Łukasz Chmielniak
Dołącz do grona ekspertów
Przestępstwo oszustwa jest ciągle jednym z najczęściej popełnianych przestępstw w obrocie gospodarczym. Nie każde jednak niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania będzie mogło być zakwalifikowane jako oszustwo w świetle prawa karnego.
Przedsiębiorcy, którym zostały postawione zarzuty udziału w karuzeli VAT często zaskoczeni argumentują: wszystko było w porządku, kontrahent został przeze mnie zweryfikowany, sprawdziłem go w VIESie, był czynnym podatnikiem, towar przyjechał, został rozładowany u mnie w magazynie, sprawdzony, czasami nawet dla pewności znaczyliśmy towar i nigdy nie zauważyłem, żeby przyjechała do mnie ta sama partia. Czy mogę być uczestnikiem karuzeli i nie wiedzieć o tym?
REKLAMA
Zbliżają się wybory, więc niedługo głośno będzie znowu o komisji śledczej do spraw VAT. Wszystko to za sprawą raportu komisji, który z pewnością posłuży do walki wyborczej. Myślę więc, że to dobry moment, aby napisać kilka zdań o karuzelach VAT. W artykule tym wskażę, na jakie elementy zwracają uwagę organy ścigania i organy podatkowe przy ocenie transakcji karuzelowych.
Skuteczna korekta deklaracji podatkowej
13.10.2014
Skuteczna korekta deklaracji podatkowej jako sposób na bezkarność za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe jest możliwa na gruncie regulacji kodeksu karnego skarbowego. Jak zatem złożyć prawnie skuteczną korektę deklaracji podatkowej, a tym samym uchronić się przed ukaraniem?
REKLAMA
Jak skutecznie złożyć czynny żal?
01.10.2014
Czynny żal, dobrowolne poddanie się karze, ugoda z organami ścigania oraz aktywne działanie przede wszystkim podczas rozprawy sądowej to sposoby obrony w sprawach karnych gospodarczych oraz karnych skarbowych. Jak więc prawidłowo i skutecznie złożyć czynny żal?
Czy można fotografować akta sądowe?
16.09.2014
Fotografowanie akt sądowych nie zostało uregulowane wprost w kodeksie postępowania karnego. Stronom postępowania karnego przysługuje prawo dostępu do akt sprawy. Czy obejmuje ono także możliwość wykonania fotografii akt sądowych?
Postępowanie w przedmiocie zastosowania tymczasowego aresztowania w kształcie sprzed 2 czerwca 2014 r. naruszało podstawowe zasady procesu karnego.
Decyzje podejmowane przez menadżerów rodzą pewnego rodzaju ryzyko gospodarcze, którego poziom uzależniony jest od ich wagi. Ale czy każda decyzja od razu może rodzić gospodarczą odpowiedzialność karną?