REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Regulacja (np. certyfikacja) zawodu księgowego. Co myślą sami księgowi?

Regulacja (np. certyfikacja) zawodu księgowego. Co myślą sami księgowi?
Regulacja (np. certyfikacja) zawodu księgowego. Co myślą sami księgowi?

REKLAMA

REKLAMA

Certyfikacja zawodu księgowego jest odpowiedzią na zapotrzebowanie branży, co podkreśla Ministerstwo Finansów. Przez resort rozważane są trzy scenariusze: pełna regulacja, profesjonalizacja zawodu oraz brak zmian obecnego stanu z uwzględnieniem pewnych korekt. Obecnie trwają prekonsultacje społeczne. A co sądzi o tym sama branża?

Przyszłość zawodu księgowego - trzy scenariusze

Pełna regulacja wiązałaby się z tym, że nastąpiłoby zdefiniowanie zawodu księgowego i katalogu czynności dla niego zastrzeżonych, a także określenie zasad nadawania tytułów - zdolność wykonywania zawodu otrzymywałoby się w wyniku certyfikacji potwierdzającej zdanie egzaminu. Nie podano jeszcze szczegółów dotyczących certyfikacji, co oznacza, że nie wiadomo kto taki certyfikat by wydawał – Ministerstwo Finansów czy inna upoważniona instytucja. Obejmowałoby to także określenie obowiązków, w tym zasad etycznych i dyscyplinarnych oraz obowiązku podnoszenia kwalifikacji zawodu. Ważnym elementem byłyby również zasady nadzoru nad jego wykonywaniem.

REKLAMA

Autopromocja

Drugi scenariusz obejmuje profesjonalizację zawodu, która miałaby polegać na uformowaniu możliwej definicji księgowego i działań możliwych do podejmowania, jednak nie regulowanych (zastrzeżonych wyłącznie dla certyfikowanego księgowego). W ramach wprowadzone zostanie oczywiście podnoszenie kwalifikacji, dobrowolna możliwość zdania egzaminu i uzyskania certyfikatu oraz ustalenie etyki zawodowej.

Ostatni scenariusz zakłada pozostawienie stanu obecnego, ale z uwzględnieniem konieczności podnoszenia kwalifikacji rynkowych czy stałego doszkalania się.

Co na to księgowi?

Obecnie kwestia certyfikacji zawodu księgowego poddana jest prekonsultacjom społecznym. Ministerstwo Finansów wysłuchuje też oczekiwań branży wobec planowanych scenariuszy.

Ogólnopolska Sieć Certyfikowanych Biur Rachunkowych (OSCBR), zrzeszająca ponad 2000 biur rachunkowych, we współpracy z Kancelarią LTCA Zarzycki Niebudek Kubicz sp.k.,  przeprowadza cykliczne ankiety dotyczące licencjonowania zawodu księgowego. Ich celem jest zebranie jak największej liczby głosów od księgowych, właścicieli biur rachunkowych, pracowników biur i innych osób zajmujących się księgowością odnośnie wizji przyszłości tego zawodu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Naszym celem jest wywarcie realnego wpływu na kształt przyszłej regulacji, tak aby była ona dostosowana do potrzeb księgowych i biur rachunkowych, a nie stanowiła tylko kolejny przykład oderwany od potrzeb przedstawicieli zawodu – mówi Marcin Zarzycki, Adwokat, doradca podatkowy z Kancelarii LTCA.

Pierwsze zebrane wyniki prezentują się następujaco. Większość ankietowanych wskazała, że jest za certyfikacją zawodu. Najwięcej badanych, bo aż 37% uważa, że regulacja zawodu spowoduje podniesienie kwalifikacji księgowych m.in. poprzez obowiązek dokształcania. Tyle samo respondentów argumentowało swój wybór podniesieniem prestiżu zawodu, natomiast 36% uważa, że urealni to stawki za świadczone usługi w stosunku do nakładu pracy. Ponad 30% ankietowanych uważa także, że konieczne jest zdefiniowanie zawodu księgowego i czynności zastrzeżonych.

