Opisane przez Pana w pytaniu usługi doradztwa podatkowego oraz usługi księgowe są trojakiego rodzaju:
- takie, które są świadczone na podstawie podpisanych umów o stałą obsługę podatkowo-księgową,
- takie, które są świadczone na rzecz tych samych klientów, jednak o charakterze sporadycznym,
- usługi jednorazowe.
W odniesieniu do pierwszego typu usług świadczonych na podstawie umów o stałą obsługę podatkowo-księgową z ustalonym miesięcznym okresem rozliczeniowym będzie miał zastosowanie art. 19a ust. 3 ustawy o VAT. Zgodnie z jego treścią usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. Usługę świadczoną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z jej świadczeniem w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi.
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy od usług wykonanych częściowo
Usługa stałej obsługi podatkowo-księgowej rozliczana w ustalonych przez strony umowy okresach rozliczeniowych niewątpliwie ma charakter usługi ciągłej. W zawartych umowach ustalono bowiem, że rozliczenie wykonanych prac następuje w okresach miesięcznych, co oznacza, że usługa ta nie kończy się wraz z zakończeniem tego okresu, lecz trwa nadal aż do momentu rozwiązania umowy. Ponadto, rozliczenie z klientem obejmuje całość wykonanych w danym okresie prac, a nie poszczególne czynności (etapy) po ich wykonaniu. W praktyce oznacza to, że w miesiącu rozliczeniowym ewidencjonowane są dokumenty z tego miesiąca i poprzedniego po dostarczeniu ich do kancelarii przez klienta, a usługa świadczona jest w sposób ciągły i nieprzerwany, przy czym na koniec miesięcznego okresu rozliczeniowego wystawiana jest faktura za całość wykonanych prac.
Polecamy: Praktyczny leksykon VAT
Natomiast usługi świadczone, co prawda na rzecz tych samych klientów, jednak w sposób nieregularny (co jakiś czas - bliżej nieokreślony, gdyż potrzeba skorzystania z usługi zawsze jest inicjowana przez klienta) nie mają charakteru usług ciągłych. Trzeba je więc potraktować identycznie, jak usługi świadczone jednorazowo, pod względem ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego. W odniesieniu zatem do tych usług - zarówno świadczonych sporadycznie na rzecz tych samych klientów, jak i usług jednorazowych - obowiązek podatkowy będzie powstawał na zasadach ogólnych, tj. z momentem ich wykonania.
Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 24 kwietnia 2014 r. (sygn. ILPP5/443-34/14-4/KG) czytamy:
(...) świadczone przez Spółkę w ramach kompleksowego zlecenia usługi księgowe i doradztwa podatkowego można uznać za usługi o charakterze ciągłym. W konsekwencji, Spółka postąpi prawidłowo określając moment powstania obowiązku podatkowego dla tychże usług w oparciu o art. 19a ust. 3 ustawy, czyli po zakończeniu każdego okresu rozliczeniowego, którym w analizowanym przypadku jest ostatni dzień miesiąca.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 19a ust. 1 i 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM