Anna Gąsecka
Dołącz do grona ekspertówSygnalista czyli donosiciel?
15.03.2021
Sygnalista to nie donosiciel. Ważne jest budowanie tej świadomości wśród pracowników. Pracodawca nie powinien więc ograniczać się do wprowadzenia nowego rozwiązania i procedur. Jakie są skutki zgłoszenia nieprawidłowości?
Ochrona sygnalistów w firmie to również korzyści dla pracodawców. Prezentujemy najważniejsze z nich.
REKLAMA
Dyrektywa o sygnalistach oznacza nowe obowiązki dla pracodawców. Kto powinien zacząć myśleć o wdrożeniu systemu zgłaszania nieprawidłowości?
Ochrona sygnalistów w 2021 r. zostanie wprowadzona poprzez implementację unijnej dyrektywy (do 17 grudnia). Co zmiany oznaczają dla pracodawcy?
REKLAMA
Sygnalista - nowe obowiązki pracodawców 2021
14.12.2020
Sygnalista to osoba zgłaszające naruszenia prawa Unii w zakładzie pracy. Dyrektywa o sygnalistach zostanie wdrożona w grudniu 2021 r. Kogo dotyczy? Jakie będą nowe obowiązki pracodawców związane z instytucją sygnalisty? Co zgłasza sygnalista? Kto będzie chroniony? Na czym polega ochrona? Za co przewiduje się kary?
Internet, z uwagi na możliwość zachowania anonimowości, umożliwia swobodę wypowiedzi, która często bywa nadużywana. Prowadzi to niejednokrotnie do naruszania dobrego imienia, czci, dobrej sławy osób fizycznych, ale także renomy osób prawnych. Ofiarą naruszeń mogą paść przedsiębiorcy, którym przypisuje się np. brak uczciwości, brak kompetencji, nierzetelność, naruszanie praw pracowników czy niewywiązywanie się z zobowiązań kontraktowych. Informacje tego typu umieszczane w Internecie mogą w poważny sposób szkodzić interesom przedsiębiorców, narażając ich na utratę zaufania i powodując, że potencjalni klienci będą rezygnować z ich usług.
Przedsiębiorcy świadczący usługi telekomunikacyjne (telefon, internet, telewizja) muszą wiedzieć jakie zapisy w umowach dotyczących tych usług są niedopuszczalne.