REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szwajcarskie fundusze pomogą poznać międzynarodowe standardy rachunkowości

Szwajcarskie fundusze pomogą poznać międzynarodowe standardy rachunkowości
Szwajcarskie fundusze pomogą poznać międzynarodowe standardy rachunkowości

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 11 grudnia 2009 r. w Ministerstwie Finansów przedstawiciele Ambasady Szwajcarii i Ministerstwa Rozwoju Regionalnego oraz przedstawiciele Ministerstwa Finansów i Banku Światowego podpisali umowy, które oficjalnie otworzyły nowy projekt w dziedzinie rachunkowości i rewizji finansowej: Budowa zdolności instytucjonalnych i prawnych na poziomie krajowym w zakresie sprawozdawczości finansowej i audytu w sektorze prywatnym.

Projekt ten będzie realizowany ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy przy współpracy Banku Światowego. Do 2015 r. planuje się przeszkolenie ponad 6 tys. polskich specjalistów w tej dziedzinie.

REKLAMA

Autopromocja

Na realizację projektu przeznaczono 10 mln franków szwajcarskich, które rozdysponuje Ministerstwo Finansów. Zakłada on upowszechnienie znajomości Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) i Międzynarodowych Standardów Rewizji Finansowej (MSRF). Celem jest zwłaszcza zapewnienie prawidłowego wdrożenia dorobku prawnego UE w tej dziedzinie oraz przeszkolenie osób za to odpowiedzialnych.

W ostatnich latach rozszerza się zakres stosowania Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej i Międzynarodowych Standardów Rewizji Finansowej. W związku z tym konieczne jest rozpropagowanie znajomości tych standardów w środowiskach, których te regulacje dotyczą. Chodzi tu przede wszystkim o księgowych, biegłych rewidentów oraz administrację publiczną.” - powiedziała Elżbieta Chojna-Duch, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Dzięki projektowi zwiększy się udział Polski we współpracy na forach międzynarodowych, gdzie już dziś tworzona jest większość prawa w dziedzinie rachunkowości i rewizji finansowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem Johna Hegarty’ego, szefa Centrum ds. Reformy Sprawozdawczości Finansowej Banku Światowego, Polska pilnie wdraża unijne regulacje w dziedzinie rachunkowości i rewizji finansowej, co sprzyja zrównoważonemu wzrostowi gospodarczemu, zacieśnieniu więzów łączących wspólny rynek europejski oraz zminimalizowaniu ryzyka kryzysu finansowego.
To największy projekt, w realizację którego zaangażowany jest Bank Światowy w regionie Europy i Azji Środkowej oraz pierwszy krok do zmiany sposobu zaangażowania Banku Światowego w Polsce, zgodnie z którym to nie Bank finansuje swoje projekty – dodał John Hegarty.

Ambasador Szwajcarii w Polsce Bénédict de Cerjat zaznaczył, że projekt stanowi część wsparcia finansowego przyznanego przez Szwajcarię 12 państwom, które wstąpiły do Unii Europejskiej po 2004 r., oraz wyraził przekonanie, że pomoże on Polsce w dostosowaniu ram rachunkowości i rewizji finansowej do standardów międzynarodowych, co jest kluczowe z punktu widzenia długoterminowego sukcesu polskiej gospodarki.

Polecamy: Kto może legalnie świadczyć usługi księgowe

Prowadzone w tym obszarze działania Banku Światowego, oparte o środki szwajcarskie zmierzać będą do:
- prawidłowego wdrożenia wymogów prawa wspólnotowego w dziedzinie rachunkowości i rewizji finansowej;
- zapewnienia pełnego wdrażania prawa wspólnotowego w praktyce;
- zapewnienia odpowiedzialnym za to osobom właściwych szkoleń.

Polecamy: Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian (książka)

Przyczyni się to z pewnością do zwiększonego udziału Polski we współpracy na forach międzynarodowych, gdzie już dziś tworzona jest większość prawa w dziedzinie rachunkowości i rewizji finansowej.

Polecamy; Krajowe Standardy Rachunkowości

To bardzo ważny projekt dla Polski i dla Ministerstwa Rozwoju Regionalnego” – powiedział Adam Zdziebło, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego – „przeznaczono na niego 10 mln franków szwajcarskich z puli 489 mln w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Dzięki temu projektowi sektor sprawozdawczości finansowej otrzyma wsparcie poprzez możliwość realizacji kompleksowego programu zarówno krajowych jak i międzynarodowych szkoleń, z których polskie podmioty będą mogły skorzystać”.

