REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Blog Księgowy

Piszemy o finansach i podatkach

Ten blog ma pomóc nam i naszym czytelnikom zaoszczędzić czas w codziennej, niełatwej pracy księgowego.
Każdego dnia zmierzamy się z wieloma problemami, które trzeba szybko rozwiązać. Oprócz ograniczenia czasowego są też inne zawiłości, które nie ułatwiają rozwiązania powstałej sytuacji.
Przepisy podatkowe często się zmieniają, zwykle na niekorzyść podatników, a właściciele firm chcą jak najmniejszych obciążeń podatkowych. Dodatkowo, programy księgowe też niejednokrotnie nie nadążają za ciągłymi zmianami. Dlatego postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce i za pomocą bloga pomóc nie tylko sobie, ale też innym.
Na naszym blogu można znaleźć odpowiedzi na wiele nurtujących pytań z zakresu księgowości, podatków, prowadzenia firmy czy prawa, jak również sporą dawkę humoru w naszym kąciku rozrywki.

www.blogksiegowy.pl

kontakt@blogksiegowy.pl

Prezent komunijny to klasyczna darowizna. Nie zawsze jednak trzeba od niej zapłacić podatek. Jak „ominąć” płacenie podatku komunijnego?
Coraz częściej wesela są na celowniku urzędów skarbowych. Prezenty ślubne mogą być bowiem traktowane jako darowizna. Wysokość podatku oraz to czy go zapłacimy jest zależna od kwoty jaką otrzymamy oraz stopnia pokrewieństwa darczyńcy. Jakie środki należy zgłosić fiskusowi?

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna wejdzie w życie od 2019 roku. Jednak będą mogli z niej skorzystać również ci, którzy są już w trakcie modernizacji przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Jaka będzie wysokość ulgi w 2019 r.? Kto będzie uprawniony do jej utrzymania?
Już za kilka dni, 1 kwietnia 2017 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy hazardowej. Jak zmienią się przepisy dotyczące organizowania gier hazardowych? Co zmieni się w zakresie opodatkowania?

REKLAMA

Zdaniem Ministerstwa Finansów produkty takie jak hamburgery, frytki, czy kebaby, nie mogą być opodatkowane 5% stawką VAT, gdyż nie podlegają pod PKWiU 10.85.1., lecz pod PKWiU 56. Nie ma tu znaczenia czy oferowane danie klient będzie mógł spożyć przy stoliku w klimatyzowanym pomieszczeniu, czy też dostanie je do ręki zawinięte w bibułkę.
W 2017 r. papierowe dowody zakupu mają zostać zastąpione przez elektroniczne paragony. Z punktu widzenia przedsiębiorców e-paragon może przynieść spore korzyści. Jakie?
Od 1 sierpnia obowiązują nowe wzory deklaracji VAT. Dotychczasowe deklaracje co do zasady nadal można wykorzystywać, jednak nie dłużej niż do rozliczenia ostatniego okresu rozliczeniowego roku 2016.
Urzędy często poza sankcyjną stawką podatku naliczają dodatkowo odsetki za zwłokę z tytułu nieuregulowania w terminie podatku. Na szczęście sądy orzekające stają po stronie podatnika.
Czy cena sprzedaży powinna być wyższa niż wydatki poniesione na zakup? W jakich sytuacjach niezastosowanie się do cen rynkowych nie zostanie zakwestionowane przez organy podatkowe?
Podatek od sprzedaży detalicznej w swoim założeniu miał uderzać w gigantów, stwarzając tym samym uczciwszą konkurencję względem mniejszych punktów handlowych. Czy biorąc pod uwagę ustaloną kwotę wolną od podatku takie założenia okażą się realne?
Od 1 stycznia 2017 r. limit płatności gotówkowych zostanie obniżony z 15 tys. euro do 15 tys. zł. Jakie to oznacza konsekwencje dla przedsiębiorców?
Umowy międzynarodowe o unikaniu podwójnego opodatkowania normują szereg rodzajów podatków od dochodów m.in. spółek czy sportowców. Umowy zawierają również zapisy regulujące wymianę informacji pomiędzy państwami.
Obowiązujące przepisy określają trzy rodzaje pełnomocnictw. Jakich? Kiedy należy zgłosić dokument do Centralnego Rejestru Pełnomocnictw Ogólnych (CRPO)?
Wejście w życie ustawy o administracji podatkowej zostało odroczone do 1 stycznia 2017 r. Czy przedmiotowa reforma usprawni pracę urzędów? Czego mogą spodziewać się podatnicy?
Jakie podatki płaci reprezentacja Polski Euro 2016? Czy płacenie podatków w Polce jest dla piłkarzy korzystne?
Czy podczas jednej wizyty u notariusza możliwe jest założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki komandytowej? Z pewnością stanowiłoby to ułatwienie dla niejednego przedsiębiorcy.
1 września 2016 r. ma wejść w życie nowelizacja Kodeksu pracy, dotycząca tzw. syndromu pierwszej dniówki. Po zmianach pisemną umowę o pracę pracownik będzie musiał otrzymać przed dopuszczeniem go do czynności będących przedmiotem pracy.
Projekt Ordynacji podatkowej nie zakłada całkowitych zmian treści klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Warto jednak zwrócić uwagę na przepisy przejściowe.
Co jest korzystniejsze – zakup nowego samochodu czy wprowadzenie do ewidencji środków trwałych swojego prywatnego auta? Jakie warunki należy spełnić, aby prywatny samochód wprowadzić do działalności?
Do końca 2016 roku można odzyskać zwrot nadpłaty z ZUS. Kto ma największe szanse na zwrot zapłaconych składek?

REKLAMA