Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Płatności bezgotówkowe: telefon zamiast terminala

Subskrybuj nas na Youtube
  • Artykuł partnerski
fot. materiały prasowe
Polacy chętnie płacą za produkty i usługi bezgotówkowo, na przeszkodzie staje jednak czasami brak terminala. Funkcję tę może pełnić telefon lub tablet, po zainstalowaniu przez sprzedawcę specjalnej aplikacji. To rozwiązanie może być szczególnie atrakcyjne dla mniejszych firm czy przedsiębiorców prowadzących biznes sezonowy.

Zainteresowanie płatnościami bezgotówkowymi w Polsce rośnie z roku na rok. Zaprezentowany przez Warszawski Instytut Bankowości (WIB) raport „Płatności bezgotówkowe oczami Polaków 2021” wykazał, że kartę płatniczą jako najczęstszą formę płatności wybiera już 64 proc. mieszkańców naszego kraju. Najczęściej wskazywane walory tego rozwiązania to wygoda, szybkość i bezpieczeństwo, gdyż nie trzeba nosić przy sobie większej sumy pieniędzy.

Problemy z płatnościami

Z badania WIB wynika także, że mimo dynamicznie rosnącej popularności transakcji bezgotówkowych, nadal są w Polce miejsca, gdzie terminali płatniczych jest niewiele lub nawet nie ma ich wcale. Z problemem tym ankietowani spotykają się najczęściej na targach i bazarach (61 proc.), w sklepach spożywczych oraz w niewielkich punktach usługowych, jak szewc, krawiec, kwiaciarnia, warsztat samochodowy (33 proc.), fryzjer czy kosmetyczka (25 proc.). Aż 38 proc. respondentów podkreśliło, że najczęstszą przyczyną niezapłacenia kartą w danym lokalu czy salonie był po prostu brak takiej możliwości czyli terminala płatniczego.

Warto również podkreślić, że 36 proc. badanych, o 10 punktów procentowych więcej niż przed rokiem, uznało, że rozwój płatności bezgotówkowych powinien być szybszy, a rola gotówki w codziennych transakcjach powinna maleć.

 Przedsiębiorcy nie mogą przejść obok tych faktów obojętnie. Brak terminala płatniczego i nieudostępnienie opcji płacenia kartą może skutkować odpływem klientów i spadkiem konkurencyjności.

terminal_ing

terminal_ing

fot. materiały prasowe

Odpowiedź na potrzeby

Aby sprostać wymaganiom klientów i unowocześnić swój biznes, przedsiębiorcy, oprócz standardowego terminala, mają do dyspozycji nowość - aplikację eTerminal od ING Banku Śląskiego. Dzięki niej ich telefony, mogą pełnić funkcję terminala płatniczego. Wystarczy, że mają telefon  lub tablet z systemem operacyjnym Android 8.0 lub wyższym i anteną NFC. Aplikacja pozwala klientom płacić kartami Mastercard, Visa, portfelami cyfrowymi (Apple Pay, Google Pay itp.) oraz zbliżeniowym BLIK-iem. Gdy kwota płatności jest wyższa niż 100 zł i wymaga autoryzacji kodem PIN, klient wpisuje go na ekranie telefonu lub tabletu sprzedającego. Najpóźniej do godziny 10 następnego dnia roboczego, pieniądze z transakcji trafiają na konto firmowe.

Realizacja płatności sprowadza się do zalogowania do aplikacji przy pomocy przypisanego kodu PIN, wpisania kwoty transakcji i poproszenia klienta, by zbliżył do tylnej obudowy urządzenia swoją kartę, telefon lub zegarek.
Klient może otrzymać potwierdzenie transakcji mailem bezpośrednio z aplikacji lub pobierając kod QR.

Aplikacja eTerminal jest oferowana w modelu „płacisz, kiedy używasz”. Oznacza to, że bank pobiera jedynie prowizję za transakcję, nie ma opłaty za aktywację czy stałych opłat za korzystanie, jak w przypadku tradycyjnego terminala. Z aplikacji można również skorzystać w ramach programu Polska Bezgotówkowa.

Tego typu rozwiązanie może okazać się atrakcyjne dla właścicieli mniejszych biznesów, na przykład fryzjerów, krawcowych, kosmetyczek, szewców czy prowadzących biznesy sezonowe.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Artykuł partnerski

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwie wdowy. Tylko jedno świadczenie. Wdowa 42 lata. 4 małoletnich dzieci. Nie wyszła za mąż po raz drugi. W czym jest gorsza od wdowy od wieku 55 lat?

Publikujemy kolejny list czytelniczki z apelem o zmianę (albo zniesienie) limitów wieku w rencie wdowiej - 60 lat dla mężczyzny i 55 lat dla kobiety.

4666 zł brutto dla pracownika samorządu? To nie żart

Trwa odpływ fachowców z sektora samorządowego. Powód? Niskie płace, poczucie braku doceniania i marne perspektywy na przyszłość. W programie Gość Infor.pl gościł Jacek Wolszczak, pracownik samorządu z dolnośląskiej Świdnicy.

Od 1 maja 2025 r. zmiany w rencie socjalnej

Renta socjalna jest świadczeniem przeznaczonym dla osób, które z powodu trwałego lub czasowego uszczerbku na zdrowiu nie są zdolne do podjęcia pracy zarobkowej. Przyznawana jest na podstawie określonych kryteriów, które muszą zostać spełnione zarówno pod względem wieku, jak i stanu zdrowia.

Samochód w firmie. Teraz Ford Transit we flocie Truck Care: 20 modeli z zabudową izotermiczną na wynajem krótkoterminowy

Truck Care firma oferująca kompleksowy wynajem pojazdów użytkowych zdecydowała się na powiększenie swojej floty wynajmu krótkoterminowego o kolejne Fordy. Tym razem wybór padł na 20 Transitów z zabudową izotermiczną. Zamówione samochody trafią do oferty najmu krótkoterminowego.

Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Osoby z niepełnosprawnościami. Co może się zmienić w 2026 r.? [FAQ]

Co już wiemy o projektach ustaw kierowanych do osób z niepełnosprawnościami? Czy w 2026 r. wzrosną kwoty świadczeń? Prezentujemy odpowiedzi na ważne pytania. Pamiętajmy, iż aktualne przepisy mogą się jeszcze zmienić, o czym będziemy informowali na bieżąco.

Stopy procentowe NBP w dół o 0,5% w maju, w sumie 1-1,25% do końca 2025 roku. Taki scenariusz proponuje członek RPP Przemysław Litwiniuk

Są warunki do obniżki stóp proc. o 50 pb. (punktów bazowych) na posiedzeniu RPP w maju, kolejne cięcia możliwe byłyby na jesieni, w całym 2025 r. łącznie o 100-125 pb. - uważa członek RPP Przemysław Litwiniuk. Jak poinformował 24 kwietnia 2025 r., jeżeli na majowym posiedzeniu RPP nie padnie wniosek o obniżkę stóp, to złoży go sam.

Na to wychodzi, że na życzenie ZUS, mąż powinien wstać i umrzeć ponownie. Według nowych przepisów byłam zbyt młoda, kiedy mąż zmarł

Taki smutny wniosek czytelniczki o rencie wdowiej. Kolejne apele osób wykluczonych z tego nowego świadczenia (pierwsze wypłaty w lipcu 2025 r.). Śmierć nastąpiła za wcześnie.Takie kryterium prawne wprowadzili rząd i Sejm - limit wieku wdowy (55 lat) albo wdowca (60 lat) okazuje się kryterium dyskryminacyjnym. Warunkiem przyznania renty jest to, aby śmierć małżonka nastąpiła wtedy, gdy drugi małżonek przekracza te limity wieku. Zasada ta jest niezrozumiała dla wdów i wdowców.

Cyfrowe prawo jazdy: nadchodzą rewolucyjne zmiany dla kierowców w UE [Nowe przepisy]

Będzie cyfrowe prawo jazdy. Nadchodzą rewolucyjne zmiany w przepisach dla kierowców UE. Utrata prawa jazdy w jednym państwie rozciąga się na całą Unię Europejską. 17-letni kierowcy będą jeździli z opiekunami. Początkujący kierowcy otrzymają wyższe kary za łamanie przepisów. Co jeszcze się zmieni? Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?