REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

O fotokodzie

REKLAMA

Co to są fotokody?

Fotokody to w wielkim skrócie przede wszystkim ogromna oszczędność czasu. Informacje zapisane w fotokodach mogą być odczytywane przez telefony komórkowe za pomocą wbudowanego aparatu fotograficznego. Odczytywanie informacji z fotokodów odbywa się na podobnej zasadzie jak odczytywanie informacji z powszechnie znanych kodów kreskowych, z tą różnicą, że w fotokodach można zamieścić znacznie więcej informacji.

Fotokody mogą zawierać między innymi:

  • adres strony internetowej, na którą można wejść za pomocą telefonu komórkowego bez potrzeby mozolnego wpisywania adresu internetowego
  • dowolny tekst, który można odczytać na ekranie telefonu
  • numer telefonu wraz z imieniem i nazwiskiem właściciela numeru, który można błyskawicznie zapisać w pamięci telefonu
  • gotową treść wiadomości SMS, którą można wysłać bez potrzeby żmudnego jej wpisywania

Dodatkowo dzięki fotokodom można błyskawicznie pobierać programy, utwory muzyczne, wideoklipy czy też e-booki a wszystko to w sposób prosty i szybki.

Jak używać fotokodów?

Do odczytania fotokodu potrzebny jest telefon komórkowy z aparatem fotograficznym wraz z zainstalowanym odpowiednim programem (czytnikiem), dzięki któremu informacje zawarte w fotokodzie można łatwo pobrać i szybko odczytać.

Jak to zrobić?

Aby korzystać z fotokodów należy pobrać odpowiedni program i zainstalować go w telefonie komórkowym. W Polsce standard fotokodów został opracowany przy współudziale rodzimych operatorów telefonii komórkowej. Oprogramowanie można pobrać ze stron operatorów lub ze stron internetowych niezależnych producentów.

Strony internetowe rodzimych operatorów sieci, na których zamieszczone są szczegółowe instrukcje dotyczące pobrania programu sczytującego fotokody:
ERA
Orange
Plus

Po zainstalowaniu i uruchomieniu pobranej aplikacji wystarczy nakierować na fotokod obiektyw aparatu fotograficznego i zeskanować kod aby zobaczyć treść, która jest zaszyfrowana w fotokodzie. Przy odpowiednim ustawieniu obiektywu aparatu program odkodowuje treść zawartą w fotokodzie. W przypadku gdy w fotokodzie zawarty jest adres strony internetowej program zaproponuje otwarcie tej strony.

Poniżej zamieszczony jest przykładowy fotokod.

Fotokod

Zapraszamy na stronę m.infor.pl

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jakie zmiany w egzaminie ósmoklasisty w 2025 r.?

Resort edukacji poinformował o zmianach w organizacji egzaminu ósmoklasisty. Przepisy weszły w życie już 30 stycznia 2025 r. Jakie zmiany w egzaminie ósmoklasisty w 2025 r.?

Stypendium szkolne 2025. Wyższe kryterium dochodowe

Od 1 stycznia 2025 r. obowiązuje wyższe kryterium dochodowe uprawniające do uzyskania stypendium szkolnego. Nie zmieniły się kwoty świadczeń.

Inwestycyjna zapaść w Polsce! Przedsiębiorcy biją na alarm: Niepewność i bariery zabijają rozwój. Czy miliardy Tuska uratują polską gospodarkę?

Mimo zapowiedzi wielkiej ofensywy inwestycyjnej rządu, Polska nadal pozostaje w ogonie Europy pod względem nakładów na rozwój. Niestabilność prawa, rosnące obciążenia regulacyjne i brak przewidywalności odstraszają inwestorów. Czy miliardy obiecane przez premiera Tuska wystarczą, by odwrócić ten niepokojący trend?

Od 1 marca 2025 r. nauczyciele będą pracować krócej, a dzieci wcześniej wracać do domu. Lekcje zostaną skrócone do 40 minut

40-minutowe lekcje w szkołach od 1 marca – to postulat Niezależnego Związku Zawodowego Oświata Polska, w związku ze zbyt niską – w jego ocenie – podwyżką wynagrodzeń nauczycieli w 2025 r. Skrócenie godziny lekcyjnej ma stanowić swego rodzaju „urealnienie” pensji nauczycielskiej.

REKLAMA

Grzywna 3-50 tys. zł za nielegalne zatrudnienie obcokrajowca. Kontrole bez zapowiedzi. Nowa ustawa o pracy cudzoziemców w Polsce

Sejm uchwalił 21 lutego 2025 r. ustawę o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom. Regulacja zakłada m.in. usprawnienie procedur poprzez zniesienie tzw. testu rynku pracy, zaostrzenie sankcji za nielegalne zatrudnianie, a także pełną elektronizację postępowań.

KGP: 100 923 interwencji, 268 wypadków drogowych, 19 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 923 interwencji. Byli wzywani do 268 wypadków drogowych.

Ważne zmiany w emeryturach. Niektórym ZUS emerytury zmniejszy albo nawet zawiesi. O co chodzi?

To ważna wiadomość dla tych, którzy zdecydowali się na wcześniejszą emeryturę. Zmieniają się limity dotyczące dodatkowego zarobkowania. Część emerytów powinna się mieć na baczności. Jeśli limit przekroczą, ZUS może im ze świadczenia obciąć nawet 900 złotych, w skrajnych przypadkach nawet zawiesić emeryturę.

Prezydent Warszawy R. Trzaskowski na pogrzebie Mariana Turskiego: żegnamy naszego przyjaciela, wybitny autorytet

Przeżył piekło Auschwitz, ale nigdy nie pozwolił, by nienawiść zatruła jego serce - mówił 23 lutego 2025 r. podczas uroczystości pogrzebowych Mariana Turskiego jego przyjaciel, przewodniczący Stowarzyszenia ŻIH Piotr Wiślicki. Ocalony z Auschwitz, dziennikarz i historyk Marian Turski spoczął na Cmentarzu Żydowskim w Warszawie.

REKLAMA

Czy podatek katastralny wkrótce stanie się faktem? Rząd zaprzecza, ale eksperci naciskają, że Polska powinna wzorować się na krajach zachodnich

Podatek katastralny już na horyzoncie, coraz więcej międzynarodowych instytucji sugeruje jego wprowadzenie. OECD i MFW rekomendują zmianę systemu opodatkowania nieruchomości, wskazując, że Polska powinna wzorować się na krajach zachodnich. Tymczasem minister rozwoju Krzysztof Paszyk nie wyklucza dyskusji na ten temat. Czy właściciele nieruchomości powinni się obawiać?

Student został skreślony z listy studentów, ale nie powiedział o tym w pracy. Co ze składkami do ZUS?

Student przedstawia pracodawcy zaświadczenie o statusie studenta. Podejmuje pracę na podstawie umowy zlecenia, ale w międzyczasie zostaje skreślony z listy studentów. Jak zapobiec takiej sytuacji, gdy kontrola statusu studenta opiera się głównie na dokumentach przedstawianych przez niego?

REKLAMA