REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kalkulator odsetek od zaległości podatkowych

REKLAMA

Kalkulatory
 

Kalkulator odsetek od zaległości podatkowych

pozostało znaków: 200


* stosuje się do zaległości podatkowych powstałych:
- od 1 stycznia 2016 r. pod warunkiem złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji, nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia upływu terminu do złożenia deklaracji oraz zapłaty zaległości podatkowej w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty
- przed 1 stycznia 2016 r. pod warunkiem złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji 30 czerwca 2016 r. oraz zapłaty zaległości podatkowej w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty

** stosuje się do zaległości podatkowych powstałych przed 1 stycznia 2016 r. pod warunkiem złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji i zapłaty zaległości podatkowej w całości, w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty

*** stosuje się do zaległości w podatku od towarów i usług oraz w podatku akcyzowym powstałych od 1 stycznia 2016 r.

  Informacja
Kwota odsetek jest wyliczana po wprowadzeniu wysokości zaległości oraz ilości dni.

Zobacz jak wypełnić pola formularza

Kalkulator odsetek od zaległości podatkowych - instrukcja


Jako datę początkową należy wprowadzić ostatni dzień, w którym zgodnie z przepisami prawa podatkowego powinna nastąpić zapłata podatku.

Jako datę końcową należy wprowadzić datę faktycznej wpłaty kwoty zaległości.

Przykład: Termin zapłaty podatku upływa 20 listopada. Podatnik dokonuje wpłaty 21 listopada. Jako datę początkową wprowadzamy termin zapłaty, czyli: 20 listopada, a jako datę końcową wprowadzamy datę faktycznej wpłaty, czyli: 21 listopada. Okres zaległości to 1 dzień.”

USTAWA z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa - Dziennik Ustaw Rok 2015 poz. 613

Art. 52

§ 1. Zwrotowi bez wezwania organu podatkowego podlega uprzednio zwrócona przez organ podatkowy lub zaliczona na poczet zaległości podatkowych oraz odsetek za zwłokę albo bieżących zobowiązań podatkowych, wraz z oprocentowaniem:

1) nadpłata lub zwrot podatku wykazane w deklaracji nienależnie lub w wysokości większej od należnej;

2) nadpłata lub zwrot podatku:

a) określone lub stwierdzone w decyzji, która następnie została uchylona, zmieniona lub stwierdzono jej nieważność albo stwierdzono jej wygaśnięcie,

b) stwierdzone na wniosek w trybie art. 75 § 4, w zakresie wynikającym z tego wniosku, nienależnie lub w wysokości większej od należnej,

c) wykazane dodatkowo, w korekcie deklaracji dokonanej w trybie art. 274, nienależnie lub w wysokości większej od należnej.

§ 2. W przypadku, o którym mowa w § 1 pkt 1, kwoty podlegające zwrotowi traktuje się jako zaległości podatkowe.

§ 3. W przypadku, o którym mowa w § 1 pkt 2, w razie niedokonania zwrotu w terminie 30 dni, organ podatkowy wydaje decyzję, w której określa obowiązek zwrotu w terminie 30 dni od dnia doręczenia tej decyzji. Po upływie tego terminu kwotę podlegającą zwrotowi traktuje się jako zaległość podatkową.

Art. 52a Zwrotowi bez wezwania organu podatkowego podlega wynagrodzenie płatników lub inkasentów pobrane nienależnie lub w wysokości większej od należnej, które traktuje się jako zaległość podatkową. Organ podatkowy wydaje decyzję, w której określa wysokość zaległości podatkowej.

Art. 53

§ 1. Od zaległości podatkowych, z zastrzeżeniem art. 52 § 1 pkt 2 i art. 54, naliczane są odsetki za zwłokę.

§ 2. Przepis § 1 stosuje się również do nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek w części przekraczającej wysokość podatku należnego za okres rozliczeniowy.

§ 3. Odsetki za zwłokę nalicza podatnik, płatnik, inkasent, następca prawny lub osoba trzecia odpowiadająca za zaległości podatkowe, z zastrzeżeniem art. 53a, art. 62 § 4, art. 66 § 5, art. 67a § 1 pkt 1 lub 2 i art. 76a § 1.

§ 4. Odsetki za zwłokę naliczane są od dnia następującego po dniu upływu terminu płatności podatku lub terminu, w którym płatnik lub inkasent był obowiązany dokonać wpłaty podatku na rachunek organu podatkowego.

§ 5. W przypadkach, o których mowa w art. 52 § 1 pkt 1, odsetki za zwłokę naliczane są odpowiednio od dnia zwrotu nadpłaty, zwrotu podatku, zwrotu oprocentowania lub zaliczenia na poczet zaległości podatkowych lub na poczet bieżących lub przyszłych zobowiązań podatkowych.

