Szwajcarskie fundusze pomogą poznać międzynarodowe standardy rachunkowości
REKLAMA
REKLAMA
Projekt ten będzie realizowany ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy przy współpracy Banku Światowego. Do 2015 r. planuje się przeszkolenie ponad 6 tys. polskich specjalistów w tej dziedzinie.
REKLAMA
Na realizację projektu przeznaczono 10 mln franków szwajcarskich, które rozdysponuje Ministerstwo Finansów. Zakłada on upowszechnienie znajomości Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) i Międzynarodowych Standardów Rewizji Finansowej (MSRF). Celem jest zwłaszcza zapewnienie prawidłowego wdrożenia dorobku prawnego UE w tej dziedzinie oraz przeszkolenie osób za to odpowiedzialnych.
“W ostatnich latach rozszerza się zakres stosowania Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej i Międzynarodowych Standardów Rewizji Finansowej. W związku z tym konieczne jest rozpropagowanie znajomości tych standardów w środowiskach, których te regulacje dotyczą. Chodzi tu przede wszystkim o księgowych, biegłych rewidentów oraz administrację publiczną.” - powiedziała Elżbieta Chojna-Duch, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.
Dzięki projektowi zwiększy się udział Polski we współpracy na forach międzynarodowych, gdzie już dziś tworzona jest większość prawa w dziedzinie rachunkowości i rewizji finansowej.
Zdaniem Johna Hegarty’ego, szefa Centrum ds. Reformy Sprawozdawczości Finansowej Banku Światowego, Polska pilnie wdraża unijne regulacje w dziedzinie rachunkowości i rewizji finansowej, co sprzyja zrównoważonemu wzrostowi gospodarczemu, zacieśnieniu więzów łączących wspólny rynek europejski oraz zminimalizowaniu ryzyka kryzysu finansowego.
– To największy projekt, w realizację którego zaangażowany jest Bank Światowy w regionie Europy i Azji Środkowej oraz pierwszy krok do zmiany sposobu zaangażowania Banku Światowego w Polsce, zgodnie z którym to nie Bank finansuje swoje projekty – dodał John Hegarty.
Ambasador Szwajcarii w Polsce Bénédict de Cerjat zaznaczył, że projekt stanowi część wsparcia finansowego przyznanego przez Szwajcarię 12 państwom, które wstąpiły do Unii Europejskiej po 2004 r., oraz wyraził przekonanie, że pomoże on Polsce w dostosowaniu ram rachunkowości i rewizji finansowej do standardów międzynarodowych, co jest kluczowe z punktu widzenia długoterminowego sukcesu polskiej gospodarki.
Polecamy: Kto może legalnie świadczyć usługi księgowe
Prowadzone w tym obszarze działania Banku Światowego, oparte o środki szwajcarskie zmierzać będą do:
- prawidłowego wdrożenia wymogów prawa wspólnotowego w dziedzinie rachunkowości i rewizji finansowej;
- zapewnienia pełnego wdrażania prawa wspólnotowego w praktyce;
- zapewnienia odpowiedzialnym za to osobom właściwych szkoleń.
Polecamy: Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian (książka)
Przyczyni się to z pewnością do zwiększonego udziału Polski we współpracy na forach międzynarodowych, gdzie już dziś tworzona jest większość prawa w dziedzinie rachunkowości i rewizji finansowej.
Polecamy; Krajowe Standardy Rachunkowości
„To bardzo ważny projekt dla Polski i dla Ministerstwa Rozwoju Regionalnego” – powiedział Adam Zdziebło, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego – „przeznaczono na niego 10 mln franków szwajcarskich z puli 489 mln w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Dzięki temu projektowi sektor sprawozdawczości finansowej otrzyma wsparcie poprzez możliwość realizacji kompleksowego programu zarówno krajowych jak i międzynarodowych szkoleń, z których polskie podmioty będą mogły skorzystać”.
Źródło: Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.