Zdaniem ankietowanych, zdefiniowanie zawodu księgowego i zakres czynności zastrzeżonych do wykonywania po certyfikacji zawodu powinien dotyczyć m.in. prowadzenia rozliczeń KPiR – Książki Przychodów i Rozchodów (38%), prowadzenia pełnej księgowości (63%) i naliczania płac i prowadzenia kadr (29%).

Dyskusja dotycząca certyfikacji zawodu księgowego jest niezwykle potrzebna. W materiałach Ministerstwa Finansów brakuje szczegółowej specyfikacji dotyczącej chociażby rozliczeń KPiR, która często jest wykonywana przez biura rachunkowe, które się w tym specjalizują. Brakowało też części dotyczącej naliczania płac i prowadzenia kadr, dlatego też rozwinęliśmy to w naszej ankiecie. Znając branżę wiemy, że część biur specjalizuje się właśnie w tych obszarach i opiera na nich swoją działalność. Na dzień dzisiejszy księgowi nie mają obowiązku ubezpieczenia takich usług. Można powiedzieć, że jest to pewna luka prawna, którą chcielibyśmy przy okazji dyskusji odnoszącej się do przyszłości zawodu zasygnalizować. Materiał zbieramy po to, aby przedstawić Ministerstwu Finansów naszą opinię i propozycje zmian, tak abyśmy to my, księgowi, podjęli decyzję odnośnie naszej przyszłości - mówi Anita Gołębiewska, Dyrektor Zarządzający Ogólnopolskiej Sieci Certyfikowanych Biur Rachunkowych (OSCBR).

Ministerstwo Finansów słucha branży

Ministerstwo Finansów ma świadomość, że wprowadzenie ewentualnych zmian dotyczących zawodu księgowego może wpłynąć na decyzje zawodowe wielu osób, a także ma znaczenie dla osób zawodowo świadczących usługi księgowe, jak i dla podmiotów korzystających z tych usług, dlatego też chce pozyskać z rynku informacje, które pozwolą wytyczyć kierunek dalszych działań.

W tym celu organizowany jest szereg działań, jak utworzenie dedykowanego dokumentu „Zawód księgowego – kierunki rozwoju” (Startują prekonsultacje dotyczące kierunków rozwoju zawodu księgowego - Ministerstwo Finansów - Portal Gov.pl (www.gov.pl) czy webinar dotyczący przyszłości zawodu. Ministerstwo ma nadzieję, że podjęte działania zachęcą wszystkich, którzy zawodowo zajmują się finansami i rachunkowością, niezależnie od tego czy są praktykami, czy reprezentantami świata nauki, a także tych, którzy korzystają z pracy księgowych – pracodawców i usługobiorców, do wzięcia udziału w prekonsultacjach i podzielenia się opinią na temat przyszłości zawodu księgowego.

Zbieranie głosów trwa

Opinia do Ministerstwa Finansów z wnioskami z przeprowadzonych ankiet zostanie złożona we wrześniu. Do tego czasu zbierane są głosy księgowych, które można oddać w ankiecie: https://lp.oscbr.pl/przyszlosc_ksiegowosci.

Ogólnopolska Sieć Certyfikowanych Biur Rachunkowych (OSCBR)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Biura rachunkowe
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak znaleźć najlepsze biuro rachunkowe dla swojej firmy? 10 punktów do odhaczenia

Wybór odpowiedniego biura rachunkowego to jedno z najważniejszych zadań dla każdego przedsiębiorcy. W końcu dobra księgowość to nie tylko porządek w dokumentach, ale także bezpieczeństwo finansowe i możliwość efektywnego planowania przyszłości.

Nowy INFORLEX, czyli fachowa wiedza i nowoczesna funkcjonalność

INFOR prezentuje najnowszą odsłonę INFORLEX, fachowej bazy wiedzy dla specjalistów z firm i biur rachunkowych oraz sektora publicznego. Autorzy postawili na nowoczesny design, intuicyjną obsługę i pomocne dla użytkowników funkcjonalności.

AI (sztuczna inteligencja) już teraz automatyzuje branżę księgową. Jak?

Dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji (AI) ma bardzo duży wpływ również na księgowość. Automatyzacja procesów finansowych staje się nieodzownym elementem zarówno w biurach księgowych, jak i w samych firmach będących ich klientami, niezależnie od wielkości. Dzięki AI możliwe stało się nie tylko zautomatyzowanie rutynowych zadań, ale również wsparcie księgowych w bardziej zaawansowanych analizach, redukcja błędów oraz optymalizacja kosztów operacyjnych.

Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych 2024: Kluczowe Wydarzenie Branży Księgowej w Targach Kielce

Już po raz piaty Targi Kielce będą gospodarzem Międzynarodowego Kongresu Biur Rachunkowych, jednego z najważniejszych spotkań dla branży księgowej w Polsce. Wydarzenie trwające od 26 do 27 września co roku przyciąga właścicieli biur rachunkowych, doradców podatkowych, księgowych i ekspertów, którzy mają okazję uczestniczyć w prelekcjach, panelach dyskusyjnych i warsztatach poświęconych najnowszym wyzwaniom branży.

REKLAMA

Ochrona sygnalistów w biurze rachunkowym od 25 września 2024 r. Nowe procedury i obowiązki bez względu na liczbę pracowników?

Ustawa o ochronie sygnalistów z dnia 14 czerwca 2024 r.(Dz.U. z 2024 r., poz. 928) zacznie obowiązywać już 25 września tego roku. Biura rachunkowe i inne podmioty, których dotyczy ustawa mają więc niewiele czasu na zapoznanie się z przepisami i wdrożenie wynikających z nich procedur. Co koniecznie trzeba wiedzieć?

Szybka ścieżka do tytułu CGMA. Studia MBA na Wydziale Zarządzania UŁ - jedyne w Polsce z akredytacją AICPA & CIMA

Studia MBA na Wydziale Zarządzania UŁ od lipca 2024 roku zyskują nową, prestiżową międzynarodową akredytację z zakresu biznesu, rachunkowości i finansów. Program studiów MBA jako pierwszy w Polsce został uznany za zgodny z wymaganiami AICPA & CIMA światowego lidera w dziedzinie rachunkowości publicznej i zarządczej. Są to pierwsze studia MBA w Polsce, które uzyskały tę akredytację. 

Zakładanie firmy. Kiedy warto skorzystać z pomocy księgowego?

Codziennie w Polsce powstaje około 1000 nowych firm, a wielu początkujących przedsiębiorców wybiera jako formę prawną jednoosobową działalność gospodarczą. Rejestracja takiej firmy wymaga przesłania wniosku elektronicznego do CEIDG, jednak już na tym etapie mogą pojawić się liczne wątpliwości, dotyczące na przykład wyboru odpowiedniego kodu PKD czy formy opodatkowania. Czasem trudno je rozstrzygnąć bez pomocy eksperta księgowego.

Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych: Eksperci i Innowacje w Targach Kielce

Jedno z najważniejszych wydarzeń w branży księgowej i finansowej już 22 i 23 września w Targach Kielce! Kongres organizowany pod patronatem Stowarzyszenia Księgowych w Polsce gromadzi wybitnych ekspertów i liderów rynku, oferując niepowtarzalną okazję do wymiany doświadczeń, zdobywania wiedzy oraz nawiązywania cennych kontaktów biznesowych.

REKLAMA

Bezpłatne webinarium: USTAWA AML a obowiązki biur rachunkowych

USTAWA AML a obowiązki biur rachunkowych. ZAPRASZAMY na BEZPŁATNE WEBINARIUM 13.06.2024; godzina: 11:00.

Comarch Apfino zautomatyzował procesy AML oszczędzając czas biurom rachunkowym

Biura rachunkowe muszą sprostać ważnym obowiązkom związanym z regulacjami ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (tzw. AML). Na infor.pl można znaleźć poświęconą temu sekcję edukacyjną z testem, który pomoże sprawdzić wiedzę. Partnerem akcji jest Apfino.pl proponująca rozwiązanie AML dla biur rachunkowych.

REKLAMA