Czy sprzedaż oddziału biura rachunkowego podlega VAT
REKLAMA
REKLAMA
RADA
REKLAMA
W przedstawionym przypadku zbycie oddziału biura rachunkowego nie będzie podlegało opodatkowaniu VAT jako zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
UZASADNIENIE
Przepisów ustawy o VAT nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Artykuł 6 ustawy o VAT, ze względu na wyjątkowy charakter w stosunku do zasady powszechności opodatkowania, powinien być interpretowany ściśle. Oznacza to, że ma on zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.
Polecamy: Biuletyn VAT
Przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Z orzecznictwa sądów administracyjnych wynika, że będący przedmiotem transakcji oddział może być uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, jeżeli jest wyodrębniony zarówno pod względem organizacyjnym, jak i finansowym. Przy tym nie jest konieczne, aby był to zakład samobilansujący. Ważne jest, aby możliwe było przypisanie tej części przedsiębiorstwa wypracowanych przez nią przychodów oraz generowanych kosztów.
Zobacz definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa w Encyklopedii księgowego na www.inforfk.pl
Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze.
Biura rachunkowe mogą korzystać ze zwolnienia z VAT – zmiana stanowiska MF
Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Ponadto wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne, niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie.
Z pytania wynika, że oddział biura rachunkowego Czytelnika można uznać za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, ponieważ odznacza się odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym. W takim przypadku zbycie oddziału biura rachunkowego nie będzie podlegało opodatkowaniu VAT.
PODSTAWA PRAWNA:
● art. 6 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 35
Grzegorz Ziółkowski
prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor licznych publikacji
Jeżeli w tym artykule nie znalazłeś rozwiązania swojego problemu – napisz redakcja2@inforfk.pl
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA