REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co to jest suplement diety? Kiedy warto po niego sięgnąć?

Subskrybuj nas na Youtube
  • Artykuł sponsorowany
zdrowie, suplementy diety
Co to jest suplement diety? Kiedy warto po niego sięgnąć?
fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Badania przeprowadzone w ostatnich latach wskazują, że rynek suplementów diety osiągnął wartość 178,82 miliarda dolarów w 2024 roku i według prognoz ma rosnąć w tempie 8,8% rocznie aż do 2029 roku. Popularność suplementów diety wynika nie tylko z rosnącej świadomości zdrowotnej naszego społeczeństwa, ale także z łatwej dostępności tych produktów.
rozwiń >

Chociaż bez wątpienia można wskazać korzyści obecnej sytuacji, to wiąże się z nią również pewne ryzyko – niewłaściwy dobór preparatów może być nie tylko nieefektywny, ale nawet szkodliwy. Właśnie dlatego warto zrozumieć, czym jest suplement diety, jakie może mieć zastosowanie i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Co to jest suplement diety?

REKLAMA

Polskie prawo reguluje definicję suplementu diety – to produkt spożywczy, którego celem spożycia jest uzupełnienie niedoborów określonych składników. Zgodnie z treścią ustawy o bezpieczeństwie żywności oraz żywienia, suplementy są skondensowanym źródłem substancji aktywnych – nie tylko witamin i składników mineralnych, ale także aminokwasów, kwasów tłuszczowych czy związków bioaktywnych z wyciągów roślinnych. Preparaty dostępne są w różnych formach (od tabletek, przez kapsułki, aż po proszki i płyny), z których każda ma konkretne wskazania dotyczące zalecanego dziennego spożycia.

Czy suplementy diety działają? Ważnym aspektem suplementów diety jest ich charakter spożywczy. Oznacza to, że nie mają one właściwości terapeutycznych. Nie mogą zastępować leków.

Składniki suplementów diety mogą wspierać prawidłowe funkcjonowanie organizmu, jednak na drodze dodatkowego wzmocnienia efektów odpowiednio zbilansowanej diety. Ich stosowanie powinno być przemyślane, zgodne z potrzebami i wynikać wyłącznie z konieczności uzupełnienia codziennego jadłospisu.

Jakie typy suplementów są dostępne na rynku?

REKLAMA

Tak duża dostępność różnych rodzajów suplementów wynika z ich zróżnicowanego przeznaczenia. Trudno jednak mówić o „podstawowej suplementacji” (uniwersalnej). Każdy produkt powinien odpowiadać na konkretne potrzeby organizmu – wynikające z niedoborów pokarmowych lub zwiększonego zapotrzebowania na konkretne składniki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyjaśnia to tak szerokie możliwości wyboru licznych kombinacji składników aktywnych w dostępnych preparatach – producenci dążą do tego, by możliwie skutecznie odpowiadać na konkretne potrzeby konsumentów. Tylko w takich przypadkach można mówić o tym, że suplementacja jest uzasadniona, a suplementy bezpieczne.

Wśród najczęściej spotykanych typów suplementów znajdują się:

  • preparaty jednoskładnikowe – witaminy, składniki mineralne, kwasy tłuszczowe czy aminokwasy,
  • kompleksy witaminowo-mineralne,
  • ekstrakty roślinne,
  • adaptogeny,
  • probiotyki i prebiotyki.

Lek a suplement – czym się różnią?

Lek a suplement diety – różnic jest wiele (począwszy od produkcji, przez regulacje dotyczące sprzedaży aż po reklamę).

Zacznijmy od procesu produkcji. Leki to produkty lecznicze, które są wytwarzane w ściśle kontrolowanych warunkach. Każda partia musi spełniać normy określone przez prawo farmaceutyczne. Suplementy diety (jako produkty spożywcze) podlegają mniej rygorystycznym wymaganiom. Ich składniki muszą być bezpieczne, jednak przed wprowadzeniem preparatu na rynek producenci nie są zobligowani do tego, aby potwierdzać ich skład i skuteczność w badaniach klinicznych.

Jaka jest największa różnica między lekiem a suplementem? Każdy produkt leczniczy przed dopuszczeniem do sprzedaży przechodzi proces rejestracji, w tym (wspomniane wcześniej w kontekście suplementów diety) badania kliniczne potwierdzające skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Suplementy diety są zgłaszane do Głównego Inspektoratu Sanitarnego, jednak proces ten nie wymaga potwierdzenia ich działania terapeutycznego.

Etykiety leków zawierają szczegółowe informacje o działaniu, dawkowaniu oraz możliwych skutkach ubocznych. W przypadku suplementów informacje ograniczają się do składu i zalecanego dziennego spożycia. Reklamy suplementów diety mogą odnosić się wyłącznie do efektu odżywczego i nie mogą sugerować działania leczniczego.

Czy suplementacja jest bezpieczna dla zdrowia?

Suplementy mogą wspierać zdrowie, jednak tylko wtedy, gdy stosuje się je w przemyślany sposób i w uzasadnionych przypadkach. Suplementacja zawsze powinna mieć konkretny cel, oparty na wynikach badań diagnostycznych lub zaleceniach specjalistów.

Czy suplementy diety są bezpieczne dla zdrowia? Ważne jest, aby wybierać produkty o wysokiej jakości, które spełniają wymagania dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności. Mimo że producenci nie są zobowiązani do prowadzenia szczegółowych badań, wielu z nich testuje jakość i właściwości swoich produktów w niezależnych laboratoriach. Formeds to przykład marki, która swoje produkty regularnie oddaje do analizy akredytowanym laboratoriom (m.in. J.S. Hamilton, ALS, Eurofins i GBA).

Co zawierają suplementy diety?

Każdy suplement diety zawiera substancje aktywne, które są odpowiedzialne za jego działanie. Mogą to być witaminy, składniki mineralne, kwasy tłuszczowe czy ekstrakty roślinne. Składniki czynne powinny mieć możliwie biodostępną formę – dobrze przyswajalną przez organizm (np. cytrynian wapnia zamiast węglanu wapnia).

Oprócz substancji czynnych suplementy mogą zawierać także składniki wypełniające, barwniki, konserwanty i substancje słodzące. Obecność takich składników bywa uzasadniona procesem produkcji, jednak ich ilość i rodzaj zależą od marki. Zdecydowanie warto wybierać producentów, którzy ograniczają ich użycie i dbają o „czysty skład”.

Kiedy warto sięgnąć po suplementy diety?

Stosowanie suplementów powinno odbywać się wyłącznie w uzasadnionych przypadkach. Zdrowa suplementacja może być pomocna, gdy organizm z różnych powodów nie otrzymuje odpowiedniej ilości składników odżywczych z diety.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiednich suplementów?

Wybór suplementu powinien być oparty na indywidualnych potrzebach. Najważniejsze aspekty to:

  • skład i oznakowanie,
  • forma i biodostępność substancji aktywnej,
  • brak zbędnych dodatków,
  • renoma producenta.

Mity na temat suplementów

Przyjrzyjmy się trzem najczęściej powielanym mitom związanym z suplementacją:

1. Wyższa dawka gwarantuje większą skuteczność – skuteczność suplementów nie zależy wyłącznie od ilości składników. Nie zawsze większa ilość substancji czynnej przyniesie lepsze korzyści. Dawka powinna być dostosowana do potrzeb organizmu i charakterystyki danej substancji.

2. Każdy powinien przyjmować suplementy – nie ma uniwersalnej potrzeby suplementacji.

3. Suplementy zawierają tylko witaminy i składniki mineralne – wiele preparatów zawiera inne substancje czynne – aminokwasy czy substancje bioaktywne pochodzenia roślinnego.

________________________________________

Bibliografia

1. Polaris Market Research. (2024). Dietary Supplements Market Share, Size, Trends, Industry Analysis Report, By Type; By Form; By Application; By Distribution Channel; By End-Use (Adults, Children, Infants, Pregnant Women, Geriatric); By Region; Segment Forecast, 2024 - 2032

2. PMR. (2023). Raport branżowy. Rynek suplementów diety w Polsce. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2024-2029.

3. Ustawa z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne. (Dz.U. 2001 nr 126 poz. 1381). Pobrane z: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu20011261381

4. Ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz.U. 2006 nr 171 poz. 1225). Pobrane z: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu20061711225

5. Wąsiak, W. (2020). Leki, suplementy diety czy żywność funkcjonalna?. Tutoring Gedanensis, 5(1), 9-23.

6. Najwyższa Izba Kontroli. (2021). Informacja o wynikach kontroli. Wprowadzenie do obrotu suplementów diety. Pobrane z: https://www.nik.gov.pl/plik/id,25355,vp,28114.pd

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiosna i Czyste Powietrze. Dobry czas na wymianę okien

Renowacja starszych budynków to wyzwanie, które wymaga umiejętnego połączenia stylu architektonicznego z nowoczesnymi wymaganiami technicznymi. Okna odgrywają w tym procesie kluczową rolę. Wiosną warto wykorzystać program Czyste Powietrze do sfinansowania wymiany okien.

Dwie wdowy. Tylko jedno świadczenie. Wdowa 42 lata. 4 małoletnich dzieci. Nie wyszła za mąż po raz drugi. W czym jest gorsza od wdowy od wieku 55 lat?

Publikujemy kolejny list czytelniczki z apelem o zmianę (albo zniesienie) limitów wieku w rencie wdowiej - 60 lat dla mężczyzny i 55 lat dla kobiety.

4666 zł brutto dla pracownika samorządu? To nie żart

Trwa odpływ fachowców z sektora samorządowego. Powód? Niskie płace, poczucie braku doceniania i marne perspektywy na przyszłość. W programie Gość Infor.pl gościł Jacek Wolszczak, pracownik samorządu z dolnośląskiej Świdnicy.

Od 1 maja 2025 r. zmiany w rencie socjalnej

Renta socjalna jest świadczeniem przeznaczonym dla osób, które z powodu trwałego lub czasowego uszczerbku na zdrowiu nie są zdolne do podjęcia pracy zarobkowej. Przyznawana jest na podstawie określonych kryteriów, które muszą zostać spełnione zarówno pod względem wieku, jak i stanu zdrowia.

REKLAMA

Samochód w firmie. Teraz Ford Transit we flocie Truck Care: 20 modeli z zabudową izotermiczną na wynajem krótkoterminowy

Truck Care firma oferująca kompleksowy wynajem pojazdów użytkowych zdecydowała się na powiększenie swojej floty wynajmu krótkoterminowego o kolejne Fordy. Tym razem wybór padł na 20 Transitów z zabudową izotermiczną. Zamówione samochody trafią do oferty najmu krótkoterminowego.

Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Osoby z niepełnosprawnościami. Co może się zmienić w 2026 r.? [FAQ]

Co już wiemy o projektach ustaw kierowanych do osób z niepełnosprawnościami? Czy w 2026 r. wzrosną kwoty świadczeń? Prezentujemy odpowiedzi na ważne pytania. Pamiętajmy, iż aktualne przepisy mogą się jeszcze zmienić, o czym będziemy informowali na bieżąco.

REKLAMA

Stopy procentowe NBP w dół o 0,5% w maju, w sumie 1-1,25% do końca 2025 roku. Taki scenariusz proponuje członek RPP Przemysław Litwiniuk

Są warunki do obniżki stóp proc. o 50 pb. (punktów bazowych) na posiedzeniu RPP w maju, kolejne cięcia możliwe byłyby na jesieni, w całym 2025 r. łącznie o 100-125 pb. - uważa członek RPP Przemysław Litwiniuk. Jak poinformował 24 kwietnia 2025 r., jeżeli na majowym posiedzeniu RPP nie padnie wniosek o obniżkę stóp, to złoży go sam.

Na to wychodzi, że na życzenie ZUS, mąż powinien wstać i umrzeć ponownie. Według nowych przepisów byłam zbyt młoda, kiedy mąż zmarł

Taki smutny wniosek czytelniczki o rencie wdowiej. Kolejne apele osób wykluczonych z tego nowego świadczenia (pierwsze wypłaty w lipcu 2025 r.). Śmierć nastąpiła za wcześnie.Takie kryterium prawne wprowadzili rząd i Sejm - limit wieku wdowy (55 lat) albo wdowca (60 lat) okazuje się kryterium dyskryminacyjnym. Warunkiem przyznania renty jest to, aby śmierć małżonka nastąpiła wtedy, gdy drugi małżonek przekracza te limity wieku. Zasada ta jest niezrozumiała dla wdów i wdowców.

REKLAMA