§ 6. W przypadkach, o których mowa w art. 52a, odsetki za zwłokę naliczane są od dnia pobrania wynagrodzenia.

Art. 56a.

§ 1. Obniżoną stawkę odsetek za zwłokę w wysokości 50% stawki odsetek za zwłokę stosuje się w przypadku spełnienia łącznie następujących warunków:

1) złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji, nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia upływu terminu do złożenia deklaracji;

2) zapłaty zaległości podatkowej w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty.

§ 2. Przepis § 1 stosuje się odpowiednio w razie zaliczenia nadpłaty lub zwrotu podatku, a także w razie potrącenia lub przeniesienia własności rzeczy lub praw majątkowych w trybie określonym w art. 66, na wniosek złożony w terminie 7 dni od dnia złożenia korekty deklaracji.

§ 3. Obniżonej stawki odsetek za zwłokę nie stosuje się w przypadku korekty deklaracji:

1) złożonej po doręczeniu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, a w przypadkach gdy nie stosuje się zawiadomienia – po zakończeniu kontroli podatkowej;

2) dokonanej w wyniku czynności sprawdzających.

Art. 56b. Podwyższoną stawkę odsetek za zwłokę w wysokości 150% stawki odsetek za zwłokę stosuje się do zaległości w podatku od towarów i usług oraz w podatku akcyzowym w przypadku:

1) zaniżenia zobowiązania podatkowego, zawyżenia kwoty nadpłaty lub zwrotu podatku ujawnionych przez organ podatkowy w toku kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego,

2) korekty deklaracji:

a) złożonej po doręczeniu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, a w przypadkach gdy nie stosuje się zawiadomienia – po zakończeniu kontroli podatkowej,

b) dokonanej w wyniku czynności sprawdzających

– jeżeli kwota zaniżenia zobowiązania podatkowego, zawyżenia kwoty nadpłaty lub zwrotu podatku przekracza 25% kwoty należnej i jest wyższa niż pięciokrotna wysokość minimalnego wynagrodzenia w rozumieniu ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. Nr 200, poz. 1679, z późn. zm.), obowiązującego w dniu następującym po dniu upływu terminu płatności zobowiązania lub terminu zwrotu;

3) ujawnienia przez organ podatkowy w toku czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego niezłożenia deklaracji, mimo ciążącego obowiązku oraz braku zapłaty podatku.

Otrzymane wyniki spełniają jedynie rolę informacyjną.

Polecane przez ekspertów

Kalkulatory

Praca i ubezpieczenia

Kalkulator umów zlecenia
Kalkulator umów zlecenia pozwala wyliczyć kwotę netto wynagrodzenia przy umowie zlecenie ze składkami ZUS, bez składek ZUS, przy 20% oraz przy 50% kosztach uzyskania przychodu.
Kalkulator używania samochodu prywatnego do celów służbowych
Kalkulator używania samochodu prywatnego do celów służbowych pozwala wyliczyć wysokość kosztów, jakie mogą zostać zwrócone pracownikowi za używanie jego prywatnego auta do celów służbowych w zależności od tego czy pojazd wykorzystywany był w podróży służbowej czy w jazdach lokalnych.
Kalkulator wynagrodzeń dla nauczycieli 2024
Kalkulator wynagrodzeń dla nauczycieli oblicza wysokość brutto i netto wynagrodzenia nauczyciela w zależności od jego statusu, według zasad, które obowiązują od 01.01.2024 r.
Kalkulator wynagrodzeń 2023-2024 brutto-netto
Kalkulator wynagrodzeń pozwala wyliczyć wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne pracownika po podaniu pensji brutto.
Kalkulator umów o dzieło 2023-2024
Kalkulator pozwala wyliczyć kwotę netto przy umowie o dzieło przy 20% oraz przy 50% kosztach uzyskania przychodu.
Kalkulator dla przedsiębiorców Polski Ład 2.0
Kalkulator dla przedsiębiorców oblicza zysk netto, podając przychód netto, ubezpieczenia społeczne, koszty działalności oraz stawkę podatkową.
Kalkulator składki zdrowotnej dla przedsiębiorcy
Kalkulator pozwala wyliczyć miesięczną podstawę wymiaru i składkę na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy w zależności od wybranej formy opodatkowania.
Kalkulator umów o dzieło Niskie Podatki
Kalkulator umów o dzieło Niskie Podatki pozwala wyliczyć kwotę netto przy umowie o dzieło przy 20% oraz przy 50% kosztach uzyskania przychodu.
Kalkulator wynagrodzeń Niskie Podatki
Kalkulator wynagrodzeń Niskie Podatki oblicza wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne. Istnieje możliwość uwzględniania wysokości wynagrodzenia brutto w ciągu roku.
Kalkulator dla przedsiębiorców Polski Ład - obowiązywał do 30 czerwca 2022 r.
Kalkulator dla przedsiębiorców oblicza zysk netto, podając przychód netto, ubezpieczenia społeczne, koszty działalności oraz stawkę podatkową.
Kalkulator umów o dzieło Polski Ład - obowiązywał do 30 czerwca 2022 r.
Kalkulator pozwala wyliczyć kwotę netto przy umowie o dzieło przy 20% oraz przy 50% kosztach uzyskania przychodu.
Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - obowiązywał do 30 czerwca 2022 r.
Kalkulator oblicza wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne. Istnieje możliwość uwzględniania wysokości wynagrodzenia brutto w ciągu roku.
Kalkulator składki wypadkowej
Kalkulator oblicza wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe.
Kalkulator Pracownicze Plany Kapitałowe
Kalkulator PPK dla umów o pracę
Wymiar urlopu wypoczynkowego
Kalkulator wskazuje, po jakim czasie mamy prawo do 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego.
Kalkulator składek ZUS
Kalkulator pozwala wyliczyć wysokość składek na ZUS z uwzględnieniem kwot kierowanych do funduszu emerytalnego.
Kalkulator netto-brutto
Kalkulator wylicza wartość pensji brutto z netto oraz netto z brutto..
Kalkulator brutto-netto
Kalkulator wynagrodzeń wylicza wartość pensji netto z brutto oraz brutto z netto (przelicznik brutto netto). Dzięki kalkulatorowi uzyskasz informacje o wynagrodzeniu brutto netto (pensji brutto netto).
Kalkulator opłaty prolongacyjnej
Kalkulator służy do wyliczania opłaty prolongacyjnej ustalanej od kwoty podatku lub zaległości podatkowej zgodnie z ustawą Ordynacja podatkowa.
Kalkulator emerytalny
Kalkulator emerytalny umożliwia ustalenie podstawy wymiaru emerytury oraz obliczenie wysokości emerytury zarówno brutto, jak i netto.
Kalkulator wynagrodzeń
Kalkulator oblicza wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne. Istnieje możliwość uwzględniania wysokości wynagrodzenia brutto w ciągu roku.
Kalkulator stażu pracy
Kalkulator pozwala wyliczyć staż pracy po podaniu daty zatrudnienia i zwolnienia.

Finanse

Kalkulator Wakacje kredytowe 2024
Kalkulator Wakacje kredytowe weryfikuje możliwość skorzystania z wakacji kredytowych sprawdzając czy kwota kredytu przekracza 30% dochodu gospodarstwa domowego.
Kalkulator dodatek osłonowy
Kalkulator pozwala wyliczyć wysokość dodatku osłonowego, który jest świadczeniem rodzinnym (elementem tzw. tarczy antyinflacyjnej), stanowiącym wsparcie w pokryciu części kosztów energii oraz rosnących cen żywności.
Kalkulator ulgi 30% diety dla osób pracujących za granicą
Kalkulator pozwala wyliczyć ulgę w wysokości 30% diety za czas wykonywania pracy za granicą
Kalkulator maksymalnej kwoty subwencji - Tarcza Antykryzysowa PFR
Kalkulator odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych
Kalkulator odsetek ustawowych za opóźnienie
Kalkulator odsetek maksymalnych
Kalkulator zarobków podczas choroby
Kalkulator oblicza wynagrodzenie w czasie zwolnienia chorobowego. Pozwala obliczyć wynagrodzenie w czasie pobytu w szpitalu oraz w okresie ciąży.
Kalkulator lokat
Kalkulator pozwala obliczyć odsetki od lokaty z uwzględnieniem różnych rodzajów kapitalizacji oraz wylicza efektywne oprocentowanie lokaty.
Kalkulator rzeczywistej stopy procentowej
Kalkulator pozwala wyliczyć rzeczywistą stopę procentową dla kredytu spłacanego w regularnych ratach. Formuła obliczenia RSP jest zgodna z ustawą o kredycie konsumenckim.
Kalkulator formatu NRB
Kalkulator sprawdza poprawność rachunku zapisanego w formacie NRB (z cyframi kontrolnymi).
Kalkulator walutowy
Kalkulator przelicza wartość dowolnie wybranych walut według kursu publikowanego przez NBP.
Kalkulator kredytów
Kalkulator pozwala obliczyć wysokość rat równych oraz malejących kredytu.
Kalkulator odsetek od zaległości podatkowych
Kwota odsetek jest wyliczana po wprowadzeniu wysokości zaległości oraz ilości dni.
Kalkulator odsetek ustawowych
Kwota odsetek jest wyliczana po wprowadzeniu wysokości zaległości oraz ilości dni.

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA