RADA
Klient, który odebrał od Państwa pkpir za 2015 r., nie musi dokonywać zmian w CEIDG. Warto uzyskać od klienta potwierdzenie odbioru pkpir za 2015 r. i zobowiązać go do niezwłocznego dostarczenia księgi w przypadku ewentualnej kontroli. Szczegóły – w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
Terminy zawiadamiania naczelnika urzędu skarbowego o prowadzeniu pkpir są regulowane w przepisach rozporządzenia w sprawie prowadzenia pkpir. Z § 8 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie prowadzenia pkpir wynika, że:
Jeżeli na zlecenie podatnika prowadzenie pkpir zostało powierzone biuru rachunkowemu, podatnik jest obowiązany w terminie siedmiu dni od dnia zawarcia umowy z biurem rachunkowym zawiadomić o tym naczelnika urzędu skarbowego, któremu zostało złożone zawiadomienie o prowadzeniu księgi, wskazując nazwę i adres biura, miejsce (adres) prowadzenia oraz przechowywania księgi i dowodów związanych z jej prowadzeniem.
Wydatki na utrzymanie psa do ochrony biura rachunkowego można zaliczyć do kosztów
W związku z tym, jeśli prowadzenie i przechowywanie pkpir zostało powierzone Państwa biuru rachunkowemu, klient prawidłowo zamieścił odpowiednie informacje dotyczące tego faktu w CEIDG. Klient nie ma natomiast obowiązku dokonywania żadnych zmian we wpisie do CEIDG w związku z przekazaniem mu pkpir za 2015 r. Wzory wniosków składanych do CEIDG (gdzie wykazuje się miejsce przechowywania dokumentacji rachunkowej) fizycznie uniemożliwiają wskazanie kilku miejsc przechowywania poszczególnych pkpir oraz oznaczenie, która z nich dotyczy konkretnego roku podatkowego. Najważniejsze w tej sytuacji jest, że Państwa klient, który odebrał pkpir za 2015 r., został poinformowany, że musi ją przechowywać do czasu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Warto uzyskać od klienta potwierdzenie odbioru pkpir za 2015 r. i zobowiązać go do niezwłocznego dostarczenia księgi w przypadku ewentualnej kontroli.
Polecamy: Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów 2016 (książka + CD)
PODSTAWA PRAWNA:
● § 8 ust. 1 pkt 1, § 10 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów – j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 1037
Grzegorz Gębka
doradca podatkowy, prawnik, autor publikacji z zakresu prawa podatkowego, właściciel kancelarii prawno-podatkowej
Podyskutuj o tym na naszym FORUM