REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny i właściwy wybór mieszkaniowego rachunku powierniczego

  • Artykuł partnerski
ing
fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Deweloperzy mieszkaniowi, którzy rozpoczęli sprzedaż po 1 lipca 2022 roku, zobowiązani są do realizowania inwestycji zgodnie z regulacjami tzw. nowej ustawy deweloperskiej. Czy Deweloperski Fundusz Gwarancyjny utrudni im życie? Niekoniecznie, a właściwy wybór banku prowadzącego mieszkaniowe rachunki powiernicze może nawet okazać się źródłem przewagi konkurencyjnej

Powołany 31 lipca 2021 roku Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (w skrócie DFG) stanowi dla deweloperów najistotniejsze novum wynikające z ustawy z 20 maja 2021 roku, która zastąpiła obowiązującą wcześniej Ustawę o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Deweloperski Fundusz Gwarancyjny to instytucja podobna na przykład do istniejącego już od 2016 roku Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. Celem jest zabezpieczenie nabywców nieruchomości z rynku pierwotnego przed utratą całości lub części pieniędzy wpłaconych w czasie trwania budowy; między innymi wówczas, gdy deweloper lub prowadzący mieszkaniowy rachunek powierniczy bank ogłoszą upadłość albo deweloper nie przeniesie na klienta prawa własności lokalu w określonym terminie.

Skąd na Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym znajdą się środki na ochronę konsumentów przed tego typu sytuacjami? Przede wszystkim z odprowadzanych przez deweloperów składek, a także z odsetek od zgromadzonej na rachunku bankowym kwoty czy ewentualnie z masy upadłościowej. W praktyce wygląda to więc tak, że w ciągu 7 dni od każdej wpłaty nabywcy deweloper musi wyliczyć i przeksięgować składkę na DFG na dedykowany rachunek składek w banku, który prowadzi mieszkaniowy rachunek powierniczy. Nowa ustawa deweloperska określa jedynie maksymalną wysokość stawek: 1 proc. od wpłat na otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy i 0,1 proc. od wpłat na zamknięty mieszkaniowy rachunek powierniczy (MRP). Aktualnie obowiązujący poziom stawek wskazano w rozporządzeniu z 21 czerwca 2021 roku: 0,45 proc. od wpłaty na otwarty MRP i 0,1 proc. od wpłaty na zamknięty MRP.

Obowiązkiem dewelopera jest również przekazanie do Ewidencji Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego danych i informacji o inwestycji. W obliczu tych „nadprogramowych” zadań, jakie nakłada na przedsiębiorców nowa ustawa deweloperska, szczególnie ważne staje się wybranie odpowiedniego mieszkaniowego rachunku powierniczego - takiego, który maksymalnie uprości i zautomatyzuje cały proces.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdzie otworzyć mieszkaniowy rachunek powierniczy?

Jednym z nielicznych banków, które szybko i sprawnie dopasowały swoje systemy i procedury do nowych regulacji, jest ING Bank Śląski. Deweloperzy, którzy założą tutaj mieszkaniowy rachunek powierniczy, mogą liczyć na pełne wsparcie w wyliczaniu składki od każdej wpłaty nabywcy oraz ewidencji danych. Kiedy nabywca nieruchomości wpłaci pieniądze na swój wirtualny rachunek i wpłata ta zostanie zaksięgowana, system sam wyliczy i odprowadzi składkę na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Składka zostanie pobrana z rachunku bankowego, który deweloper wskaże w umowie prowadzenia mieszkaniowego rachunku powierniczego do obciążania składkami. Warto pamiętać, że każde przedsięwzięcie deweloperskie lub zadanie inwestycyjne może mieć przypisany osobny rachunek do składek, ale możliwy jest także jeden rachunek dla wszystkich inwestycji.

W nowych okolicznościach rośnie również znaczenie udogodnień, jakie ING Bank Śląski przygotował dla deweloperów już wcześniej. Możliwość otwierania rachunku i zarządzania nim całkowicie online, bez konieczność składania wizyt w oddziale, przynosi ogromną oszczędność czasu i energii. Wśród czynności, które można wykonać przy pomocy bankowości internetowej, znajdziemy między innymi: składanie dyspozycji dotyczących zwolnienia środków z zakończonych etapów czy wygodny i przejrzysty podgląd wpłat i wypłat nabywców poszczególnych lokali. Bank akceptuje także przesłane drogą elektroniczną skany dokumentów inwestycji, co w dobie wzmożonych formalności na pewno okaże się bardzo praktyczne i przydatne.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Nową ustawę deweloperską zarówno chwalono: za podejście prokonsumenckie i ogólne zwiększenie bezpieczeństwa obrotu nieruchomościami, jak i krytykowano: za brak w ciągu ostatniej dekady precedensów, które skłaniałyby do bardziej restrykcyjnych przepisów, za większe obciążenie nabywców i wzrost cen czy powstanie ogromnej bazy danych dotyczącej deweloperów, kupujących, przedsięwzięć deweloperskich i ich finansowania itp. Niewątpliwie jednak Deweloperski Fundusz Gwarancyjny jest dla deweloperów szansą na wizerunkowy zysk. Inwestujący w anegdotyczną „dziurę w ziemi” konsumenci będą czuli się teraz lepiej chronieni i spokojniejsi.

