adwokat kościelny Marcin Krzemiński – 509 587 213, m.krzeminski@kanonista.com
Kim jesteśmy?
Kancelaria Prawa Kanonicznego i Rodzinnego KANONISTA to jedna z pierwszych w Polsce świeckich kancelarii specjalizujących się w prawie kanonicznym, wyznaniowym i rodzinnym. Kancelarię tworzą mianowani adwokaci kościelni posiadający jednocześnie uprawnienia radców prawnych i doradców restrukturyzacyjnych – Jolanta Ogorzałek Krzemińska oraz Marcin Krzemiński.
Nasze ponad 15 letnie doświadczenie zaowocowało pomocą w przeprowadzeniu kilku tysięcy postępowań o stwierdzenie nieważności małżeństwa oraz spraw rodzinnych i wyznaniowych.
Czym się zajmujemy?
Nasza specjalizacja obejmuje prawo kanonicze, prawo wyznaniowe oraz prawo rodzinne.
Praktyka z zakresu prawa kanonicznego związana jest z prowadzeniem procesów o stwierdzenie nieważności małżeństwa, w ramach których organizujemy indywidualne konsultacje, redagujemy pisma procesowe oraz zapewniamy kompleksowe zastępstwo procesowe jako adwokaci i pełnomocnicy. Wspieramy strony powodowe i pozwane na etapie redagowania i składania skargi powodowej, zawiązania przedmiotu sporu, postępowania dowodowego, publikacji akt i dyskusji sprawy, jak również składając środki zaskarżenia.
Aktywność na płaszczyźnie prawa wyznaniowego dotyczy świadczenia usług i wsparcia prawnego na pograniczu prawa kanonicznego oraz prawa polskiego, głównie w zakresie funkcjonowania kościelnych osób prawnych w obrocie gospodarczym i cywilnoprawnym.
Praktyka prawa rodzinnego zmierza do zapewnienia kompleksowej obsługi prawnej w sprawach o rozwód cywilny, separację, podział majątku czy też w sprawach alimentacyjnych.
Jak działamy?
Współpracę rozpoczynamy zawsze od indywidualnej rozmowy, podczas której dokładnie omawiamy sprawę Klienta by zaproponować możliwie jak najkorzystniejsze rozwiązanie. Aktualna sytuacja związana ze stanem epidemii COVID-19 powoduje, iż często omawiamy sprawy z wykorzystaniem aplikacji pozwalających na zdalną komunikację jak TEAMS czy ZOOM. Po przedyskutowaniu sprawy ustalamy każdorazowo zakres pomocy w zależności od potrzeb Klienta.
Gdzie działamy?
Siedziba kancelarii znajduje się w Warszawie, tym niemniej posiadamy doświadczenie w prowadzeniu spraw o stwierdzenie nieważności małżeństwa przed sądami kościelnymi w całej Polsce, m. in. w Sądzie Metropolitalnym Warszawskim, Sądzie Kościelnym Diecezji Włocławskiej, Trybunale Metropolitalnym w Gnieźnie, Metropolitalnym Sądzie Duchownym w Poznaniu, Sądzie Metropolitalnym w Krakowie, Sądzie Metropolitalnym w Przemyślu, Sądzie Biskupim Diecezji Toruńskiej. Pomoc prawną świadczyliśmy także na terenie USA, Kanady czy Nowej Zelandii.
Obrońca węzła małżeńskiego pełni istotną rolę w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego. Kwintesencją jego pracy jest przygotowanie przedwyrokowych uwag (łac. animadversiones), w których odniesie się do zebranego w sprawie materiału dowodowego. Kto może zostać obrońcą węzła małżeńskiego? Czy warto przygotować odpowiedź na jego uwagi w procesie?
Procesy o stwierdzenie nieważności sakramentu małżeństwa, błędnie określane jako „rozwód kościelny” stały się tematem bardzo medialnym. Pojawiające się w prasie i mediach społecznościowych publikacje często powielają wiele fałszywych informacji dotyczących samego procesu. Warto zatem poznać główne fazy postępowania, jego przebieg i najważniejsze momenty mające znaczenie dla wszystkich uczestników procesu.