REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Procedury w biurze rachunkowym. Instrukcja wdrożenia nowego księgowego (wzór)

Procedury w biurze rachunkowym. Instrukcja wdrożenia nowego księgowego (wzór)
Procedury w biurze rachunkowym. Instrukcja wdrożenia nowego księgowego (wzór)
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak wdrożyć nowego księgowego w biurze rachunkowym krok po kroku? Sprawdź naszą instrukcję.

Procedury i instrukcje w biurze rachunkowym

Procedura jest to ustalony sposób prowadzenia działania na podstawie instrukcji.

Instrukcją nazywamy zbiór zasad, przepisów ustalających sposób postępowania, działania. Zasada zaś to podstawowa norma postępowania.

Wdrażanie procedur jest procesem ciągłym, czyli jest zbiorem czynności wzajemnie ze sobą powiązanych, których realizacja jest niezbędna dla uzyskania określonego rezultatu.

To wszystko zaś tworzy system, czyli zespół wzajemnie powiązanych procesów dziejących się w przestrzeni czasowej i pomagający jako całość w realizacji założonych wcześniej głównych celów prowadzenia biznesu.

REKLAMA

Autopromocja

Bez procedur nie da się efektywnie prowadzić biura rachunkowego. Mogą być one przekazywane ustnie, mogą być spisane, ale najlepiej sprawdzają się rozwiązania systemowe, które kierują działaniami zespołu, koordynują je, monitorują, kontrolują i prowadzą w ustalonym kierunku.

Procedury ściśle techniczne, dotyczące pracy na programach księgowych, mogą być skopiowane z innego biura rachunkowego, ale już procedury administracyjne czy organizacyjne niekoniecznie będą odpowiednie. Dlaczego? Bo każdy właściciel biura rachunkowego jest innym typem osobowościowym, pracownicy i klienci też są indywidualnościami. Biura prowadzone są w różnych miejscach, w różnej formie i mają różne cele. Dodatkowo procedury zmieniają się w czasie i na bieżąco trzeba je uaktualniać. Poniżej przedstawiam wybrane procedury stosowane w moim biurze rachunkowym, jako inspirację do tworzenia własnych.

Dział administracji/sekretariat

Dla działu administracji/sekretariatu warto opracować:

● instrukcję nawiązania współpracy z klientem,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● informację powitalną dla nowego klienta,

● instrukcję przyjmowania dokumentów elektronicznych,

● instrukcję przyjmowania dokumentów papierowych,

● instrukcję przyjmowania zleceń dodatkowych,

● instrukcję zakończenia współpracy z klientem.

(…)

Dział księgowości

Dla działu księgowości warto opracować następujące instrukcje:

● przydzielania dokumentów do wprowadzenia,

● sprawdzania poprawności zapisów księgowych,

● obiegu dokumentów dostarczanych drogą elektroniczną,

● obiegu papierowych dokumentów księgowych,

● zmiany opiekuna księgowego,

● wdrożenia nowego księgowego.

(…)

Instrukcja wdrożenia nowego księgowego (Wzór)

 

………………………………

(nazwa)

 

Instrukcja wdrożenia nowego księgowego

1. Nowy księgowy otrzymuje umowę o pracę bądź współpracę na czas próbny trwający trzy miesiące.

2. Kierownik wskazuje nowemu pracownikowi stanowisko pracy i zleca pierwsze zadanie, jakim jest zapoznanie się z procedurami obowiązującymi w kancelarii.

3. Pracownik sekretariatu tworzy nowemu pracownikowi konta w systemie księgowym i w systemie organizacji pracy.

4. Następnie kierownik przedstawia nowemu pracownikowi księgowego, który będzie opiekunem w początkowym okresie pracy.

5. Nowy pracownik księgowy rozpoczyna pracę jako asystent księgowego, którego podstawowym zadaniem jest wprowadzanie dokumentów do systemu księgowego oraz wykonywanie innych zadań księgowych.

6. Kierownik zespołu przydziela asystentowi księgowego dokumenty do wprowadzenia do programu księgowego.

7. Pracownik sekretariatu bądź kierownik zleca asystentowi zadania do wykonania, wpisując je do systemu organizacji pracy.

8. Każde zadanie przed nadaniem statusu „wykonane” musi być sprawdzone przez opiekuna księgowego.

9. Jeśli po miesiącu pracy pod kontrolą opiekuna księgowego asystent księgowego nie popełnia błędów, to w drugim miesiącu pracy można zaniechać sprawdzania poprawności każdego zadania i robić to wyrywkowo.

10. Jeśli po miesiącu pracy pod kontrolą opiekuna księgowego asystent księgowego popełnia błędy, to w drugim miesiącu pracy każde zadanie przed nadaniem statusu „wykonane” musi być sprawdzone przez opiekuna.

11. Jeśli po dwóch miesiącach pracy pod kontrolą opiekuna księgowego asystent księgowego nie popełnia błędów, to w trzecim miesiącu pracy można zaniechać sprawdzania poprawności każdego zadania i robić to wyrywkowo.

12. Jeśli po trzech miesiącach pracy pod kontrolą opiekuna księgowego asystent księgowego nie popełnia błędów, to przedłużamy umowę o pracę lub współpracę na czas nieokreślony.

13. Jeśli po trzech miesiącach pracy pod kontrolą opiekuna nowy pracownik wciąż popełnia błędy, umowy nie przedłużamy.

 

 

Elżbieta Krywko, doradca podatkowy nr 05830, dyrektor zarządzający biurem rachunkowym od 1995 r., mentor i trener biznesu, autorka:
- systemu organizacji pracy biura rachunkowego Ordynatka,
- systemu organizacji dokumentów Ordynatka,
- systemu wczesnego ostrzegania przed trudnymi klientami Podpadziochy,
- organizatorka spotkań integracyjnych właścicieli biur rachunkowych w Olsztynie,
- założycielka grupy „Biuro rachunkowe od kuchni – zarządzanie BR”.

 

Niniejszy artykuł jest fragmentem publikacji „Zarządzanie biurem rachunkowym”. Teraz książka z serwisem online. Sprawdź ofertę>>

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Biura rachunkowe
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy INFORLEX, czyli fachowa wiedza i nowoczesna funkcjonalność

INFOR prezentuje najnowszą odsłonę INFORLEX, fachowej bazy wiedzy dla specjalistów z firm i biur rachunkowych oraz sektora publicznego. Autorzy postawili na nowoczesny design, intuicyjną obsługę i pomocne dla użytkowników funkcjonalności.

AI (sztuczna inteligencja) już teraz automatyzuje branżę księgową. Jak?

Dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji (AI) ma bardzo duży wpływ również na księgowość. Automatyzacja procesów finansowych staje się nieodzownym elementem zarówno w biurach księgowych, jak i w samych firmach będących ich klientami, niezależnie od wielkości. Dzięki AI możliwe stało się nie tylko zautomatyzowanie rutynowych zadań, ale również wsparcie księgowych w bardziej zaawansowanych analizach, redukcja błędów oraz optymalizacja kosztów operacyjnych.

Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych 2024: Kluczowe Wydarzenie Branży Księgowej w Targach Kielce

Już po raz piaty Targi Kielce będą gospodarzem Międzynarodowego Kongresu Biur Rachunkowych, jednego z najważniejszych spotkań dla branży księgowej w Polsce. Wydarzenie trwające od 26 do 27 września co roku przyciąga właścicieli biur rachunkowych, doradców podatkowych, księgowych i ekspertów, którzy mają okazję uczestniczyć w prelekcjach, panelach dyskusyjnych i warsztatach poświęconych najnowszym wyzwaniom branży.

Ochrona sygnalistów w biurze rachunkowym od 25 września 2024 r. Nowe procedury i obowiązki bez względu na liczbę pracowników?

Ustawa o ochronie sygnalistów z dnia 14 czerwca 2024 r.(Dz.U. z 2024 r., poz. 928) zacznie obowiązywać już 25 września tego roku. Biura rachunkowe i inne podmioty, których dotyczy ustawa mają więc niewiele czasu na zapoznanie się z przepisami i wdrożenie wynikających z nich procedur. Co koniecznie trzeba wiedzieć?

REKLAMA

Szybka ścieżka do tytułu CGMA. Studia MBA na Wydziale Zarządzania UŁ - jedyne w Polsce z akredytacją AICPA & CIMA

Studia MBA na Wydziale Zarządzania UŁ od lipca 2024 roku zyskują nową, prestiżową międzynarodową akredytację z zakresu biznesu, rachunkowości i finansów. Program studiów MBA jako pierwszy w Polsce został uznany za zgodny z wymaganiami AICPA & CIMA światowego lidera w dziedzinie rachunkowości publicznej i zarządczej. Są to pierwsze studia MBA w Polsce, które uzyskały tę akredytację. 

Zakładanie firmy. Kiedy warto skorzystać z pomocy księgowego?

Codziennie w Polsce powstaje około 1000 nowych firm, a wielu początkujących przedsiębiorców wybiera jako formę prawną jednoosobową działalność gospodarczą. Rejestracja takiej firmy wymaga przesłania wniosku elektronicznego do CEIDG, jednak już na tym etapie mogą pojawić się liczne wątpliwości, dotyczące na przykład wyboru odpowiedniego kodu PKD czy formy opodatkowania. Czasem trudno je rozstrzygnąć bez pomocy eksperta księgowego.

Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych: Eksperci i Innowacje w Targach Kielce

Jedno z najważniejszych wydarzeń w branży księgowej i finansowej już 22 i 23 września w Targach Kielce! Kongres organizowany pod patronatem Stowarzyszenia Księgowych w Polsce gromadzi wybitnych ekspertów i liderów rynku, oferując niepowtarzalną okazję do wymiany doświadczeń, zdobywania wiedzy oraz nawiązywania cennych kontaktów biznesowych.

Bezpłatne webinarium: USTAWA AML a obowiązki biur rachunkowych

USTAWA AML a obowiązki biur rachunkowych. ZAPRASZAMY na BEZPŁATNE WEBINARIUM 13.06.2024; godzina: 11:00.

REKLAMA

Comarch Apfino zautomatyzował procesy AML oszczędzając czas biurom rachunkowym

Biura rachunkowe muszą sprostać ważnym obowiązkom związanym z regulacjami ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (tzw. AML). Na infor.pl można znaleźć poświęconą temu sekcję edukacyjną z testem, który pomoże sprawdzić wiedzę. Partnerem akcji jest Apfino.pl proponująca rozwiązanie AML dla biur rachunkowych.

Prowadzisz lub pracujesz w biurze rachunkowym? Podziel się swoją opinią na temat raportowania AML

Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu (w skrócie AML) nakłada na biura rachunkowe wiele obowiązków. Zapraszamy do udziału w sondzie i wypowiedzenie się na temat procedury AML z punktu widzenia pracownika lub właściciela biura rachunkowego.

REKLAMA