JSLegal Jankowki & Stroiński
Dołącz do grona ekspertówRODO, czyli restrykcyjne przepisy o ochronie danych osobowych i ogromne kary za ich naruszenie
13.10.2017
Horrendalne kary finansowe, którymi Unia straszy podmioty przetwarzające dane osobowe, spędzają sen z powiek wielu administratorom danych. Dotychczasowe procedury przetwarzania i formułki działające pod starą ustawą mogą nie wystarczyć pod rządami RODO. Z pomocą przedsiębiorcom spieszą organizacje sektorowe, tworząc kodeksy postępowania.
Nowe zasady wynagradzania członków organów spółek z udziałem Skarbu Państwa lub samorządu
19.10.2016
„Nowa ustawa kominowa” jak nazywana jest ustawa z dnia 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami. (Dz. U. poz. 1202). Wprowadza nowe rozwiązania w zakresie ustalania wynagrodzeń członków zarządów oraz rad nadzorczych spółek, w których akcje lub udziały posiada Skarb Państwa, samorząd, państwowe osoby prawne oraz komunalne osoby prawne. Wyodrębniono do jej zakresu podmiotowego spółki handlowe z obowiązującej „starej ustawy kominowej” (ustawa z dnia 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi), która ma zastosowanie nadal do pozostałych podmiotów tam wskazanych.
REKLAMA
Długotrwała choroba pracownika uzasadniania rozwiązanie umowy przez pracodawcę bez wypowiedzenia bez winy pracownika (art. 53 Kodeksu pracy). Zasadność powyższego została potwierdzona na początku 2016 roku przez Sąd Najwyższy (dalej: „SN”) w wyroku z dnia 21 stycznia 2016 roku (sygn. akt: III PK 54/15), w którym SN stanął na stanowisku, że uzasadniona przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony może wynikać także z okoliczności niezależnych od pracownika, np. z dezorganizującej pracę w zakładzie częstej lub długotrwałej usprawiedliwionej nieobecności pracownika z przyczyn zdrowotnych lub rodzinnych.