REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Biura rachunkowe a zastosowanie zwolnienia podmiotowego VAT

Paulina Andrzejczyk
Biura rachunkowe a zastosowanie zwolnienia podmiotowego VAT
Biura rachunkowe a zastosowanie zwolnienia podmiotowego VAT
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy małe biura rachunkowe, które nie prowadzą doradztwa podatkowego, a jedynie świadczą usługi, mogą skorzystać ze zwolnienia podmiotowego VAT?

Osoby, które prowadzą małe biura rachunkowe, które w ramach swojej działalności  rozliczają jedynie kilku podatników. A prowadzenie przez nich  biuro jest w głównej mierze odpowiedzialne za zapisywanie zdarzeń gospodarczych w podatkowej księdze przychodów i rozchodów oraz w rejestrach, prowadzenie dokumentacji kadrowej oraz sporządzanie deklaracji podatkowej. Natomiast nie zajmują się opiniowaniem, udzielaniem porad, pomocą w prowadzeniu ksiąg w ramach jednorazowych zleceń, nie sporządzają jednorazowych deklaracji, nie reprezentują podatników w sądzie oni przed innymi organami. Osoby o których mowa –księgowi, w ramach swojej działalności nie prowadzą doradztwa podatkowego a jedynie świadczą usługi, twierdzą, że odebrano im prawo do korzystania ze zwolnienia podmiotowego do wysokości 150 tys. zł obrotów.

REKLAMA

Autopromocja

Zobacz: Biura rachunkowe mogą wrócić do zwolnienia podmiotowego z VAT

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Zmiana ustawy o doradztwie podatkowym

10 sierpnia 2014 weszła w życie zmiana przepisów ustawy o doradztwie podatkowym. Ustawa deregulacyjna miała jedynie ułatwić dostęp do zawodu księgowego, a rezultat jej jest taki, że od 13 stycznia 2015 roku po udzielonej odpowiedzi na zapytanie redaktorów Gazety Podatkowej w sprawie wymienionego wyżej zwolnienia odpowiedź z ministerstwa wprowadziła szereg wątpliwości, a uwalniać miała jedynie czynności określone w art. 2 ust 1 pkt. 2 i 3 ustawy o doradztwie podatkowym tj.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- pkt. 2 prowadzenie w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, ksiąg rachunkowych, ksiąg podatkowych i innych ewidencji dla celów podatkowych oraz udzielanie im pomocy w tym zakresie;

- pkt. 3 sporządzanie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie im pomocy w tym zakresie.

Na co zwrócić uwagę wykupując polisę OC dla biura rachunkowego

Opisane czynności są określane działalnością rachunkowo-księgową. Nie wiążą się z czynnościami doradczymi. Natomiast wykonywanie niektórych czynności doradztwa podatkowego nie jest uzależnione od posiadania określonych uprawnień czy też statusu podmiotu.

Rozbieżności między obecnym stanowiskiem ministerstwa a  interpretacją indywidualną Ministerstwa Finansów

Po 10 sierpnia 2014 roku zostały wydane  pozytywne dla podatników interpretacje indywidualne, które umożliwiały zwolnienie z VAT: Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 4 grudnia 2014 r. IPTPP/443-689/14-4/RG, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 14 października 2014 r. IPTPP1/443-532/14-4/MW.

Ministerstwo Finansów 13 stycznia 2015 roku, wyjaśniło że zakres czynności doradztwa podatkowego określa art. 2 ustawy o doradztwie podatkowym. Natomiast obecne stanowisko ministerstwa jest odmienne od interpretacji indywidualnej Ministra Finansów z dnia 26.04.2011 roku, w której Minister Finansów zmienił negatywną dla podatnika odpowiedź Izby Skarbowej z Katowic. Minister Finansów sprostował stanowisko Izby twierdząc, że przepisy ustawy o VAT mówią, że co do zasady, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej identyfikuje się za pomocą tych klasyfikacji. Zatem określając czy świadczenie usług powoduje wyłączenie ze zwolnienia podmiotowego czy też nie, należy mieć na uwadze klasyfikację statystyczną świadczonych usług oraz stan faktyczny konkretnej sprawy. Dlatego mając na uwadze, że nomenklatura klasyfikacyjna różnicuje usługi w zakresie księgowości od usług doradztwa podatkowego, to nieuzasadnione byłoby stawianie znaku równości wobec tych usług.

Polecamy: Ściągi księgowego – PDF

Minister Finansów podzielił również pogląd podatnika, że ustawa o doradztwie podatkowym nie może przesądzać o konsekwencjach prawno-podatkowych w podatku VAT.


Które usługi mogą skorzystać ze zwolnienia, a które nie?

Odpowiedzi na powyższe pytanie udzielił podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, wyjaśniając że wg art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 000 zł. Natomiast  do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Usługi księgowe - moment powstania obowiązku podatkowego w VAT

Stosownie do art. 113 ust. 13 pkt 2 lit. b ustawy o VAT zwolnień, o których mowa w ust. 1 i 9 tego artykułu ustawy, nie stosuje się do podatników świadczących usługi w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego. Wobec powyższego należy wskazać, że usługi w zakresie doradztwa (poza wskazanymi wyjątkami) nie korzystają ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT.

Planowane wydanie interpretacji ogólnej Ministra Finansów

Prowadzone są prace nad wydaniem interpretacji ogólnej Ministra Finansów w sprawie zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT wobec podmiotów wykonujących usługi związane z obsługą rachunkowo-księgową.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Biura rachunkowe
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy INFORLEX, czyli fachowa wiedza i nowoczesna funkcjonalność

INFOR prezentuje najnowszą odsłonę INFORLEX, fachowej bazy wiedzy dla specjalistów z firm i biur rachunkowych oraz sektora publicznego. Autorzy postawili na nowoczesny design, intuicyjną obsługę i pomocne dla użytkowników funkcjonalności.

AI (sztuczna inteligencja) już teraz automatyzuje branżę księgową. Jak?

Dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji (AI) ma bardzo duży wpływ również na księgowość. Automatyzacja procesów finansowych staje się nieodzownym elementem zarówno w biurach księgowych, jak i w samych firmach będących ich klientami, niezależnie od wielkości. Dzięki AI możliwe stało się nie tylko zautomatyzowanie rutynowych zadań, ale również wsparcie księgowych w bardziej zaawansowanych analizach, redukcja błędów oraz optymalizacja kosztów operacyjnych.

Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych 2024: Kluczowe Wydarzenie Branży Księgowej w Targach Kielce

Już po raz piaty Targi Kielce będą gospodarzem Międzynarodowego Kongresu Biur Rachunkowych, jednego z najważniejszych spotkań dla branży księgowej w Polsce. Wydarzenie trwające od 26 do 27 września co roku przyciąga właścicieli biur rachunkowych, doradców podatkowych, księgowych i ekspertów, którzy mają okazję uczestniczyć w prelekcjach, panelach dyskusyjnych i warsztatach poświęconych najnowszym wyzwaniom branży.

Ochrona sygnalistów w biurze rachunkowym od 25 września 2024 r. Nowe procedury i obowiązki bez względu na liczbę pracowników?

Ustawa o ochronie sygnalistów z dnia 14 czerwca 2024 r.(Dz.U. z 2024 r., poz. 928) zacznie obowiązywać już 25 września tego roku. Biura rachunkowe i inne podmioty, których dotyczy ustawa mają więc niewiele czasu na zapoznanie się z przepisami i wdrożenie wynikających z nich procedur. Co koniecznie trzeba wiedzieć?

REKLAMA

Szybka ścieżka do tytułu CGMA. Studia MBA na Wydziale Zarządzania UŁ - jedyne w Polsce z akredytacją AICPA & CIMA

Studia MBA na Wydziale Zarządzania UŁ od lipca 2024 roku zyskują nową, prestiżową międzynarodową akredytację z zakresu biznesu, rachunkowości i finansów. Program studiów MBA jako pierwszy w Polsce został uznany za zgodny z wymaganiami AICPA & CIMA światowego lidera w dziedzinie rachunkowości publicznej i zarządczej. Są to pierwsze studia MBA w Polsce, które uzyskały tę akredytację. 

Zakładanie firmy. Kiedy warto skorzystać z pomocy księgowego?

Codziennie w Polsce powstaje około 1000 nowych firm, a wielu początkujących przedsiębiorców wybiera jako formę prawną jednoosobową działalność gospodarczą. Rejestracja takiej firmy wymaga przesłania wniosku elektronicznego do CEIDG, jednak już na tym etapie mogą pojawić się liczne wątpliwości, dotyczące na przykład wyboru odpowiedniego kodu PKD czy formy opodatkowania. Czasem trudno je rozstrzygnąć bez pomocy eksperta księgowego.

Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych: Eksperci i Innowacje w Targach Kielce

Jedno z najważniejszych wydarzeń w branży księgowej i finansowej już 22 i 23 września w Targach Kielce! Kongres organizowany pod patronatem Stowarzyszenia Księgowych w Polsce gromadzi wybitnych ekspertów i liderów rynku, oferując niepowtarzalną okazję do wymiany doświadczeń, zdobywania wiedzy oraz nawiązywania cennych kontaktów biznesowych.

Bezpłatne webinarium: USTAWA AML a obowiązki biur rachunkowych

USTAWA AML a obowiązki biur rachunkowych. ZAPRASZAMY na BEZPŁATNE WEBINARIUM 13.06.2024; godzina: 11:00.

REKLAMA

Comarch Apfino zautomatyzował procesy AML oszczędzając czas biurom rachunkowym

Biura rachunkowe muszą sprostać ważnym obowiązkom związanym z regulacjami ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (tzw. AML). Na infor.pl można znaleźć poświęconą temu sekcję edukacyjną z testem, który pomoże sprawdzić wiedzę. Partnerem akcji jest Apfino.pl proponująca rozwiązanie AML dla biur rachunkowych.

Prowadzisz lub pracujesz w biurze rachunkowym? Podziel się swoją opinią na temat raportowania AML

Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu (w skrócie AML) nakłada na biura rachunkowe wiele obowiązków. Zapraszamy do udziału w sondzie i wypowiedzenie się na temat procedury AML z punktu widzenia pracownika lub właściciela biura rachunkowego.

REKLAMA