Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.
Obowiązkami wynikającymi z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (dalej: ustawa) są obciążone wszystkie podmioty zajmujące się usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych. Są to zatem wszyscy ci przedsiębiorcy, których działalność polega na świadczeniu usług w zakresie czynności, o których mowa w art. 4 ust. 3 pkt 2–6 ustawy o rachunkowości. Według tych przepisów usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych polega na wykonywaniu takich czynności, jak:
1) prowadzenie, na podstawie dowodów księgowych, ksiąg rachunkowych, ujmujących zapisy zdarzeń w porządku chronologicznym i systematycznym,
2) okresowe ustalanie lub sprawdzanie drogą inwentaryzacji rzeczywistego stanu aktywów i pasywów,
3) wycena aktywów i pasywów oraz ustalanie wyniku finansowego,
4) sporządzanie sprawozdań finansowych,
5) gromadzenie i przechowywanie dowodów księgowych oraz pozostałej dokumentacji przewidzianej ustawą.
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
Biorąc pod uwagę fakt, że część biur rachunkowych zajmuje się wyłącznie obsługą podatników prowadzących księgi przychodów i rozchodów (i nie wykonuje żadnej z ww. czynności w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych), nasuwa się pytanie, czy one również powinny wykonywać obowiązki nałożone przepisami ustawy. Ze względu na przytoczoną definicję usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych należy przyjąć, że tego rodzaju biura (tj. takie, które prowadzą tylko pkpir) nie mają obowiązku stosowania przepisów ustawy.
Ponadto należy przyjąć, że te biura, które wykonują usługi w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg i prowadzą też dla swoich klientów pkpir, podlegają przepisom ustawy tylko w obszarze prowadzonej działalności obejmującej prowadzenie dla klientów ksiąg rachunkowych. W tym zakresie występuje bowiem „usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych”, o którym mowa w ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. Obowiązki wynikające z ustawy nie obejmują natomiast tej działalności biura, która sprowadza się do prowadzenia dla klientów ksiąg podatkowych – jakimi są podatkowe księgi przychodów i rozchodów.
Koszty w PIT i CIT 2017 - limit płatności gotówkowych
Wykonywanie czynności doradztwa podatkowego przez biuro rachunkowe
Natomiast wszystkie te biura, które wykonują co najmniej jedną z czynności uznawanych przez ustawę o rachunkowości za usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych, powinny w ramach tej części prowadzonej działalności wykonywać obowiązki nałożone ustawą. Jednym z takich obowiązków jest posiadanie stosownej pisemnej procedury, ale nie tylko. Stosowanie ustawy wymaga też przeprowadzenia odpowiednich szkoleń (potwierdzonych zaświadczeniami lub świadectwami ukończenia kursów), stosowania środków bezpieczeństwa finansowego, analizowania i rejestrowania podejrzanych transakcji i zgłaszania ich do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej.
Należy przy okazji zwrócić uwagę, że podmioty usługowo zajmujące się prowadzeniem ksiąg to niejedyne podmioty zobowiązane do stosowania przepisów ustawy. Są nimi także m.in.:
● biegli rewidenci wykonujący zawód,
● doradcy podatkowi wykonujący zawód.
Księgi prowadzone przez biuro rachunkowe w siedzibie firmy
Może być zatem tak, że jednostką obowiązaną do stosowania ustawy nie będzie biuro rachunkowe z tytułu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, lecz prowadzący biuro doradca podatkowy lub biegły rewident w ramach wykonywania zawodu. Doradca podatkowy będzie zobowiązany do stosowania przepisów ustawy w zakresie wykonywanych zawodowo czynności doradztwa podatkowego. Podobnie sytuacja będzie wyglądała w przypadku biegłego rewidenta, który jest podmiotem zobowiązanym do stosowania przepisów ustawy w związku z wykonywanym zawodem biegłego.
PODSTAWA PRAWNA:
● art. 8, 8a, 8b, 9, 10a i 10b ustawy z 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu – j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 455
Ewa Sławińska
redaktor naczelna „MONITORA księgowego”
Podyskutuj o tym na naszym FORUM