REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak skarbówka wybiera podatników do kontroli skarbowej? 90% skuteczności. Analiza ryzyka i narzędzia analityczne

Jak skarbówka wybiera podatników do kontroli skarbowej? 90% skuteczności. Analiza ryzyka i narzędzia analityczne
Jak skarbówka wybiera podatników do kontroli skarbowej? 90% skuteczności. Analiza ryzyka i narzędzia analityczne
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów informuje, że wybieranie przez organy Krajowej Administracji Skarbowej podatników (tzw. "typowanie") do kontroli skarbowych opiera się na analizie ryzyka z wykorzystaniem zaawansowanych narzędzi analitycznych. KAS rozpoczynając kontrole dba o to, by były one precyzyjnie kierowane tam, gdzie stwierdzono ryzyko poważnych nieprawidłowości. Obecnie skuteczność tych kontroli wynosi ponad 90 procent.

Ministerstwo Finansów: KAS typuje podatników do kontroli skarbowych w oparciu o analizę ryzyka za pomocą narzędzi analitycznych

"Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wspiera rzetelnych przedsiębiorców, dba o uczciwą konkurencję i walczy z przestępczością ekonomiczną. Typowanie do kontroli opiera się na analizie ryzyka, do której wykorzystywane są zaawansowane narzędzia analityczne" - poinformowało 12 lipca 2023 r. Ministerstwo Finansów w komunikacie przekazanym PAP.

Jak dodało, dzięki temu, w 2022 r. Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziła niewiele ponad 22 tys. kontroli, podczas gdy w 2008 r. było ich ponad 150 tys. W tym okresie o połowę zmniejszyła się liczba kontroli skarbowych (obecnie celno-skarbowych). Liczba kontroli podatkowych spadła o 87 proc. - podkreślił resort.

Kontrole dobrze celowane. Skuteczność ponad 90%

Ministerstwo Finansów podało, że KAS rozpoczynając kontrole dba o to, by były one precyzyjnie kierowane tam, gdzie stwierdzono ryzyko poważnych nieprawidłowości. Obecnie skuteczność kontroli wynosi ponad 90 proc. "Administracja skarbowa interweniuje wtedy, gdy narażony jest interes finansów państwa i uczciwego biznesu" - podało MF. Jak wskazało, większość wątpliwości, które dotyczą rozliczeń podatkowych, wyjaśnianych jest bez angażowania podatników i kontroli.

Pomocny JPK_VAT. Setki milionów złotych wstrzymanych zwrotów VAT. Miliardy złotych zabezpieczone na poczet należności podatkowych

Resort podkreślił, że narzędzia analityczne stosowane przez MF i KAS przynoszą korzyści uczciwym przedsiębiorcom, ułatwiają też identyfikowanie tych nieuczciwych. "W latach 2017-2022 na poziomie MF zidentyfikowano w ten sposób 549 tzw. karuzel podatkowych. Szacowana skala nieprawidłowości wygenerowanych przez nie w obszarze VAT to około 3,58 mld zł" - podało MF. Jak dodało, w wyniku analiz prowadzonych od 2018 roku z wykorzystaniem m.in. JPK_VAT i STIR wstrzymano zwroty VAT na kwotę ponad 279 mln zł; z wykorzystaniem JPK_VAT zabezpieczono na poczet należności podatkowych ponad 2,5 mld zł.

Polecamy: „VAT 2023. Komentarz”. Książka z aktualizowanym serwisem online

System STIR

"Sprawdza się też system STIR, który przeciwdziała wykorzystywaniu systemu bankowego do wyłudzeń skarbowych. W latach 2018-2022 zostało zablokowanych 4035 rachunków bankowych należących do 865 podmiotów objętych blokadami. Kwota zablokowanych środków to 354,4 mln zł, a kwota szacowanych uszczupleń to 2,2 mld zł" - dodał resort.

Niepłacone podatki przy działalności internetowej

Zwrócono uwagę, że zjawisko nieuiszczania należności celnych i podatków z tytułu sprzedaży z wykorzystaniem internetu zostało dostrzeżone nie tylko przez organy Krajowej Administracji Skarbowej, ale też przez organy Unii Europejskiej. Unia - jak podało MF - zauważyła problemy w tym obszarze i przyjęła m.in. dyrektywę DAC7. Zgodnie z dyrektywą Polska ma obowiązek wdrożenia przepisów unijnych, których konsekwencją jest m.in. potrzeba monitorowania, podmiotów prowadzących działalność gospodarczą z wykorzystaniem internetu, z pominięciem obowiązków podatkowych - wskazał resort.

Zwalczanie szarej strefy, to wyrównywanie szans w biznesie

"Działania KAS nakierowane są na zwalczanie szarej strefy, nie zaś śledzenie obywateli, i nie może budzić wątpliwości, że mają swoje uzasadnienie, ponieważ wyrównują szanse na rynku między podmiotami prowadzącymi legalną i opodatkowaną działalność" - zaznaczyło ministerstwo.

Wicedyrektor Departamentu Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Robert Michalski zwrócił uwagę, że organy KAS obowiązane są działać na podstawie analizy ryzyka i kierować ewentualne kontrole podatkowe albo kontrole celno-skarbowe do wytypowanych podatników. "Monitoring pewnych obszarów internetu, głównie e-handlu, pozwala na typowanie potencjalnie nieuczciwych podatników do przeprowadzenia wskazanych kontroli. To daje możliwość zmniejszenia ich liczby, obniżenia kosztów funkcjonowania KAS i właściwego wykorzystania zasobów organizacyjnych i kadrowych" - wskazał Michalski, cytowany w komunikacie. "To też powoduje, że nie utrudniamy życia i prowadzenia działalności gospodarczej tym, którzy oferują swoje towary i usługi zgodnie z prawem" – dodał.

 

KAS monitoruje handel online

W 2022 r. 77 proc. internautów zadeklarowało, że kupuje online, stąd naturalnym zjawiskiem jest, to że KAS monitoruje oferty przedsiębiorców w tym obszarze. Monitoring ten był prowadzony również przed utworzeniem KAS - podał resort. Jak wskazał, "rząd nie prowadzi prac legislacyjnych nad zmianami w ordynacji podatkowej, które miały by wpływ na działania kontrolne KAS". "Przyszłe zmiany zostaną wypracowane wspólnie ze środowiskiem przedsiębiorców i mają obejmować uproszczenia i ułatwienia dla nich" - zaznaczył. (PAP)

pad/ drag/

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Biura rachunkowe
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy INFORLEX, czyli fachowa wiedza i nowoczesna funkcjonalność

INFOR prezentuje najnowszą odsłonę INFORLEX, fachowej bazy wiedzy dla specjalistów z firm i biur rachunkowych oraz sektora publicznego. Autorzy postawili na nowoczesny design, intuicyjną obsługę i pomocne dla użytkowników funkcjonalności.

AI (sztuczna inteligencja) już teraz automatyzuje branżę księgową. Jak?

Dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji (AI) ma bardzo duży wpływ również na księgowość. Automatyzacja procesów finansowych staje się nieodzownym elementem zarówno w biurach księgowych, jak i w samych firmach będących ich klientami, niezależnie od wielkości. Dzięki AI możliwe stało się nie tylko zautomatyzowanie rutynowych zadań, ale również wsparcie księgowych w bardziej zaawansowanych analizach, redukcja błędów oraz optymalizacja kosztów operacyjnych.

Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych 2024: Kluczowe Wydarzenie Branży Księgowej w Targach Kielce

Już po raz piaty Targi Kielce będą gospodarzem Międzynarodowego Kongresu Biur Rachunkowych, jednego z najważniejszych spotkań dla branży księgowej w Polsce. Wydarzenie trwające od 26 do 27 września co roku przyciąga właścicieli biur rachunkowych, doradców podatkowych, księgowych i ekspertów, którzy mają okazję uczestniczyć w prelekcjach, panelach dyskusyjnych i warsztatach poświęconych najnowszym wyzwaniom branży.

Ochrona sygnalistów w biurze rachunkowym od 25 września 2024 r. Nowe procedury i obowiązki bez względu na liczbę pracowników?

Ustawa o ochronie sygnalistów z dnia 14 czerwca 2024 r.(Dz.U. z 2024 r., poz. 928) zacznie obowiązywać już 25 września tego roku. Biura rachunkowe i inne podmioty, których dotyczy ustawa mają więc niewiele czasu na zapoznanie się z przepisami i wdrożenie wynikających z nich procedur. Co koniecznie trzeba wiedzieć?

REKLAMA

Szybka ścieżka do tytułu CGMA. Studia MBA na Wydziale Zarządzania UŁ - jedyne w Polsce z akredytacją AICPA & CIMA

Studia MBA na Wydziale Zarządzania UŁ od lipca 2024 roku zyskują nową, prestiżową międzynarodową akredytację z zakresu biznesu, rachunkowości i finansów. Program studiów MBA jako pierwszy w Polsce został uznany za zgodny z wymaganiami AICPA & CIMA światowego lidera w dziedzinie rachunkowości publicznej i zarządczej. Są to pierwsze studia MBA w Polsce, które uzyskały tę akredytację. 

Zakładanie firmy. Kiedy warto skorzystać z pomocy księgowego?

Codziennie w Polsce powstaje około 1000 nowych firm, a wielu początkujących przedsiębiorców wybiera jako formę prawną jednoosobową działalność gospodarczą. Rejestracja takiej firmy wymaga przesłania wniosku elektronicznego do CEIDG, jednak już na tym etapie mogą pojawić się liczne wątpliwości, dotyczące na przykład wyboru odpowiedniego kodu PKD czy formy opodatkowania. Czasem trudno je rozstrzygnąć bez pomocy eksperta księgowego.

Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych: Eksperci i Innowacje w Targach Kielce

Jedno z najważniejszych wydarzeń w branży księgowej i finansowej już 22 i 23 września w Targach Kielce! Kongres organizowany pod patronatem Stowarzyszenia Księgowych w Polsce gromadzi wybitnych ekspertów i liderów rynku, oferując niepowtarzalną okazję do wymiany doświadczeń, zdobywania wiedzy oraz nawiązywania cennych kontaktów biznesowych.

Bezpłatne webinarium: USTAWA AML a obowiązki biur rachunkowych

USTAWA AML a obowiązki biur rachunkowych. ZAPRASZAMY na BEZPŁATNE WEBINARIUM 13.06.2024; godzina: 11:00.

REKLAMA

Comarch Apfino zautomatyzował procesy AML oszczędzając czas biurom rachunkowym

Biura rachunkowe muszą sprostać ważnym obowiązkom związanym z regulacjami ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (tzw. AML). Na infor.pl można znaleźć poświęconą temu sekcję edukacyjną z testem, który pomoże sprawdzić wiedzę. Partnerem akcji jest Apfino.pl proponująca rozwiązanie AML dla biur rachunkowych.

Prowadzisz lub pracujesz w biurze rachunkowym? Podziel się swoją opinią na temat raportowania AML

Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu (w skrócie AML) nakłada na biura rachunkowe wiele obowiązków. Zapraszamy do udziału w sondzie i wypowiedzenie się na temat procedury AML z punktu widzenia pracownika lub właściciela biura rachunkowego.

REKLAMA