Kto może legalnie świadczyć usługi księgowe

Krystyna J. Ptasińska
rozwiń więcej
Kto może legalnie świadczyć usługi księgowe / inforCMS
Podmiotów, które w sposób legalny mogą świadczyć usługi w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz innych ewidencji służących rozliczeniom z Fiskusem jest sporo.

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Autopromocja

Od 10 sierpnia 2014 r. każdy zainteresowany, który ma pełną zdolność do czynności prawnych oraz spełni wymóg niekaralności, a także posiada polisę OC może prowadzić działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Tym samym posiadanie certyfikatu księgowego do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nie jest już wymagane. Zobacz: Zmiany w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych

W powszechnej opinii są to tzw. biura rachunkowe. Ale w praktyce przedsiębiorca może powierzyć swoje dokumenty i obliczenie podatku:

1. osobie posiadającej certyfikat księgowy;
2. osobie posiadającej świadectwo Ministra Finansów uprawniające do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (wydawane zanim pojawiły się certyfikaty księgowe);
3. doradcy podatkowemu;
4. adwokatowi;
5. radcy prawnemu;
6. biegłemu rewidentowi;.
7. organizacji zawodowej posiadającej osobowość prawną, spółdzielni, stowarzyszeniu lub izbie gospodarczej, jeżeli przedmiotem ich działalności statutowej jest również doradztwo podatkowe świadczone wyłącznie na rzecz ich członków;
8. podmiotowi uprawnionemu do badania sprawozdań finansowych;
9. spółce z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółce akcyjnej posiadającej status spółki doradztwa podatkowego;
10. przedsiębiorcom innym niż osoby fizyczne, pod warunkiem, że czynności z tego zakresu będą wykonywane przez osoby uprawnione do wykonywania czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

Ze względu na zakres ustawowych uprawnień tylko osoby wymienione w pkt 3-9 mogą poza:
• prowadzeniem ksiąg rachunkowych;
• prowadzeniem ksiąg podatkowych i innych ewidencji dla celów podatkowych
• sporządzaniem zeznań i deklaracji podatkowych
świadczyć jeszcze usługi doradztwa podatkowego.

Podmioty oferujące usługowe prowadzenie ksiąg i innych ewidencji mają obowiązek ubezpieczenia się od odpowiedzialności cywilnej. Minimalną wysokość ubezpieczenia określają nie tylko przepisy wydane na podstawie ustawy o rachunkowości ale także np. przepisy dotyczące doradców podatkowych czy biegłych rewidentów.

Wiedząc to wszystko przedsiębiorca, świadomy swoich potrzeb i ponoszonego ryzyka, powinien:

  • sprawdzić – choćby przez Internet - na właściwej liście, czy wybrana przez niego osoba ma odpowiednie uprawnienia;
  • upewnić się czy osoba, której powierza księgi ma polisę gwarantująca jemu wypłatę odszkodowania w odpowiedniej wysokości.

Najczęściej powodem nieprawidłowego obliczenia zobowiązań podatkowych jest „nieporozumienie na łączach”. Przedsiębiorca liczy że biuro zauważy braki w dokumentach lub domyśli się że transakcja została dokonana. Biuro nie mając właściwych dokumentów nie może ich zaewidencjonować.

Jednak, chociaż przykro to stwierdzić, zdarzają się sytuacje, że biuro rachunkowe naraża klienta na uszczuplenie podatkowe. Kto i za co ponosi wówczas odpowiedzialność finansową? Z mocy przepisów podatnik odpowiada za swoje zobowiązania podatkowe oraz podlega karze wymierzanej na podstawie Kodeksu Karnego Skarbowego. Reszta zależy od zawartej umowy, ubezpieczenia i determinacji przedsiębiorcy w dochodzeniu swoich racji.

W takiej sytuacji pomocne mogą okazać się komisje dyscyplinarne samorządów zawodowych. Swoje samorządy – przynależność do nich jest obowiązkowa - mają doradcy podatkowi, biegli rewidenci, adwokaci, radcy prawni. Czy zgłoszenie sprawy do sądu dyscyplinarnego jest skuteczne? Wbrew pozorom – bardzo! Strach przed infamią środowiskową powoduje często, że do porozumienia pomiędzy stronami dochodzi bardzo prędko.

Polecamy: Jak uzyskać duplikat certyfikatu księgowego

Niekorzystne orzeczenie sądu dyscyplinarnego może np. w przypadku doradców podatkowych, skutkować utratą prawa wykonywania zawodu i skreśleniem z listy doradców.

Samorządu zawodowego nie mają certyfikowani księgowi, tu przedsiębiorcy pozostaje sąd powszechny.

Przepisy ustawy o rachunkowości nie pozwalają osobie, która po uzyskaniu certyfikatu została skazana prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, za przestępstwa skarbowe oraz za czyny określone w rozdziale 9 ustawy, na wykonywanie czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Polecamy: Czy biuro rachunkowe może być zwolnione z VAT

Jednak żadne mechanizmy kontroli MF w tym zakresie nie funkcjonują. W praktyce osoba skazana nie zostaje skreślona z listy osób posiadających certyfikat. Przedsiębiorca zawierając umowę z taką osobą sam ponosi wszelkie skutki uszczupleń podatkowych, bo nie chroni go nawet wykupione ubezpieczenie. Ubezpieczenie działa tylko wówczas jeśli ubezpiecza się osoba posiadająca kwalifikacje.

