Konrad Karpowicz
Dołącz do grona ekspertówLeasing konsumencki a kredyt
07.07.2011
Mała popularność leasingu konsumenckiego jest efektem bariery mentalnej klientów indywidualnych. Dla wielu z nich najważniejsze jest poczucie, że samochód jest ich własnością, a nie jak w przypadku usługi leasingu – własnością firmy leasingowej. Klienci indywidualni dopiero uczą się tego, że można w pełni korzystać z auta, nie posiadając go na własność.
Patrząc za okno, można uznać, że na tegoroczne przygotowania samochodu do zimy jest już za późno, ale niebawem ferie i czas wzmożonych podróży szczególnie w góry, gdzie przyda się nie tylko dobry samochód, ale i szereg niezbędnych zimowych akcesoriów.
REKLAMA
Czym są programy vendorskie?
28.12.2010
Programy vendorskie to programy sprzedaży znanych marek oparte na umowie między daną marką a firmą leasingową, która finansuje dane produkty/usługi. Inaczej mówiąc, program vendorski umożliwia finansowanie poprzez leasing produktów oferowanych przez określonego dostawcę.
Czym jest leasing zwrotny samochodów?
13.12.2010
Leasing zwrotny samochodów czyli tzw. sale and lease back to rodzaj umownego stosunku cywilnoprawnego. Polega on na tym, że klient firmy leasingowej uprzednio sprzedaje jej swoje samochody firmowe, a następnie przystępuje do umowy leasingowej, na podstawie której nadal korzysta z tych samochodów.
REKLAMA
Wraz z początkiem nowego roku planowane są ograniczenia w odliczaniu VAT przy leasingu aut. Kolejne czekają nas w latach 2012 i 2013. Jak przedsiębiorcy mogą się do nich przygotować?
Rynek firm leasingowych w Europie
08.12.2010
Według LeaseEurope, europejskiej organizacji zrzeszającej narodowe
związki leasingowe, branża leasingu na starym kontynencie może wreszcie
mówić o osiągnięciu stabilizacji. Po spektakularnych spadkach na
poziomie 32% wartości finansowanych środków (rok 2009 do 2008) rynek
wyszedł na prostą. Dane LeaseEurope za I półrocze 2010 to
potwierdzają. Cały rynek europejski sfinansował w tym okresie środki o
wartości blisko 94 mld EURO, co daje minimalny co prawda, ale wzrost
wobec I półrocza 2008 o 0,3 %.
Jednym z kluczowych atutów leasingu – szczególnie w porównaniu z kredytem bankowym – jest ograniczenie formalności do jedynie niezbędnych. W praktyce oznacza to minimalną wymaganą liczbę dokumentów potrzebną do rozpatrzenia wniosku i podpisania umowy.
Niezapłacona rata leasingowa i co dalej
01.12.2010
Sprawy związane z zaległościami uregulowane są zawsze w ogólnych warunkach umowy leasingu (OWUL). Za opóźnienia naliczane są odsetki karne, których wysokość nie może
przekroczyć czterokrotności stopy kredytu lombardowego. Firma leasingowa wysyła również monit/wezwanie do zapłaty, za które pobiera opłatę wymienioną w Tabeli Opłat i Prowizji.
Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą i postanowiłeś zawrzeć umowę leasingu musisz liczyć się z tym, iż kradzież auta pociąga za sobą dodatkowe formalności wobec leasingodawcy. Spoczywa na Tobie m.in. obowiązek zawiadomienia leasingodawcy o kradzieży samochodu. Jak to wygląda w praktyce?
Co zrobić, gdy kończy się umowa leasingu
17.09.2010
Zawierając umowę leasingu warto zastanowić się nad tym, jakie kroki należy podjąć przed jej zakończeniem. Jakie są możliwości? Przeczytaj.
Czym jest wartość rezydualna
15.09.2010
Zakończenie umowy leasingu powoduje, że jej przedmiot wyceniany jest w oparciu o wartość rezydualną. Czym ona jest?
Czy warto inwestować w auta pokontraktowe
15.09.2010
Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i szukasz możliwości zakupu sprawdzonego auta powinieneś zwracać uwagę na kilka możliwych źródeł potencjalnego zakupu. Jednym z nich jest nabycie auta poleasingowego od firmy leasingowej.
Leasing, czyli używać zamiast posiadać
10.08.2010
Leasing to rozwiązanie finansowe zarówno dla małych czy średnich firm, które dopiero rozwijają skrzydła, jak i dużych firm o sporym potencjale rynkowym.
Co można zyskać na leasingu konsumenckim
10.08.2010
Potocznie mówi się o nim ”leasing dla Kowalskiego”. Aby z niego skorzystać nie trzeba prowadzić działalności gospodarczej, jest bowiem usługą alternatywną dla kredytu czy zakupu za gotówkę dostępną dla osób indywidualnych. Co można dzięki niemu zyskać? Przeczytaj.