REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Karolina Kiecana

Prawnik w dziale prawnym HR Lex Sp. z o.o.

Absolwentka prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim w systemie stacjonarnym. Autorka kilku publikacji dla jednych z największych portali informacyjnych. Współautorka komentarza zmian do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych opublikowanym przez "Rzeczpospolitą". Na co dzień zajmuje się tematyką ubezpieczeniową oraz prawem pracy.

Od 1 stycznia 2022 r. doszło do zmiany okresu zasiłkowego po ustaniu ubezpieczenia. Do nowego roku, okres ten wynosił 182 dni, a po zmianie, uległ skróceniu aż o połowę, tj. do 91 dni. Zmiana ta na pierwszy rzut oka nie jest skomplikowana, jednak powoduje poważne problemy interpretacyjne związane ze zliczeniem okresów zasiłkowych przy trwaniu ubezpieczenia i po jego ustaniu.
Ograniczanie konkurencji - spółka zależna odpowie za działalność spółki dominującej. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w dniu 6 października 2021 r. w sprawie C-882/19 wydał istotny wyrok, który wpływa na prawo holdingowe spółek. Trybunał uznał, że każdy poszkodowany będzie mógł dochodzić odszkodowania od „przedsiębiorstw”, które uczestniczyły w kartelu lub w praktykach zakazanych na mocy art. 101 TFUE, naprawienia szkody wyrządzonej przez te praktyki antykonkurencyjne.

REKLAMA

Ubezpieczenie chorobowe – zmiany od 2022 roku. Ustawa nowelizująca ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych wprowadza istotne zmiany w zakresie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Zmieni się m.in. moment objęcia ubezpieczeniem chorobowym, jak również to, iż brak zapłaty składek ZUS lub zapłacenie ich w nienależytej wysokości nie spowoduje wyłączenia z ubezpieczenia chorobowego.

REKLAMA