Zakładanie biura rachunkowego - co warto wiedzieć?
REKLAMA
REKLAMA
Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)
REKLAMA
Prowadzenie biura rachunkowego to według przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych.
Otwarcie biura rachunkowego
Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych przepisy wyraźnie wskazują, że jest to działalność gospodarcza, która polega na świadczeniu usług w zakresie:
- prowadzenia, na podstawie dowodów księgowych, ksiąg rachunkowych, ujmujących zapisy zdarzeń w porządku chronologicznym i systematycznym,
- okresowego ustalania lub sprawdzania drogą inwentaryzacji rzeczowego stanu aktywów i pasywów,
- wyceny aktywów i pasywów
- sporządzania sprawozdań finansowych,
- gromadzenia i przechowywania dowodów księgowych oraz pozostałej dokumentacji przewidzianej ustawą.
Porozmawiaj o tym naszym FORUM!
50 ściąg księgowego z aktualizacją online - multipakiet: książka, serwis online
Polecamy: Biuro rachunkowe - warunki otwarcia
W praktyce pojawia się pytanie kto może takie biuro założyć? Czy może to być przedsiębiorca, który nie posiada przewidzianych ustawowo uprawnień do:
- prowadzenia, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych oraz udzielanie im pomocy w tym zakresie,
- sporządzania, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie im pomocy w tym zakresie?
Polecamy: Czy można założyć biuro rachunkowe nie posiadając licencji Ministra Finansów?
Odpowiedź jest twierdząca.
Od 10 sierpnia 2014 r. każdy (posiadający pełną zdolność do czynności prawnych, niekaralność w zakresie określonych przestępstw i ubezpieczenie OC) może usługowo prowadzić księgi rachunkowe i ewidencje podatkowe, sporządzać deklaracje podatkowe dla klientów i udzielać im porad podatkowych. Nie ma już obowiązku posiadania certyfikatu księgowego Ministerstwa Finansów uprawniającego przed tą datą do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Samochód w firmie 2015 - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia
Ustawa o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych - wprowadzająca deregulację w zakresie wydawania certyfikatów księgowych - została uchwalona przez Sejm w dniu 9 maja 2014 r. Ustawa ta 10 czerwca 2014 r. została opublikowana w Dzienniku Ustaw (poz. 768). Przepisy weszły w życie w zdecydowanej większości 10 sierpnia 2014 r.. Ustawa ta przewiduje likwidację instytucji certyfikatu księgowego i tym samym egzaminów uprawniających do uzyskania tego certyfikatu.
Polecamy: Jak z sukcesem prowadzić biuro rachunkowe?
Klient biura rachunkowego
Nawiązanie i utrzymywanie relacji wzajemnego zaufania między klientem a biurem rachunkowym to jeden z filarów prowadzenia firmy w tej branży. Trzeba pamiętać, aby uwzględnić specyfikę podmiotów, dla których będą świadczone usługi. Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą oczekują nie tylko profesjonalnej obsługi, ale przede wszystkim oszczędności czasu i braku nieścisłości.
Jak postępować, aby klient biura rachunkowego był zadowolony?
Polecamy: Instrukcja obsługi klienta biura rachunkowego
Odpowiedzialność biura rachunkowego
Za powstałe błędy odpowiedzialność ponosi podatnik płatnik podatków i składek – taka jest podstawowa zasada w relacjach między organami podatkowymi oraz ZUS-em, a klientem biura rachunkowego. Odpowiedzialność biura rachunkowego to cywilna odpowiedzialność odszkodowawcza.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA