Dominika Miśkiewicz
Dołącz do grona ekspertów
Jak stanowi art. 18 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników stanowi przychód, o którym mowa w art. 4 pkt 9, z zastrzeżeniem ust. 2 ustawy.
Pozbawienie praw rodzicielskich
20.02.2015
Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy w art. 111 przewiduje możliwość ograniczenia władzy rodzicielskiej. Zgodnie z przepisem, jeżeli władza rodzicielska nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo jeżeli rodzice w sposób rażący zaniedbują swe obowiązki względem dziecka lub nadużywają władzy rodzicielskiej, sąd opiekuńczy pozbawi ich jej. Pozbawienie władzy rodzicielskiej może być orzeczone także w stosunku do jednego z rodziców.
REKLAMA
Badania lekarskie osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami oraz kierowców podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Chociaż wydanie ekspertyzy lekarskiej lub orzeczenia należy do kompetencji lekarza, świadczącego usługi medyczne, to aby móc zastosować przedmiotowe zwolnienie z VAT, musiałoby to służyć stricte profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.
By móc wnosić o ustalenie nieważności małżeństwa kościelnego, musi zaistnieć przynajmniej przeszkoda zrywająca, wada dotycząca zgody małżeńskiej czy też brak formy przepisanej prawem. Jednakże Kodeks Prawa Kanonicznego, wprowadza również możliwość rozwiązania zawartego małżeństwa.
REKLAMA
Jakie są przesłanki dopuszczalności orzeczenia rozwodu? Na czym polega trwały i zupełny rozkład pożycia?
Niebieska Karta
23.05.2013
Celem procedury Niebieskiej Karty jest dokumentowanie i zapobieganie występowaniu przemocy domowej. Podstawą prawną wprowadzenia procedury jest art. 9d ust. 5 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Na jej mocy wydane zostało rozporządzenie z dnia 13 września 2011r. w sprawie procedury „Niebieskiej Karty” oraz wzorów stosowanych w niej formularzy.
Znęcanie się jako forma przemocy w rodzinie
23.05.2013
Przestępstwo znęcania się znajduje się w rozdziale XXVI Kodeksu karnego, który dotyczy przestępstw przeciwko rodzinie i opiece. Przepis art. 207 Kk określa je jako przestępstwo znęcania się fizycznego lub psychicznego nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny.
Umowa o dożywocie - skutki zawarcia
23.05.2013
Zawieranie umowy o dożywocie jest powszechnie praktykowane w stosunkach cywilnych, bowiem zawarcie tej umowy, ze względu na jej wzajemny charakter, przynosi korzyści obu stronom.