKLAMA

Czy była żona dziedziczy po byłym mężu i na odwrót?

Jak rozwód wpływa na dziedziczenie po byłym małżonku? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego czy mamy do czynienia z dziedziczeniem testamentowym, czy też ustawowym. Oto ważne przepisy!

Tysiąclecie Korony Polskiej: Warszawa, program na niedzielę, 27 kwietnia 2025 r.

Obchody Tysiąclecia Korony Polskiej już w niedzielę, 27 kwietnia 2025 r. Warszawa stanie się centrum ogólnopolskich obchodów tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski. W programie wyjątkowe wydarzenie o charakterze historyczno-kulturowym, na które wstęp będzie całkowicie bezpłatny. Czeka nas dzień pełen emocji, edukacji, zabawy i dumy narodowej. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów.

REKLAMA