REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Adwokat Marta Kawecka Właściciel portalu LegalnaBudowa.pl

Dołącz do grona ekspertów
Adwokat Marta Kawecka Właściciel portalu LegalnaBudowa.pl

Portal www.LegalnaBudowa.pl prowadzony przez Kancelarię Adwokacką Marta Kawecka przeznaczony jest dla wszystkich, którzy mają styczność ze sprawami budowlanymi. Artykuły przedstawiają w prosty sposób zagadnienia prawa budowlanego, oraz praktyczne aspekty związane z budową. Portal oferuje również bezpłatne wzorce dokumentów.

Z treści ujętych w serwisie mogą korzystać między innymi firmy budowlane, osoby budujące swoje nieruchomości, jak i osoby pełniące samodzielne funkcje w budownictwie.

Portal prowadzi zespół prawników i specjalistów w zakresie nieruchomości i prawa budowlanego, posiadających wieloletnie doświadczenie zawodowe. Autorzy artykułów na co dzień zajmują się sprawami związanymi z prowadzeniem procesów administracyjnych oraz sądowych, inwestycjami budowlanymi oraz negocjacją umów.

www.legalnabudowa.pl

Kancelaria Adwokacka Marta Kawecka
ul. Świdnicka 39
50-039 Wrocław

tel. 500-15-76-25
biuro@kawecka-adwokat.pl

W toku realizacji inwestycji budowlanej może dojść do sytuacji, że zamawiający nie dokonuje zapłaty na rzecz wykonawcy za zrealizowane etapy prac. Wykonawca znajduje się wówczas w niekomfortowej sytuacji, bowiem ponosi ryzyko, że nie otrzyma wynagrodzenia, a poniesie koszty związane m.in. z zakupem i zużytkowaniem materiałów budowlanych. Rozwiązaniem dla wykonawcy może być przerwanie robót i zejście z placu budowy. Tego typu działanie musi być poprzedzone pewnymi krokami formalnymi.
Wciąż jeszcze istnieje ogromna liczba działek zabudowanych bezprawnie przez przedsiębiorstwa energetyczne. Chodzi o posadowione na nieruchomościach słupy energetyczne, postawione w okresie poprzedniego ustroju. Aktualnie istnieje możliwość domagania się odszkodowania za tego typu budowle, przy czym wartość dochodzonych kwot nieraz jest bardzo znaczna. Wystąpienie z roszczeniem do przedsiębiorstwa energetycznego musi być jednak poprzedzone dokładną analizą sprawy.

REKLAMA

Ustawa z dnia 16 września 2011r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (tzw. ustawa deweloperska) w sposób szczególny reguluje zasady odstąpienia od umowy deweloperskiej przez nabywcę i dewelopera. Tym samym ustawa ta wyłącza zasady ogólne kodeksu cywilnego.
Jednym z podstawowych celów ustawy z dnia 16 września 2011r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego jest przyznanie nabywcom specjalnej ochrony w razie upadłości deweloperów. Przed uchwaleniem ustawy głośne były bowiem przypadki, że nabywcy wpłacali pieniądze dla dewelopera, który potem ogłaszał upadłość. Nabywcy zostawali wówczas bez mieszkań i z zaciągniętym kredytem.

REKLAMA

Dokonanie odbioru jest z jednym z podstawowych obowiązków inwestora zamawiającego. Obowiązek odbioru nie dotyczy jednak tylko rzeczy wykonanych prawidłowo. Także jeżeli rzecz ma wady, które nie przesądzają o braku możliwości jej użytkowania, wówczas zamawiający również musi odebrać prace budowlane.
Od 2003 roku obowiązuje ustawa o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych. Określa się ją jako specustawę, bowiem zawiera szczególne rozwiązania dotyczące ustalenia lokalizacji dróg, podziałów nieruchomości i nabywania tych nieruchomości pod budowę drogi. Przewidziane rozwiązania mają szczególny charakter, nie stosowany w żadnych innych ustawach.
Kara umowna to jeden z najpopularniejszych zapisów w umowie o roboty budowane. Jest to zapis, który zabezpiecza strony na wypadek nie wykonania lub nienależytego wykonania obowiązków przez drugą stronę umowy.
Wszystkie sprawy administracyjne powinny być załatwiane w określonych terminach. Terminy te wskazuje albo kodeks postępowania administracyjnego (k.p.a.) albo, w niektórych sprawach, przepisy szczególne.
Aktualnie w obrocie prawnym obowiązują dwie normy dotyczące obliczania powierzchni lokalu mieszkalnego.
W umowie o roboty budowlane zarówno inwestor jak i wykonawca mogą stosować zapisy, które ochraniają ich interesy. Poniżej przedstawiamy najbardziej powszechne zabezpieczenia gwarantujące prawidłowe wykonanie umowy.
Co do zasady wykonawca odpowiada za wady wykonanych robót na podstawie rękojmi. Odpowiedzialność wykonawcy jest oparta na takich samych zasadach jak w umowie o dzieło i na zasadzie odesłania – jak w umowie sprzedaży. W pewnych sytuacjach odpowiedzialność wykonawcy jest wyłączona, nawet wówczas gdy wykonane prace są wadliwe.
Zgodnie z kodeksem cywilnym inwestor odpowiada solidarnie z generalnym wykonawcą za zapłatę wynagrodzenia na rzecz podwykonawcy. Zasada ta obowiązuje co do umów zawieranych w trybie zwykłym jak i na podstawie ustawy Prawo zamówień publicznych. W tym ostatnim przypadku odpowiedzialność inwestora jest uzależniona od spełnienia pewnych szczególnych warunków.

REKLAMA