Na wiarygodność na rynku i u kupujących zawsze miało wpływ także to, w jakim banku deweloper otworzy mieszkaniowy rachunek powierniczy i komu powierzy gromadzenie środków nabywców mieszkań lub domów. A kiedy za renomą banku podążają adekwatne do najnowszych przepisów prawa i jednocześnie ogromnie funkcjonalne rozwiązania, wygrana może być podwójna.

Źródło: Artykuł partnerski

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile wynosi świadczenie uzupełniające w 2025 roku? [PRZYKŁADY]

Świadczenie uzupełniające stanowi ważną formę wsparcia osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Od maksymalnej wysokości świadczenia wzięła się jego potoczna nazwa, czyli 500 plus. Jednak w praktyce kwoty te mogą być niższe. Czy wzrosną w 2025 roku?

Kawa z INFORLEX. Przegląd zmian w prawie 2025

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu Kawa z INFORLEX. Tematem spotkania będzie przegląd zmian w prawie 2025. Spotkanie odbędzie się online w dniu 29.01.25 o godzinie 9:00.

Podatek od ogrodzenia w 2025 roku. MF stanowczo reaguje i zapewnia, że nie ma czego się bać. A jaka jest rzeczywistość? Sprawdź zasady

Podatek od nieruchomości został znowelizowany. Podatnicy długo czekali na te zmiany. Jednak 2025 rok przywitał ich w tym zakresie wieloma wątpliwościami Jedna z nich była związana z podatkiem od ogrodzeń.

Pracownik ma lepsze wyniki, gdy może wziąć psa do biura. Jak polityka prozwierzęca wpływa na firmę?

Wprowadzenie praktyk prozwierzęcych w miejscu pracy może zwiększyć produktywność pracowników i przyczynić się do poprawy wyników firmy. Taki wniosek płynie z tegorocznego badania przeprowadzonego przez portugalskich naukowców. Eksperci ze sklepu zoologicznego zooplus podkreślają, że to tylko jeden z wielu pozytywnych efektów tworzenia biur przyjaznych zwierzętom.

REKLAMA

SN: Siostra w podzięce chce zasiedzieć dom brata. Użyczył go nieostrożnie, aby jej pomóc

Jeżeli poprosiłeś o czasową opiekę nad domem (np. na czas wyjazdu za granicę), to nie grozi Ci zasiedzenie tej nieruchomości, ale pod kilkoma warunkami.

Przełomowy wyrok SN: Naczelna Izba Aptekarska może być traktowana jak przedsiębiorca

Czy samorząd zawodowy może działać jak przedsiębiorca? Sąd Najwyższy uznał, że w przypadku Naczelnej Izby Aptekarskiej to możliwe. Wyrok zapadł w sprawie sporu z siecią aptek Gemini, dotyczącego ochrony dóbr osobistych i nieuczciwej konkurencji. Sprawa wraca do ponownego rozpatrzenia, a decyzja SN może mieć dalekosiężne konsekwencje dla funkcjonowania organizacji samorządowych.

Nowa luka w VAT wprowadzona w 2025 roku. Prof. Modzelewski: możliwość nieograniczonych zwrotów; konieczna szybka nowelizacja

Najnowsza nowelizacja ustawy o VAT, obowiązująca od początku 2025 roku, wprowadza w Polsce nieznaną w całej ponad trzydziestoletniej historii tego podatku lukę umożliwiającą nieograniczony zwrot tego podatku – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Każdy podatnik wykonujący czynności w sensie prawnym poza terytorium kraju, które w Polsce byłyby zwolnione od tego podatku, uzyska z tego tytułu od początku roku zwrot podatku naliczonego - dodaje Profesor.

Pieniądze dla płatników ZUS. Można dostać duże dofinansowanie, ale trzeba mieć wkład własny. Wnioski od lutego 2025 roku

ZUS ogłosił konkurs dla płatników składek. Można dostać aż 300.000 zł dofinansowania, ale trzeba mieć wkład własny. Celem jest m.in. poprawa bezpieczeństwa i higieny pracy. W regulaminie określono szereg warunków.

REKLAMA

ZUS nie podważy podstawy wymiaru składek w pierwszym miesiącu działalności [Wyrok SN]

Zapadł ważny wyrok Sądu Najwyższego (II NSNc 267/24) wydany w efekcie złożenia skargi nadzwyczajnej przez Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw. ZUS nie podważy podstawy wymiaru składek w pierwszym miesiącu działalności.

Dopłaty do składek ubezpieczeń rolnych. Można ubiegać się o refundację 70 proc. opłaconej składki

Dopłaty do składek ubezpieczeń rolnych. Hodowcy m.in. świń, bydła i drobiu, którzy ubezpieczyli swoje zwierzęta od ryzyka wystąpienia choroby zakaźnej mogą otrzymać zwrot 70 proc. opłaconej składki. Informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Nabór wniosków od 27 stycznia br.

REKLAMA