Krystyna J. Ptasinska
doradca podatkowy nr 06349
www.ptasinska.pl

Biura rachunkowe
AI (sztuczna inteligencja) już teraz automatyzuje branżę księgową. Jak?
01 paź 2024

Dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji (AI) ma bardzo duży wpływ również na księgowość. Automatyzacja procesów finansowych staje się nieodzownym elementem zarówno w biurach księgowych, jak i w samych firmach będących ich klientami, niezależnie od wielkości. Dzięki AI możliwe stało się nie tylko zautomatyzowanie rutynowych zadań, ale również wsparcie księgowych w bardziej zaawansowanych analizach, redukcja błędów oraz optymalizacja kosztów operacyjnych.

Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych 2024: Kluczowe Wydarzenie Branży Księgowej w Targach Kielce
03 wrz 2024

Już po raz piaty Targi Kielce będą gospodarzem Międzynarodowego Kongresu Biur Rachunkowych, jednego z najważniejszych spotkań dla branży księgowej w Polsce. Wydarzenie trwające od 26 do 27 września co roku przyciąga właścicieli biur rachunkowych, doradców podatkowych, księgowych i ekspertów, którzy mają okazję uczestniczyć w prelekcjach, panelach dyskusyjnych i warsztatach poświęconych najnowszym wyzwaniom branży.

Ochrona sygnalistów w biurze rachunkowym od 25 września 2024 r. Nowe procedury i obowiązki bez względu na liczbę pracowników?
24 wrz 2024

Ustawa o ochronie sygnalistów z dnia 14 czerwca 2024 r.(Dz.U. z 2024 r., poz. 928) zacznie obowiązywać już 25 września tego roku. Biura rachunkowe i inne podmioty, których dotyczy ustawa mają więc niewiele czasu na zapoznanie się z przepisami i wdrożenie wynikających z nich procedur. Co koniecznie trzeba wiedzieć?

Szybka ścieżka do tytułu CGMA. Studia MBA na Wydziale Zarządzania UŁ - jedyne w Polsce z akredytacją AICPA & CIMA
17 lip 2024

Studia MBA na Wydziale Zarządzania UŁ od lipca 2024 roku zyskują nową, prestiżową międzynarodową akredytację z zakresu biznesu, rachunkowości i finansów. Program studiów MBA jako pierwszy w Polsce został uznany za zgodny z wymaganiami AICPA & CIMA światowego lidera w dziedzinie rachunkowości publicznej i zarządczej. Są to pierwsze studia MBA w Polsce, które uzyskały tę akredytację. 

Zakładanie firmy. Kiedy warto skorzystać z pomocy księgowego?
24 cze 2024

Codziennie w Polsce powstaje około 1000 nowych firm, a wielu początkujących przedsiębiorców wybiera jako formę prawną jednoosobową działalność gospodarczą. Rejestracja takiej firmy wymaga przesłania wniosku elektronicznego do CEIDG, jednak już na tym etapie mogą pojawić się liczne wątpliwości, dotyczące na przykład wyboru odpowiedniego kodu PKD czy formy opodatkowania. Czasem trudno je rozstrzygnąć bez pomocy eksperta księgowego.

Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych: Eksperci i Innowacje w Targach Kielce
20 cze 2024

Jedno z najważniejszych wydarzeń w branży księgowej i finansowej już 22 i 23 września w Targach Kielce! Kongres organizowany pod patronatem Stowarzyszenia Księgowych w Polsce gromadzi wybitnych ekspertów i liderów rynku, oferując niepowtarzalną okazję do wymiany doświadczeń, zdobywania wiedzy oraz nawiązywania cennych kontaktów biznesowych.

Bezpłatne webinarium: USTAWA AML a obowiązki biur rachunkowych
07 cze 2024

USTAWA AML a obowiązki biur rachunkowych. ZAPRASZAMY na BEZPŁATNE WEBINARIUM 13.06.2024; godzina: 11:00.

Comarch Apfino zautomatyzował procesy AML oszczędzając czas biurom rachunkowym
21 maja 2024

Biura rachunkowe muszą sprostać ważnym obowiązkom związanym z regulacjami ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (tzw. AML). Na infor.pl można znaleźć poświęconą temu sekcję edukacyjną z testem, który pomoże sprawdzić wiedzę. Partnerem akcji jest Apfino.pl proponująca rozwiązanie AML dla biur rachunkowych.

Prowadzisz lub pracujesz w biurze rachunkowym? Podziel się swoją opinią na temat raportowania AML
24 kwi 2024

Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu (w skrócie AML) nakłada na biura rachunkowe wiele obowiązków. Zapraszamy do udziału w sondzie i wypowiedzenie się na temat procedury AML z punktu widzenia pracownika lub właściciela biura rachunkowego.

Prowadzisz lub pracujesz w biurze rachunkowym? Sprawdź, ile wiesz o AML
22 kwi 2024

Pracujesz w biurze rachunkowym? Sprawdź swoją wiedzę na temat regulacji AML, czyli przepisów ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

pokaż więcej
Proszę czekać...