REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Małgorzata Regulska-Cieślak

Dołącz do grona ekspertów
Małgorzata Regulska-Cieślak

Radca prawny

Małgorzata Regulska-Cieślak jest radcą prawnym i obecnie prowadzi indywidualną praktykę zawodową w Warszawie. Jest współautorką trzech następujących publikacji książkowych, które ukazały się nakładem Wydawnictwa C.H. Beck sp. z o.o.: "Kadry i płace w instytucjach kultury" (data wydania - 2012 r.), "Wzory dokumentów w instytucjach kultury" (data wydania -2013 r.), "Kadry i płace w instytucjach kultury" (data wydania - 2016 r.) - pod redakcją Michała Culepy. We wrześniu 2013 r., również nakładem Wydawnictwa C.H. Beck sp. z o.o., ukazała się książka pt. "Związki zawodowe w zakładzie pracy", której jest autorką.

Doświadczenie zawodowe zdobyła pracując w kancelariach prawnych, największych spółkach kapitałowych w Polsce oraz świadcząc wszechstronną pomoc prawną osobom fizycznym, korporacjom oraz instytucjom kultury.

W ramach swojej kariery zawodowej uczestniczyła w przeprowadzaniu procesu zwolnień grupowych, rozwiązywaniu sporów zbiorowych, oraz w przejściach zakładu pracy. Na co dzień uczestniczy w sporach sądowych z zakresu prawa pracy, sporządza opinie z zakresu prawa pracy oraz projekty wewnątrzzakładowych aktów prawa pracy.

Artykuły autorstwa radcy prawnego Małgorzaty Regulskiej-Cieślak ukazały się w Gazecie Małych i Średnich Przedsiębiorstw, w Prawie Spółek oraz w innych czasopismach.

Od września 2016 r. aktywnie prowadzi bloga www.umowyzpracownikiem.pl dotyczącego wszelkich umów zawieranych z pracownikami w ramach stosunku pracy.

Adres strony: www.kancelaria.prawna.warszawa.pl oraz www.umowyzpracownikiem.pl

Ustawa z 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami podpisana przez Prezydenta RP w dniu 26 lipca 2016 r. wprowadzi dużo zmian w zakresie wynagrodzeń członków zarządów, rad nadzorczych i głównych księgowych w spółkach z określonym kapitałem.
Pracownik mobbingowany może domagać się od pracodawcy dwóch rodzajów niezależnych od siebie świadczeń pieniężnych, tj.: zadośćuczynienia za krzywdę, albo odszkodowania - wyłącznie w jednym przypadku - jeżeli wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę i jako przyczynę rozwiązania umowy o pracę wskazał w oświadczeniu o rozwiązaniu lub wypowiedzeniu umowy o pracę stosowanie wobec niego mobbingu.

REKLAMA

Wydawać by się mogło, że o mobbingu napisano już wszystko. Trzeba jednak dodać, że liczba orzeczeń sądowych wydanych w tej kwestii z roku na rok rośnie. Wszystko przez to, że mobbing to szczególne zjawisko, które łączy w sobie i prawo i psychologię, a opisane jest w Kodeksie pracy tylko w jednym artykule.
Ochrona pracownicy przed zwolnieniem trwa tylko w okresie korzystania przez nią z urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego. Nie oznacza to jednak, że pracownica w ogóle nie jest objęta ochroną po powrocie do pracy z tych urlopów, bowiem przed natychmiastowym zwolnieniem chroni ją Kodeks pracy oraz sądy.

REKLAMA

Od 1 grudnia 2015 r. instytucje kultury muszą stosować się do nowego rozporządzenia z 22 października 2015 r. w sprawie wynagradzania pracowników instytucji kultury. Co zmienia nowe rozporządzenie?
Jeżeli w zakresie obowiązków pracownika ma nastąpić istotna zmiana, wiążąca się np. ze zmianą zakresu odpowiedzialności, to wówczas konieczne jest wręczenie wypowiedzenia zmieniającego lub zawarcie pisemnego porozumienia z pracownikiem, w którym wyraża on zgodę na dokonanie zmiany.
Uchwała odmawiająca udzielenia absolutorium nie jest rzadkim zjawiskiem zwykle stanowi czarny punkt w karierze członka zarządu. Nieudzielenie absolutorium nie oznacza automatycznego odwołania z funkcji członka zarządu lub rady nadzorczej. Stanowi ono jednak wyraz negatywnej oceny pełnienia przez daną osobę funkcji, czego logiczną konsekwencją powinno być odwołanie.
Jak pokazuje praktyka, przepisy ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych na tle różnych stanów faktycznych bywają niezwykle problematyczne. Każda ze stron, czy to związkowcy, czy to pracodawca stara się je interpretować z korzyścią dla siebie, co prowadzi w efekcie do wielu sporów.
Zgodnie z art. 203 § 1 Kodeksu spółek handlowych członkowie zarządu mogą być „w każdej chwili” odwołani uchwałą wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Co w sytuacji, gdy członek zarządu był jednocześnie zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony? W praktyce zdarza się przecież, że członka zarządu łączy ze spółką podwójny węzeł prawny - stosunek organizacyjny wynikający z powołania, jak również stosunek pracy.
Czy jest możliwe mimo ochrony uprawnień związanych z rodzicielstwem? W pewnych sytuacjach, tak.
Jak rozwiązać sytuację, gdy w umowie o pracę zawartej na czas określony strony nie zastrzegły możliwości jej rozwiązania przez wypowiedzenie, a mimo to pracodawca takiego wypowiedzenia dokonuje? Niewątpliwie dochodzi wówczas do naruszenia przepisów prawa pracy.
Czy w przypadku gdy pracownik samowolnie opuścił miejsce pracy nie informując o tym przełożonych, ani nie usprawiedliwiając swojej nieobecności w następnych dniach jego czyn stanowi uzasadnioną przyczynę rozwiązania umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia?
Często spotykana jest sytuacja, w której pracodawca chce rozwiązać umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Może to mieć swoje uzasadnienie ekonomiczne, bądź też źródłem takiej decyzji jest fakt, iż pracownik nie zaszkodzi pracodawcy podejmując pracę choćby u konkurencji.

REKLAMA