Źródło: Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Biura rachunkowe
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy INFORLEX, czyli fachowa wiedza i nowoczesna funkcjonalność

INFOR prezentuje najnowszą odsłonę INFORLEX, fachowej bazy wiedzy dla specjalistów z firm i biur rachunkowych oraz sektora publicznego. Autorzy postawili na nowoczesny design, intuicyjną obsługę i pomocne dla użytkowników funkcjonalności.

AI (sztuczna inteligencja) już teraz automatyzuje branżę księgową. Jak?

Dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji (AI) ma bardzo duży wpływ również na księgowość. Automatyzacja procesów finansowych staje się nieodzownym elementem zarówno w biurach księgowych, jak i w samych firmach będących ich klientami, niezależnie od wielkości. Dzięki AI możliwe stało się nie tylko zautomatyzowanie rutynowych zadań, ale również wsparcie księgowych w bardziej zaawansowanych analizach, redukcja błędów oraz optymalizacja kosztów operacyjnych.

Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych 2024: Kluczowe Wydarzenie Branży Księgowej w Targach Kielce

Już po raz piaty Targi Kielce będą gospodarzem Międzynarodowego Kongresu Biur Rachunkowych, jednego z najważniejszych spotkań dla branży księgowej w Polsce. Wydarzenie trwające od 26 do 27 września co roku przyciąga właścicieli biur rachunkowych, doradców podatkowych, księgowych i ekspertów, którzy mają okazję uczestniczyć w prelekcjach, panelach dyskusyjnych i warsztatach poświęconych najnowszym wyzwaniom branży.

Ochrona sygnalistów w biurze rachunkowym od 25 września 2024 r. Nowe procedury i obowiązki bez względu na liczbę pracowników?

Ustawa o ochronie sygnalistów z dnia 14 czerwca 2024 r.(Dz.U. z 2024 r., poz. 928) zacznie obowiązywać już 25 września tego roku. Biura rachunkowe i inne podmioty, których dotyczy ustawa mają więc niewiele czasu na zapoznanie się z przepisami i wdrożenie wynikających z nich procedur. Co koniecznie trzeba wiedzieć?

REKLAMA

Szybka ścieżka do tytułu CGMA. Studia MBA na Wydziale Zarządzania UŁ - jedyne w Polsce z akredytacją AICPA & CIMA

Studia MBA na Wydziale Zarządzania UŁ od lipca 2024 roku zyskują nową, prestiżową międzynarodową akredytację z zakresu biznesu, rachunkowości i finansów. Program studiów MBA jako pierwszy w Polsce został uznany za zgodny z wymaganiami AICPA & CIMA światowego lidera w dziedzinie rachunkowości publicznej i zarządczej. Są to pierwsze studia MBA w Polsce, które uzyskały tę akredytację. 

Zakładanie firmy. Kiedy warto skorzystać z pomocy księgowego?

Codziennie w Polsce powstaje około 1000 nowych firm, a wielu początkujących przedsiębiorców wybiera jako formę prawną jednoosobową działalność gospodarczą. Rejestracja takiej firmy wymaga przesłania wniosku elektronicznego do CEIDG, jednak już na tym etapie mogą pojawić się liczne wątpliwości, dotyczące na przykład wyboru odpowiedniego kodu PKD czy formy opodatkowania. Czasem trudno je rozstrzygnąć bez pomocy eksperta księgowego.

Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych: Eksperci i Innowacje w Targach Kielce

Jedno z najważniejszych wydarzeń w branży księgowej i finansowej już 22 i 23 września w Targach Kielce! Kongres organizowany pod patronatem Stowarzyszenia Księgowych w Polsce gromadzi wybitnych ekspertów i liderów rynku, oferując niepowtarzalną okazję do wymiany doświadczeń, zdobywania wiedzy oraz nawiązywania cennych kontaktów biznesowych.

Bezpłatne webinarium: USTAWA AML a obowiązki biur rachunkowych

USTAWA AML a obowiązki biur rachunkowych. ZAPRASZAMY na BEZPŁATNE WEBINARIUM 13.06.2024; godzina: 11:00.

REKLAMA

Comarch Apfino zautomatyzował procesy AML oszczędzając czas biurom rachunkowym

Biura rachunkowe muszą sprostać ważnym obowiązkom związanym z regulacjami ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (tzw. AML). Na infor.pl można znaleźć poświęconą temu sekcję edukacyjną z testem, który pomoże sprawdzić wiedzę. Partnerem akcji jest Apfino.pl proponująca rozwiązanie AML dla biur rachunkowych.

Prowadzisz lub pracujesz w biurze rachunkowym? Podziel się swoją opinią na temat raportowania AML

Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu (w skrócie AML) nakłada na biura rachunkowe wiele obowiązków. Zapraszamy do udziału w sondzie i wypowiedzenie się na temat procedury AML z punktu widzenia pracownika lub właściciela biura rachunkowego.

REKLAMA