Esperio: Meta dołączyła do outsiderów z beznadziejnymi wynikami za III kwartał

fot. materiały prasowe
Właściciel Facebooka i Instagrama, Meta Platforms, Inc. stała się trzecim poturbowanym gigantem mega cap po Microsofcie i Google parent Alphabet z najsłabszymi kwartalnymi raportami o zarobkach. Akcje Meta spadły poniżej poziomu 2015 po tym, jak nagle stracił 25% w ciągu kilku dni.

Autor: Alex Boltyan, analityk w firmie Esperio

Więcej szczegółów na stronie Brokera Esperio

Pomimo ciągłego wzrostu liczby dziennych aktywnych użytkowników (DAUs) o prawie 4% rok do roku do 2,93 miliarda średnio za wrzesień 2022, co oznacza każdego, kto zalogował się na Facebooku, Instagramie, Messengerze i/lub WhatsApp, co obejmuje około 0,5% dodatkowych szczególnie dla Facebooka DAUs, który liczy 1,98 miliarda osób, zysk netto dla Meta Platforms, Inc. spadł o 52,2% rok do roku i o 34,3% kwartał do 4,4 miliarda dolarów. Jest to raczej niewielka kwota w porównaniu z całkowitym przychodem w wysokości 27,7 miliarda dolarów, który jest o 4,5% mniejszy niż kwartał wcześniej i o 3,8% w przeliczeniu na kwartał.

Mark Zuckerberg, CEO Mety, wskazał na krótkoterminowy charakter niedoboru przychodów, zakładając, że wymiany walutowe z bardzo drogimi dolarami amerykańskimi dla klientów za granicą będą nadal przyczyniać się do około 7% recesyjnego headwinda dla całkowitej akumulacji przychodów. "Podczas gdy stoimy w obliczu krótkoterminowych wyzwań w zakresie przychodów, istnieją podstawy do powrotu do silniejszego wzrostu przychodów. Podchodzimy do 2023 roku z naciskiem na priorytetyzację i efektywność, które pomogą nam nawigować w obecnym środowisku i wyjść z niego jako jeszcze silniejsza firma" - powiedział.

Meta widzi jednak, że jej całkowite przychody w grudniowym kwartale znajdą się tuż w przedziale od 30 do 32,5 mld dolarów w porównaniu z 33,67 mld dolarów w IV kwartale 2021 roku. To wciąż ponura perspektywa, zwłaszcza jeśli praktyczne liczby zbliżą się do dolnej granicy oczekiwanego zakresu, więc rekiny rynkowe, jak i przeciętni inwestorzy wcale nie byli pod wrażeniem. Zarówno Google, jak i Meta mają teraz podobne problemy z niewystarczającymi budżetami sporej części swoich reklamodawców na całym świecie, ponieważ siła nabywcza klientów zmniejsza się z powodu presji inflacyjnej. Oznacza to, że giganci zarabiają mniej pieniędzy od większej liczby klientów.

Inną stroną problemu jest to, że sama Meta prognozowała swoje całkowite wydatki na rok 2023 na poziomie około 96 mld dolarów do 101 mld dolarów, co było już znacznie wyższe niż szacunki na poziomie 85 mld dolarów do 87 mld dolarów na rok bieżący. Fakt, że całe metaverse jest drogie, jest ważną częścią dramatu, ponieważ tylko bieżące i świadome straty Mety z inwestycji w rozwój Reality Labs, które odpowiada za przyszłość Metaverse, wyniosły 3,7 miliarda dolarów za ostatni kwartał, co jest prawie o jedną trzecią wyższe niż w tym samym sezonie 2021 roku.

Meta inwestuje w swoje metaverse około 10 miliardów dolarów rocznie, natomiast Mark Zuckerberg powiedział, że spodziewa się, iż inwestycje w metaverse będą potrzebowały około dekady, aby przynieść owoce, ponieważ jego firma musiała zamrozić zatrudnianie nowych pracowników, a nawet zamknąć mniej obiecujące projekty, aby ograniczyć koszty.

Wszystko to może być całkiem logiczne i takie jest. Analitycy Esperio zauważają jednak, że z trudem wspierają obecną kapitalizację Mety i innych korporacji w czasie, gdy koszty ewidentnie rosną, a zyski spadają z powodu globalnej recesji, co sprawia, że również inwestorzy innych firm technologicznych drżą ze strachu przed kolejnymi inflacyjnymi ciosami w ich biznesy. Być może będą oni gotowi do zastosowania popularnych strategii buy-on-dips później na niższych poziomach, ale w tej chwili większość cen nadal ma tendencję do spadków.

Infor.pl
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?
18 lis 2024

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie
18 lis 2024

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu
18 lis 2024

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia
18 lis 2024

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Świadczenie honorowe z waloryzacją. Teraz premia za wiek wynosi 6246,13 zł miesięcznie, ale już od 2025 roku będzie podwyższana
18 lis 2024

Aktualnie "premię za wiek", czyli świadczenie honorowe otrzymuje 3300 osób, które ukończyły 100 lat - tak wynika zdanych ZUS. Świadczenie honorowe dla tych osób wynosi 6246,13 zł brutto. Świadczenie to będzie teraz corocznie waloryzowane, począwszy od 1 marca 2025 r.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026
18 lis 2024

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

Zmiany 2025: Wyliczanie i opłacanie składki zdrowotnej. Rząd zajmie się obniżeniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców
18 lis 2024

Rząd zajmie się projektem ustawy o składce zdrowotnej upraszczającym mechanizm obliczania i opłacania tej składki. Ma to poprawić rentowność prowadzonej działalności gospodarczej wśród przedsiębiorców osiągających najniższe dochody.

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1
18 lis 2024

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

Raportowanie JPK CIT od 2025 roku - co czeka przedsiębiorców?
18 lis 2024

Od stycznia 2025 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące raportowania podatkowego JPK CIT. Nowe regulacje wprowadzą obowiązek dostarczania bardziej szczegółowych danych finansowych, co ma na celu usprawnienie nadzoru podatkowego. Firmy będą musiały dostosować swoje systemy księgowe, aby spełniać wymagania. Sprawdź, jakie zmiany będą obowiązywać oraz jak się do nich przygotować.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców – zmiany 2025/2026. Wszystko już wiadomo?
18 lis 2024

Od 2025 roku zasady naliczania składki zdrowotnej zmienią się w porównaniu do 2024 roku. Nastąpi ograniczenie podstawy naliczania składki do 75% minimalnego wynagrodzenia oraz likwidacja naliczania składki od środków trwałych. Natomiast od 1 stycznia 2026 r. zmiany będą już większe.

pokaż więcej
Proszę czekać...