Olga Borkowska
Dołącz do grona ekspertówKilka roszczeń - jeden proces
04.11.2009
W niektórych sytuacjach względy ekonomiki procesowej przemawiają za dopuszczalnością kumulacji kilku roszczeń w jednym pozwie. Zatem, w jednym pozwie możemy zgłosić kilka samodzielnych roszczeń skierowanych przeciwko temu samemu pozwanemu.
Zwolnienie z długu
09.10.2009
Zwolnienie z długu to czynność o charakterze rozporządzającym, poprzez którą dochodzi do umorzenia zobowiązania bez zaspokojenia wierzyciela. Zwolnienie z długu ma charakter umowy, która zostaje zawarta, kiedy wierzyciel zwalania dłużnika z długu, a dłużnik zwolnienie to przyjmuje. Zwolnienie z długu, zatem musi być zaakceptowane przez dłużnika.
REKLAMA
Generalna zasada procesu cywilnego stanowi, iż sąd w każdym stanie postępowania powinien dążyć do ugodowego załatwienia sprawy. Zasada ta wiąże się z przekonaniem, iż ugodowe załatwienie sporu jest najlepsza formą załatwienia sprawy.
Umorzenie postępowania
27.08.2009
Generalna zasada postępowania cywilnego stanowi, iż postępowanie kończy się wraz z wydaniem przez sąd ostatecznego orzeczenia rozstrzygającego sprawę, co do istoty tj. wyroku w procesie i postanowienia rozstrzygającego sprawę co do istoty w postępowaniu nieprocesowym. Jednak w czasie trwania postępowania mogą wystąpić okoliczności, które spowodują, iż wydanie orzeczenia rozstrzygającego sprawę, co do istoty jest niemożliwie lub stało się nieaktualne.
REKLAMA
Sprzedaż na raty
18.08.2009
Sprzedaż na raty to szczególny rodzaj sprzedaży uregulowany w kodeksie cywilnym. Sprzedaż na raty charakteryzuje się tym, iż dokonywana jest w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedawcy, a kupującym jest osoba fizyczna.
Zadatek a zaliczka
28.07.2009
Zawarta pomiędzy stronami umowa powinna wskazywać czy wpłacona przy zawarciu umowy kwota jest zadatkiem czy też zaliczką. Kwota wręczona przy zawarciu umowy będzie stanowić zadatek, jeżeli będzie to wyraźnie określone w umowie, bez takiego zastrzeżenia kwota wpłacona przy zawarciu umowy będzie stanowiła zaliczkę.
Specyfika sporów wynikających ze stosunku pracy spowodowała, iż ustawodawca postępowanie w sprawach z zakresu prawa pracy uregulował jako postępowanie odrębne. Oznacza to, iż w pierwszej kolejności zastosowanie mają przepisy regulujące odrębności postępowania z zakresu prawa pracy a następnie ogólne przepisy kodeksu postępowania cywilnego.
Opóźnienie i zwłoka dłużnika
15.06.2009
Przepisy prawa cywilnego rozróżniają zwykłe opóźnienie oraz tzw. opóźnienie kwalifikowane, zwane inaczej zwłoką. Czym jest zwłoka dłużnika i jakie ma ona konsekwencje?
Uznanie za zmarłego
14.05.2009
Celem postępowania o uznanie za zmarłego jest usunięcie niepewności poprzez uznanie, że osoba zaginiona zmarła. Jak przebiega to postępowanie i kiedy zaginiony zostanie uznany za zmarłego?