ekspertka BCC ds. prawa pracy w zakresie zatrudniania cudzoziemców oraz własności intelektualnej
Partner w Kancelarii Sadkowski i Wspólnicy, odpowiedzialny za koordynację pracy Departamentów Prawa Pracy, Prawa Imigracyjnego oraz Prawa Własności Intelektualnej.
Reprezentuje jednych z największych pracodawców m.in. w branżach: bankowej, farmaceutycznej, kosmetycznej, kolejowej, budowlanej, spożywczej, w szczególności w sprawach związanych z zatrudnianiem transgranicznym i współpracą pracodawców z partnerami społecznymi. Specjalizuje się zarówno w indywidualnym jak i zbiorowym prawie pracy.
Zaangażowana w działalność dydaktyczną – prowadzi szkolenia otwarte i zamknięte oraz wykłady z zakresu prawa pracy, skierowane przede wszystkim do dyrektorów i specjalistów ds. personalnych w największych firmach.
Od 2016 r. wykładowca na Studiach Podyplomowych UJ, gdzie prowadzi wykłady w szczególności z zakresu tematyki zatrudniania cudzoziemców i delegowania pracowników.
Od listopada 2015 r. współtwórca ścieżki prawa pracy Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami (PSZK).
Autor m.in. artykułów publikowanych Studiach z zakresu prawa pracy i polityki społecznej wydawanych nakładem Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także w Rzeczpospolitej i Gazecie Prawnej. Współautor wydawnictw takich jak: „Dokumenty pracownicze. Wzory i komentarze” (red. nauk. K.W. Baran, Wolters Kluwer, Rok publikacji: 2014) oraz „Dokumenty w zatrudnieniu na podstawie pragmatyk służbowych. Wzory i komentarze” (red. nauk. K.W. Baran, Wolters Kluwer, Rok publikacji: 2015), Akty wykonawcze prawa pracy. Komentarz (red. nauk. K.W. Baran, Wolters Kluwer, Rok publikacji: 2016).
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, radca prawny, wpisana na listę radców prawnych przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Opolu, nr wpisu OP-C-647/2012.
Zatrudnianie cudzoziemców przez agencje pracy tymczasowej wymaga przestrzegania szczególnych przepisów. Jeśli wymaga tego prawo, agencje pracy tymczasowej powinny ponadto uzyskać zezwolenie na pracę przez cudzoziemca. Jakie są obowiązki agencji?