Biura rachunkowe a zastosowanie zwolnienia podmiotowego VAT
REKLAMA
REKLAMA
Osoby, które prowadzą małe biura rachunkowe, które w ramach swojej działalności rozliczają jedynie kilku podatników. A prowadzenie przez nich biuro jest w głównej mierze odpowiedzialne za zapisywanie zdarzeń gospodarczych w podatkowej księdze przychodów i rozchodów oraz w rejestrach, prowadzenie dokumentacji kadrowej oraz sporządzanie deklaracji podatkowej. Natomiast nie zajmują się opiniowaniem, udzielaniem porad, pomocą w prowadzeniu ksiąg w ramach jednorazowych zleceń, nie sporządzają jednorazowych deklaracji, nie reprezentują podatników w sądzie oni przed innymi organami. Osoby o których mowa –księgowi, w ramach swojej działalności nie prowadzą doradztwa podatkowego a jedynie świadczą usługi, twierdzą, że odebrano im prawo do korzystania ze zwolnienia podmiotowego do wysokości 150 tys. zł obrotów.
REKLAMA
Zobacz: Biura rachunkowe mogą wrócić do zwolnienia podmiotowego z VAT
Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.
Zmiana ustawy o doradztwie podatkowym
10 sierpnia 2014 weszła w życie zmiana przepisów ustawy o doradztwie podatkowym. Ustawa deregulacyjna miała jedynie ułatwić dostęp do zawodu księgowego, a rezultat jej jest taki, że od 13 stycznia 2015 roku po udzielonej odpowiedzi na zapytanie redaktorów Gazety Podatkowej w sprawie wymienionego wyżej zwolnienia odpowiedź z ministerstwa wprowadziła szereg wątpliwości, a uwalniać miała jedynie czynności określone w art. 2 ust 1 pkt. 2 i 3 ustawy o doradztwie podatkowym tj.
- pkt. 2 prowadzenie w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, ksiąg rachunkowych, ksiąg podatkowych i innych ewidencji dla celów podatkowych oraz udzielanie im pomocy w tym zakresie;
- pkt. 3 sporządzanie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie im pomocy w tym zakresie.
Na co zwrócić uwagę wykupując polisę OC dla biura rachunkowego
Opisane czynności są określane działalnością rachunkowo-księgową. Nie wiążą się z czynnościami doradczymi. Natomiast wykonywanie niektórych czynności doradztwa podatkowego nie jest uzależnione od posiadania określonych uprawnień czy też statusu podmiotu.
Rozbieżności między obecnym stanowiskiem ministerstwa a interpretacją indywidualną Ministerstwa Finansów
Po 10 sierpnia 2014 roku zostały wydane pozytywne dla podatników interpretacje indywidualne, które umożliwiały zwolnienie z VAT: Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 4 grudnia 2014 r. IPTPP/443-689/14-4/RG, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 14 października 2014 r. IPTPP1/443-532/14-4/MW.
Ministerstwo Finansów 13 stycznia 2015 roku, wyjaśniło że zakres czynności doradztwa podatkowego określa art. 2 ustawy o doradztwie podatkowym. Natomiast obecne stanowisko ministerstwa jest odmienne od interpretacji indywidualnej Ministra Finansów z dnia 26.04.2011 roku, w której Minister Finansów zmienił negatywną dla podatnika odpowiedź Izby Skarbowej z Katowic. Minister Finansów sprostował stanowisko Izby twierdząc, że przepisy ustawy o VAT mówią, że co do zasady, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej identyfikuje się za pomocą tych klasyfikacji. Zatem określając czy świadczenie usług powoduje wyłączenie ze zwolnienia podmiotowego czy też nie, należy mieć na uwadze klasyfikację statystyczną świadczonych usług oraz stan faktyczny konkretnej sprawy. Dlatego mając na uwadze, że nomenklatura klasyfikacyjna różnicuje usługi w zakresie księgowości od usług doradztwa podatkowego, to nieuzasadnione byłoby stawianie znaku równości wobec tych usług.
Polecamy: Ściągi księgowego – PDF
Minister Finansów podzielił również pogląd podatnika, że ustawa o doradztwie podatkowym nie może przesądzać o konsekwencjach prawno-podatkowych w podatku VAT.
Które usługi mogą skorzystać ze zwolnienia, a które nie?
Odpowiedzi na powyższe pytanie udzielił podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, wyjaśniając że wg art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 000 zł. Natomiast do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.
Usługi księgowe - moment powstania obowiązku podatkowego w VAT
Stosownie do art. 113 ust. 13 pkt 2 lit. b ustawy o VAT zwolnień, o których mowa w ust. 1 i 9 tego artykułu ustawy, nie stosuje się do podatników świadczących usługi w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego. Wobec powyższego należy wskazać, że usługi w zakresie doradztwa (poza wskazanymi wyjątkami) nie korzystają ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT.
Planowane wydanie interpretacji ogólnej Ministra Finansów
Prowadzone są prace nad wydaniem interpretacji ogólnej Ministra Finansów w sprawie zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT wobec podmiotów wykonujących usługi związane z obsługą rachunkowo-księgową.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.