REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
dr Witold Florczak

Aktuariusz, Ekspert ds. wyceny rezerw na świadczenia pracownicze

Witold Florczak ma 18-letnie doświadczenie w praktyce aktuarialnej, w tym 12-letnie w obszarze wyceny rezerw na świadczenia pracownicze. Zajmował kierownicze stanowiska w zakładach ubezpieczeń oraz w firmach konsultingowych – był m.in. dyrektorem w KPMG odpowiedzialnym za usługi aktuarialne.

Obecnie prowadzi własną firmę doradztwa aktuarialnego – AKSJOM Doradztwo Aktuarialne (www.aksjom.pl) – specjalizującą się zarówno w wycenie rezerw na świadczenie pracownicze, jak i w usługach konsultingowych na rzecz instytucji finansowych (usługi aktuarialne, Wypłacalność II, zarządzanie ryzykiem, rachunkowość zakładów ubezpieczeń).

Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Aktuariuszy oraz brytyjskiego Instytutu Aktuariuszy. Autor publikacji w prasie branżowej, w tym również poświęconych wycenie rezerw na świadczenia pracownicze. Współautor projektu Krajowego Standardu Aktuarialnego dotyczącego wyceny zobowiązań z tytułu świadczeń pracowniczych.


Kontakt:

dr Witold Florczak

AKSJOM Doradztwo Aktuarialne

ul. Kiedacza 32G

02-776 Warszawa

www.aksjom.pl

email: witold.florczak@aksjom.pl

Wycena rezerwy na świadczenia pracownicze to skomplikowany proces. W tym procesie, wszystkie składowe powinny być właściwe i w poprawny sposób powinny odzwierciedlać rzeczywistość. Kluczowe składowe tego procesu to: dane na temat pracowników jednostki, zasady wypłaty świadczeń pracowniczych, model aktuarialny wykorzystywany do wyceny rezerwy, założenia aktuarialne wykorzystywane do wyceny.
Dokonując wyceny rezerw na świadczenia pracownicze zgodnie z MSR 19 „Świadczenia Pracownicze”, aktuariusz wyceniający rezerwy wycenia nie tylko wartość tych rezerw na dany dzień bilansowy, ale dokonuje także wyceny poszczególnych składowych, które objaśniają odbiorcom raportu z wyceny rezerw jak i dlaczego poszczególne założenia i dane wejściowe wpływają na zmianę wartości rezerw na świadczenia pracownicze pomiędzy danymi datami bilansowymi.

REKLAMA